NVIDIA wprowadza na polski rynek swoją konsolę SHIELD. Już znamy ceny

NVIDIA wprowadza na polski rynek swoją konsolę SHIELD. Już znamy ceny

NVIDIA wprowadza na polski rynek swoją konsolę SHIELD. Już znamy ceny
07.06.2016 19:12, aktualizacja: 07.06.2016 19:30

Skrzyżowanie odtwarzacza mediów i konsoli, którema zawładnąć salonem – tak sama NVIDIA chciałaby widziećandroidową konsolkę SHIELD, która już 20 czerwca oficjalniepojawi się na polskim rynku. Dzisiaj na konferencji prasowej wwarszawskim hotelu Sheraton mieliśmy okazję zobaczyć to urządzeniew praktyce. Można się zastanawiać długo nad sensem takiegosprzętu, ale jedno jest pewne: peceta na którym zagramy w Wiedźmina3 w rozdzielczości 1080p@60FPS i pooglądamy filmy 4K HDR za 899złotych się nie kupi. A w takiej właśnie cenie SHIELD będzieoferowany w sieciach sklepów Komputronik i X-KOM.

Obraz

Parametry techniczne najnowszego modelu z liniiSHIELD są już od dawna znane, konsolka w USA jest już dostępna odwielu miesięcy. Pokrótce je tylko przypomnijmy: urządzenie napędza64-bitowy czip Tegra X1, prawdopodobnie najszybszy dziś z procesorówARM, wyposażony w zintegrowaną grafikę w mikroarchitekturzeMaxwell, takiej samej jak w kartach GeForce z serii 900. Do tego 3 GBRAM, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0/LE, gigabitowy Ethernet, 16 GBwbudowanej pamięci flash (dostępny jest też droższy model zdyskiem twardym 500 GB), slot na karty microSD, kontroler USB 3.0 zdwoma portami Type A i jednym microUSB, wyjście wideo HDMI 2.0 orazczuła na dotyk obudowa. W zestawie znajdziemy też autorskiego pada,łączącego się po Wi-Fi Direct.

Obraz

Konsola działa pod kontrolą systemu Android TV wnajnowszej wersji, bazującej na Androidzie 6.0 Marshmallow. Wpraktyce to normalny Android, z interfejsem użytkownikaprzystosowanym do dużych ekranów i obsługą sterowania głosem.Mamy oczywiście pełen dostęp do sklepu Play. Co ważne, SHIELDjest urządzeniem odblokowanym, bez problemu uzyskamy roota, możemydowolnie modyfikować jego oprogramowanie.

Obraz

Czym jest NVIDIA SHIELD? Traktowana przez producentaprzede wszystkim jako konkurent dla takich odtwarzaczy mediów jakApple TV czy odtwarzacz Roku, na ich tle wyróżnia się przedewszystkim wydajnością, pod wieloma względami dorównującąkonsolom. W porównaniu do konsol jest to jednak urządzenie otwarte,z którym użytkownik może robić co chce – rzecz niezwyczajna wkonsolowym świecie. Po umieszczeniu Shielda w salonie, posłużyćon więc może do:

– odtwarzania wideo w rozdzielczościach 4K, z obsługąHDR, zarówno ze źródeł internetowych jak i lokalnych, przezaplikacje takie jak Netflix czy YouTube, ale też np. przez Kodi.

– uruchamiania zainstalowanych lokalnie androidowychgier, w tym tytułów wydanych tylko na urządzenia z procesoramiTegra jak i oferujących wzbogaconą dla tych procesorów grafikę,

– wyświetlania gier strumieniowanych w sieci lokalnejz pecetów z kartami GeForce,

Obraz

– wyświetlania gier strumieniowanych z internetowychserwerów usługi GEFORCE NOW, w której katalogu znajduje się jużponad setka znanych pecetowych tytułów,

– wyświetlania treści rzutowanych po protokole Google Cast, z urządzeń mobilnych z Androidem i iOS-em, tak samo jak w wypadku odbiornika Chromecast.

Obraz

Ta ostatnia usługa jest unikalna dla urządzeńSHIELD. Nabywca konsoli otrzymuje ją za darmo na trzy miesiące, ajeśli mu się spodoba, to za 9,99 euro miesięcznie ma dalej dostępdo katalogu gier strumieniowanych z chmury Amazon EC2, prosto zFrankfurtu (choć niekiedy za dostęp do najnowszych gier PC trzebazapłacić dodatkowo). Atutem tego rozwiązania jest uzyskiwaniekluczy do pecetowych wersji zakupionych tu gier, do takich sklepówjak Steam czy GOG. Oczywiście trzeba też dysponować wystarczającodobrym routerem i łączem internetowym – 802.11n w paśmie 5 GHz istabilne łącze 20 Mb/s to konieczność do grania w 1080p.

Obraz

Jak konsola NVIDIA SHIELD spisuje się w praktycezobaczycie już niebawem, egzemplarz testowy zmierza do naszejredakcji. My ze swojej strony możemy powiedzieć jedynie tyle, żezielona drużyna ma dobre podejście do polskiego klienta. Nie ma tumowy o ograniczaniu katalogu dostępnych gier, będziemy mieli tosamo co Amerykanie, systemowy interfejs został zaś w pełnispolonizowany.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)