Mozilla, Reddit i EFF przeciwko PRISM, Facebook, Google i Microsoft chcą ujawniać zapytania

Mozilla, Reddit i EFF przeciwko PRISM, Facebook, Google i Microsoft chcą ujawniać zapytania

12.06.2013 11:38, aktualizacja: 12.06.2013 16:19

Program PRISM wzbudził debatę nawet wśród firm technologicznych, które od lat są jego członkami. Google, Facebook i Microsoft zwrócili się do rządu z prośbą o możliwość ujawniania informacji o zapytaniach o dane użytkowników, jakie kierują do nich służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju.

Ted Ullyot, doradca Facebooka, chciałby aby firma mogła zaprezentować pełen obraz tego, jakie zapytania dostaje i jak na nie odpowiada. Stanowisko Microsoftu w sprawie mówi, że prezentacja danych pomogłaby zrozumieć ważne tematy i rozpocząć debatę na ich temat.

David Drummond, czołowy prawnik Google'a, twierdzi, że jego firma operuje zgodnie z prawem, nie daje bezpośredniego dostępu do danych amerykańskim służbom i nie ma skrzynki wrzutowej ani tylnych drzwi dla Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Drummond napisał do amerykańskiego Prokuratora Generalnego list z prośbą o pozwolenie na dołączenie do raportów, gdzie już znajdują się dane o liczbie nakazów rewizji i wezwań do sądu, również informacji o zapytaniach związanych z bezpieczeństwem narodowym, w tym kierowanych na mocy FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Według prawnika te liczby pokażą społeczeństwu, że firma udostępnia dużo mniej danych, niż wszyscy sądzą. Na koniec dodał: Google nie ma nic do ukrycia.

Obraz

Tymczasem 86 innych firm i organizacji, w tym Mozilla, Reddit, 4chan, American Civil Liberties Union, FreedomWorks i Electronic Frontier Foundation, połączyły siły w proteście. Organizacje wysłały do Kongresu list otwarty, w którym proszą o powołanie komisji i zbadanie kwestii monitorowania posunięć użytkowników amerykańskich usług. Ponadto domagają się reformy prawa, ukrócenia szpiegowania oraz pociągnięcia do odpowiedzialności twórców projektu PRISM. Działaniom NSA zarzucają łamanie amerykańskiej Konstytucji.

Alex Fowler z Mozilli poinformował wczoraj o uruchomieniu kampanii StopWatching.Us. Na stronie znajdziemy petycję kierowaną do ustawodawców, podpisaną już przez 27 tysięcy osób, w tym Cory'ego Doctorowa, Alexis Ohanian, John Cusack, Birgitta Jónsdóttir… i żaden członek kongresu. Wysyłane są e-maile do polityków, ale ponieważ organizatorzy akcji przypuszczają, że nikt ich nie przeczyta, w planie jest także akcja telefoniczna. Jej termin jeszcze nie został wyznaczony.

Aktualizacja, 12.06.2013 16:20

Odpowiedzi domaga się także Unia Europejska. Komisarz Viviane Reding wysłała do Prokuratora Generalnego Erica Holdera listę pytań o szczegóły działania PRISM. Komisarz chce wiedzieć między innymi jak obywatele Unii mogą dowiedzieć się, czy byli inwigilowani, na podstawie jakich kryteriów NSA wybiera cele i jakie są różnice między działaniami wobec obywateli Stanów i UE. Reding i Holder spotkają się w piątek w Dublinie, wtedy to europejska komisarz spodziewa się otrzymać odpowiedzi na zadane pytania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)