Mistrzowie Kodowania – nauka programowania w podstawówkach

Mistrzowie Kodowania – nauka programowania w podstawówkach

Karolina Kowasz
03.03.2014 14:24

Wygląda na to, że Samsung nie poprzestał na swoich badaniach odnośnie wpływu programowania na nauczenie. W Polsce właśnie jest wprowadzany program Mistrzowie Kodowania, prowadzony ze środków Samsung Electronics Polska, dzięki któremu uczniowie ze 118 szkół podstawowych na terenie całego kraju będą mogli nauczyć się podstaw programowania. Brzmi to interesująco, ale niestety nie każdy chętny może się do programu przyłączyć, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Korporacja, w swoim oświadczeniu, przytoczyła dane Komisji Europejskiej odnośnie przyszłego zapotrzebowania rynku na programistów. Z analizy wynika, iż do 2015 roku liczba osób potrzebnych do wypełnienia luki zatrudnienia w branży informatycznej może wynieść nawet 900 tysięcy. Programista staje się jednym z najbardziej pożądanych zawodów w najbliższej przyszłości.

Obraz

W odpowiedzi na tę potrzebę powstał pomysł na program Mistrzowie Kodowania, skierowany do uczniów szkół najniższego szczebla. Na początku uczniowie zapoznają się z platformą Scratch, zaprojektowaną przez jedną z grup MITMedia Lab. Podobne inicjatywy prowadzone w innych krajach udowodniły, że najlepiej jest rozpocząć naukę programowania od najmłodszych lat, gdyż to wtedy osiąga się najlepsze rezultaty, Według Blanki Fijołek z firmy Samsung, Polska szkoła jest otwarta na zmianę, a projekt spotkał z dużym entuzjazmem zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Można pytać o zasadność wprowadzania takiej inicjatywy w szkołach podstawowych, skoro braki na rynku pracy pojawią się za rok czy dwa, zaś dzieci ukończą edukację na poziomie szkoły średniej dopiero za 9 lat. Nie wiemy zaś jak wtedy będzie wyglądało zapotrzebowanie, jakie zawody będą potrzebne i czy nie osiągniemy przesytu doprowadzając do jeszcze większego bezrobocia w kraju.

Kwestią oddzielną jest także zasadność uczenia wszystkich dzieci podstaw programowania. W końcu każdy ma inne predyspozycje i dopiero z czasem przekonuje się o tym, co chciałby robić w życiu. Skoro zaś będzie nam brakowało programistów w najbliższych latach, to może warto by było zainwestować w programy dla licealistów, zamiast dokładać nauki dzieciom w podstawówce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)