Microsoft Edge zadba o osoby niepełnosprawne

Microsoft Edge zadba o osoby niepełnosprawne

Microsoft Edge zadba o osoby niepełnosprawne
Redakcja
28.09.2015 10:12

Choć nowa przeglądarka Microsoft Edge zadebiutowała w nieco okrojonej, pozbawionej wielu funkcji formie, korporacja intensywnie pracuje nad zmianą tej sytuacji. W ostatnim czasie informowaliśmy o wielu planach związanych z nowymi wersjami, teraz Microsoft podzielił się kolejnymi z nich: przeglądarka zapewni w przyszłości znacznie lepsze wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Dbałość o dobre rozwiązania ułatwiające dostęp jest dzisiaj bardzo istotna: komputer to narzędzie pozwalające na uzyskiwanie ogromnej ilości informacji i znoszące liczne bariery występujące między różnymi ludźmi. Istotne jest, aby zarówno system operacyjny, jak i oprogramowanie na nim wykorzystywane umożliwiało komfortowe korzystanie ze sprzętu także osobom niepełnosprawnym. Jak na razie w Edge kwestię tę zaniedbano, firma zdaje sobie sprawę z regresu w porównaniu do Internet Explorera, niemniej zaznacza, że już niedługo sytuacja zmieni się na lepsze.

Demo: Browsing with Narrator In Microsoft Edge

Amerykańska korporacja zdaje sobie sprawę z wymagań stawianych systemowi i dlatego od czasów Windows 98 wykorzystywała API Microsoft Active Accessibility (MSAA) do zapewnienia funkcji ułatwiających dostęp. Trafiło ono także do Internet Explorera. Czasy się jednak zmieniły, a MSAA przestało wystarczać: jego użycie dawało różne rezultaty w różnych aplikacjach, co powodowało, iż użytkownicy musieli nieco inaczej je obsługiwać. Poza tym znacznie zwiększyło się złożoność stron internetowych, a na to API nie było przygotowane. Właśnie dlatego stworzono UI Automation (UIA), które zadebiutowało jeszcze w Viście.

Nowe API oferuje większą stabilność, szybsze działanie, a także prostszą implementację. Internet Explorer korzystał z rozwiązania hybrydowego: mostka, który dokonywał konwersji z MSAA do UIA. Nowy Edge zrywa z tym podejściem, jest napisany od nowa i wykorzystuje już tylko UIA. Jak wygląda to w praktyce? Przeglądarka zapewnia znacznie wygodniejszą obsługę dzięki np. ulepszonemu Narratorowi, który obsługuje znacznie więcej znaczników i właściwości oferowanych przez HTML5. Przykład jego działania można zobaczyć na filmie zaprezentowanym przez Microsoft, który pokazuje pracę modułu wraz z wyszukiwarką Bing właśnie w przeglądarce Edge.

Wielu funkcji jeszcze brakuje, ale w najbliższych miesiącach wdrożone zostaną dodatkowe zmiany, które dodatkowo ulepszą Edge. Zespół tworzący przeglądarce chce poprawić dostęp do elementów Flash, obsługę odpowiednio stworzonych plików PDF, a także obsługę elementów interfejsu za pomocą klawiatury i narratora. Przeglądarka stanie się więc znacznie wygodniejsza dla osób niepełnosprawnych, pozwoli im na komfortowe korzystanie z zasobów Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)