Mozilla wzywa do debaty – trzeba wypracować rozsądne reguły dla blokowania reklam

Mozilla wzywa do debaty – trzeba wypracować rozsądne reguły dla blokowania reklam

Mozilla wzywa do debaty – trzeba wypracować rozsądne reguły dla blokowania reklam
09.10.2015 08:23

Spór o kwestię blokowania reklam nie kończy się nigdy, i każdaze stron ma w niej swoje racje, które są słuszniejsze niż racjedrugiej strony. Choć sporu najwyraźniej rozwiązać nie można,Mozilla chce nadać mu przynajmniej jakieś racjonalne ramy,pozwalające wydawcom stron, producentom przeglądarek, reklamodawcomi użytkownikom znaleźć przynajmniej wspólny język.

Opracowane przez Mozillę zasady blokowania nie wnikają w naturęblokowanych treści, zakładając, że nie ma czegoś takiego jaktreści dobre lub złe (nie licząc oczywiście malware). Mówią otym, jak i dlaczego treści mogą być blokowane, i jak użytkownikmoże zachować kontrolę nad tym procesem.

Producent Firefoksa proponuje więc trzy zasady, których powinnysię trzymać wszystkie strony sporu. Są to:

  • Neutralność względem treści – co oznacza, że oprogramowanieblokujące powinno skupiać się na potencjalnych potrzebachużytkownika, takich jak wyższa wydajność, bezpieczeństwo czyprywatność, a nie na blokowaniu określonych typów treści, np.reklam.
  • Przejrzystość i kontrola – co oznacza, że oprogramowanieblokujące powinno zapewniać użytkownikom sensowne i przejrzystemetody kontroli swojego działania.
  • Otwartość – co oznacza, że blokowanie powinno być równe dlawszystkich, na tych samych zasadach, bez względu na źródłotreści, tak by wydawcy i inni dostawcy treści mieli możliwościuczestniczenia w otwartym ekosystemie WWW, zamiast być permanentniekarani zamknięciem ich usług i produktów w klatce.

Te założenia powinny być przedyskutowane przez wszystkichzainteresowanych – i do takiej właśnie dyskusji Mozilla chcezaprosić w ramach tzw. #BlockParty w mediach społecznościowych.Debata, w której wypowiedzi mają być oznaczane hasztagiem#contentblocking rozpocząć się ma o godzinie 20 naszego czasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)