Muzyka Szopena i Bacha na wolnych licencjach

Muzyka Szopena i Bacha na wolnych licencjach

17.10.2013 11:26, aktualizacja: 17.10.2013 18:23

Dziś mijają 164 lata od śmierci Fryderyka Szopena, pianisty i kompozytora, uznawanego za jednego z najwybitniejszych Polaków i zarazem najważniejszych kompozytorów romantyzmu. Jego twórczość, mimo że ma ogromny wpływ na naszą kulturę, nie jest powszechnie dostępna. Utwory są już w domenie publicznej, ale wciąż ich wykonań szukać trzeba w takich miejscach, jak iTunes czy sklepy z płytami, gdzie obwarowane są prawami autorskimi. To się wkrótce zmieni dzięki organizacji Musopen, która właśnie prowadzi na Kickstarterze swoją drugą kampanię pod hasłem „Uwolnić Szopena”. Pierwsza kampania Musopen, pod hasłem „Uwolnić muzykę” odniosła ogromny sukces.

Cel zbiórki wynosił 75 tysięcy dolarów i już został znacznie przekroczony, mimo że do końca pozostały jeszcze 3 dni. Pieniądze zostaną przeznaczone na wieczne zachowanie wszystkiego, co stworzył Szopen. Nagrania zostaną udostępnione na wolnych licencjach w postaci filmów 1080p oraz bezstratnych plików dźwiękowych (24 bit 192 kHz) w formatach MP3, FLAC i M4A. Autorzy projektu szacują, że będzie to około 245 utworów (zajęłoby to 15 płyt Audio CD), które każdy będzie mógł odsłuchać za darmo i bez ograniczeń. Nagraniom towarzyszyć będzie ebook, aplikacja mobilna oraz drukowany przewodnik po muzyce Szopena, który otrzymają wspierający projekt. Utwory zostaną udostępnione na stronie organizacji, na Box.com oraz w sieci BitTorrent.

Nie tylko Szopen jest ostatnio uwalniany. Prowadzący MuseScore Robert Douglass i Kimiko Ishizaka pod koniec września postanowili uwolnić kolejną porcję muzyki Jana Sebastiana Bacha, po sukcesie projektu „Otwarte Wariacje Goldbergowskie”. Tym razem na warsztat wzięli dwutomowy zbiór fug i preludiów Das Wohltemperierte Klavier (Dobrze utemperowany klawesyn). Tomy z 1722 i 1742 roku, przeznaczone dla chcących doskonalić swoje umiejętności młodych muzyków, są zaliczane do najmocniej wpływających na kształt muzyki klasycznej Zachodniej Europy.

Załoga MuseScore zbiera na możliwość zatrudnienia muzyków i nagrania utworów oraz stworzenia cyfrowych partytur, które odtworzy program MuseScore. Utwory udostępnione zostaną w domenie publicznej w formatach MP3, FLAC i WAV. Co ciekawe, udostępnione zostaną również wielościeżkowe pliki WAV, filmowe nagrania sesji, a nawet dokumentacja fotograficzna. Dzięki temu, każdy będzie mógł nie tylko słuchać Bacha, ale również modyfikować jego utwory i wykorzystywać je we własnych projektach. Prowadzący projekt mają nadzieję, że materiały uda się udostępnić wraz z wersją 2.0 programu… a przynajmniej z jego betą.

Dzieła Szopena inspirowały przez lata innych muzyków (Wagner), poetów i pisarzy (Leśmian, Iwaszkiewicz), filmowców, a nawet twórców gier (Eternal Sonata). Na koniec jeden z bardziej znanych jego utworów w wydaniu, które może zaskoczyć.

Shining - Through corridors of oppression

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)