Mozilla i Samsung stworzą silnik przeglądarki specjalnie dla wielordzeniowych urządzeń z Androidem

Mozilla i Samsung stworzą silnik przeglądarki specjalnie dla wielordzeniowych urządzeń z Androidem

03.04.2013 18:32, aktualizacja: 04.04.2013 10:00

Wczoraj Mozilla świętowała 15. urodziny zmieniania Sieci na lepsze, a dziś otwiera kolejny rozdział w tej historii. Na blogu Fundacja poinformowała, że dział Mozilla Research współpracuje z Samsungiem nad silnikiem „kolejnej generacji” — Servo (wspomagający, na przykład mechanizm wspomagania kierownicy).

Misją Mozilli od zawsze jest sprawienie, aby Sieć była platformą dostępną w równym stopniu dla wszystkich, dlatego też zamierza na zapas eksperymentować z najnowszym sprzętem — niedługo to on będzie powszechny. Wielordzeniowe, heterogeniczne architektury są jej zdaniem przyszłością i Servo ma ich możliwości w pełni wykorzystywać. Przy okazji budowania od podstaw zupełnie nowej przeglądarki Mozilla ma nadzieję pozbyć się wielu zaszłości i nowocześnie podejść do projektowania aplikacji. Servo zostanie napisane w języku Rust (rdza, dziś język osiągnął wersję 0.6) i początkowo będzie rozwijane dla Androida i ARM.

Obraz

Rust jest językiem, który może znaleźć swoje miejsce w tych samych niszach, co C++, ale zaprojektowanym głównie do tworzenia oprogramowania korzystającego z Internetu — tak po stronie klienta, jak i serwerów dostawcy. W 2006 roku zaczął go tworzyć Graydon Hoare, w 2012 udostępniona została wersja 0.1. Rust jest wysokopoziomowy, wieloparadygmatowy (w tym kontekście Mozilla kładzie nacisk na możliwości wykonywania obliczeń równoległych), daje spora kontrolę nad sprzętem i został zbudowany, aby być bezpiecznym. Mają to zagwarantować mechanizmy zapobiegające błędom w zarządzaniu pamięcią, dzięki czemu programy napisane w nim są stabilne i wolne od luk związanych z dostępem do pamięci.

Rozwój Servo można śledzić na GitHubie i na liście mailingowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)