Migracje wspomagane maszynowo. Twórca Skype'a o hodowli ludzi przez AI

Migracje wspomagane maszynowo. Twórca Skype'a o hodowli ludzi przez AI

Migracje wspomagane maszynowo. Twórca Skype'a o hodowli ludzi przez AI
06.11.2015 13:44

Przyszłość nadeszła wcześniej, niż się spodziewaliśmy.Podczas gdy Elon Musk zapowiada, że za jakieś trzy do pięciu latrozwiązane zostaną wszystkie problemy techniczne z samoprowadzącymisię autami, jeden z twórców Skype, Silver Keskküla, twierdzi, żejuż dziś maszynowa inteligencja na wielką skalę… hoduje ludzi.

Oczywiście nie chodzi o dystopijne wizje rodem z Matriksa. Na taknieefektywne zasilanie maszyn jeszcze pewnie długo poczekamy –jeśli AI będą kiedyś hodowały ludzi w tym celu, to tylko zczystej maszynowej złośliwości. Panu Keskküli chodzi o cośznacznie bardziejsubtelnego – o wpływ słabych sztucznych inteligencji,wykorzystywanych dziś do rozwiązywania problemów, któreokreślilibyśmy jako problemy społecznej natury.

Najbardziej rzucają się w oczy konsekwencje istnienia serwisówrandkowych, które wykorzystują logikę rozmytą i maszynowe uczeniesię do łączenia ze sobą par podług wzajemnych zainteresowań idopasowania charakterów. Z tak powstałych związków rodzą sięjuż tysiące dzieci, a psychologowie twierdzą,że trwałość takich rodzin w niczym nie ustępuje tym, którepowstały w sposób tradycyjny. Biolog populacyjny zwróci zaśzapewne uwagę, że serwisy takie, pozwalając zapoznać „drugiepołówki” z odległych geograficznie miejsc, przyczyniają się dozwiększenia heterozygotyczności potomstwa.

Ale to przecież nie koniec – dzisiaj słabe AI angażowane sąpraktycznie na każdym etapie transportu ludzi z miejsca na miejsce,to za ich pomocą znajdujemy najlepsze połączenia lotnicze, to oneprzygotowują długoterminowe prognozy pogody. W ten sposób sztucznainteligencja zaczyna decydować o tym, gdzie trafią ludzie. Bezzamysłu, bez intencji, wszystko w imię optymalizacji procesów –czy z czasem doprowadzi to do powstania optymalniejszej populacji?

Teleport.org kazał autorowi tego newsa pomyśleć o Singapurze
Teleport.org kazał autorowi tego newsa pomyśleć o Singapurze

Keskküla chce do tego dołożyć własną cegiełkę. Uruchomiłwłaśnie do testów usługę Teleport.org, określaną jako serwisrandkowy, łączący ludzi z miejscami.Pytanie brzmi – jakie miasto jest najlepsze dla kogoś takiego jakty? Sztuczna inteligencja, która udzieli na to pytanie odpowiedzi,pomoże w realizacji pięknej wizji, w której to łatwośćpodróżowania i dostępność wiedzy o warunkach życia sprawią, żeto państwa i miasta będą rywalizowały o obywateli, a nieodwrotnie.

O ile bowiem pojęcie najlepszegomiejsca na świecie nie ma sensu, to sens może mieć pojęcienajlepszego miejsca dla ciebie, tu i teraz – zgodnego z twoimiobecnymi wartościami, potrzebami i możliwościami finansowymi. Wprzyszłości może się to oczywiście zmienić, ale jak zauważawspółtwórca Skype'a, wolni ludzie się przemieszczają,czy to wspomagani przez AI, czy nie.

Sięgnijcie więc po Teleport.orgi chociaż sprawdźcie, czy czasem gdzie indziej nie byłoby Wamlepiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)