Midori w chmurze? Na razie w .NET

Midori w chmurze? Na razie w .NET

Wojciech Cybulski
07.04.2010 10:35

David Worthington z SD Times zauważa, że niektóre koncepcje Midori, eksperymentalnego systemu stworzonego przez Microsoft, są systematycznie wdrażane do platformy programistycznej .NET - czy oznacza to, że Midori zacznie wktórce kontrolować chmury obliczeniowe Microsoftu?

Przypomnijmy, że Midori to system operacyjny całkowicie odmienny od Windows - został on zaprojektowany z naciskiem na przetwarzanie rozproszone i uruchamianie aplikacji w piaskownicy. Midori wywodzi się z badawczego projektu Singularity (nad którym Microsoft pracuje od 2003 r.) i zdaniem wielu komentatorów w odległej przyszłości stanie się następcą Windows. Początkowo elementy nowego systemu mają trafić do platformy .NET, czego dowodem może być język F#, będący syntezą języka imperatywnego oraz języka funkcyjnego. Niektóre cechy F#, takie jak niezmienność utworzonych obiektów sprawiają, że aplikacje są po prostu bardziej bezpieczne. Ponadto ograniczenia F# są w dużej części zbieżne z tym, co ujawnił Microsoft w kontekście modelu programowania Midori.

Dostarczaniem takich aplikacji mobilnych i webowych może zająć się chmura Windows Azure, która jest także idealnym narzędziem do wprowadzenia Midori na rynek. Wynika to głównie z faktu, iż rozproszone sieci są naturalnym środowiskiem pracy nowego systemu. Na rynku chmur obliczeniowych Microsoft musi się także liczyć z konkurencją ze strony Amazon oraz działaniami Google, który pracuje nad nowymi językami programowania przeznaczonymi do pisania aplikacji rozproszonych. Chęć uzyskania dominacji nad konkurentami powinna skłonić Microsoft do podejmowania ryzykownych, innowacyjnych działań, do których z pewnością można by zaliczyć komercyjny debiut Midori.

Brak jasnych deklaracji ze strony Microsoftu sprawia jednak, że kwestia wprowadzenia Midori do chmur obliczeniowych pozostaje w sferze teoretycznych rozważań. Zapytany o to rzecznik Microsoftu powiedział jedynie, że jego firma zawsze myśli o badaniu innowacyjnych sposobów wykorzystania dostępnych technologii. Midori jest jednym z wielu projektów w stadium inkubacji, nad którymi obecnie pracujemy - dodał.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)