Na lustrzance Canona też da się uruchomić Linuksa

Na lustrzance Canona też da się uruchomić Linuksa

Na lustrzance Canona też da się uruchomić Linuksa
03.04.2015 15:03, aktualizacja: 03.04.2015 16:06

Czy są na świecie jeszcze jakieś urządzenia, na których nie da się zainstalować Linuksa? Prawdopodobnie tak, ale z ich listy można skreślić lustrzanki firmy Canon. Grupa Magic Lantern, która zajmuje się modyfikowaniem oprogramowania aparatów EOS, zdołała uruchomić na kilku modelach aparatów Linuksa 3.19.

Informację o swoim osiągnięciu hakerzy przedstawili 1 kwietnia i przez jakiś czas udawali, że to kolejny żart. Później potwierdzili jednak, że naprawdę udało im się uruchomić Linuksa na aparatach i udostępnili źródła swojego bootloadera.

[Magic Lantern] Booting Linux Kernel 3.19 on Canon EOS DSLRs

Zaczęło się od tego, że odkryta została metoda uzyskania dostępu do ekranu z poziomu bootloadera. Hakerzy wiedzieli już, że mają do dyspozycji procesor ARM 946E-S i 256 lub 512 MB RAM-u, zależnie od modelu aparatu. Mieli także do dyspozycji kod pozwalający na drukowanie obrazu na ekranie, zarządzanie przerwaniami i wykonywanie niskopoziomowych operacji na karcie pamięci w modelach 600D i 5D3. Z czasem wypracowali także sposób obsługi zdarzeń przycisków. To pozwoliło na uzyskanie pełnej kontroli nad wbudowanym w aparaty komputerem i stworzyło podstawy dla portu jądra Linuksa 3.19.

Linux dla Canonów z tego samego obrazu będzie działć na modelach 60D, 600D, 7D, 5D2 i 5D3. Działa już alokacja pamięci, wypisywanie wiadomości diagnostycznych na ekran, montowanie ramdysku z systemem plików ext2, uruchamianie /bin/init z poziomu initrd oraz programu piszącego Hello world. W dalszych etapach rozwijana będzie przestrzeń użytkownika, a tym interfejs graficzny.

To osiągnięcie samo w sobie nie jest szczególnie praktyczne i nie niesie bezpośrednich korzyści dla użytkowników. Ciekawostki przyrodnicze tego typu potrafią jednak przynosić ciekawe konsekwencje. Już pojawiły się spekulacje o możliwości uruchomienia na aparatach Canona GIMP-a (co nie ma najmniejszego sensu), ale z pewnością pojawią się bardziej praktyczne rozwiązania. Poza tym historia Androida pokazuje, że systemy dla aparatów mogą rozwinąć skrzydła.

Szczegóły projektu oraz źródła bootloadera można znaleźć na forum grupy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)