Najszybciej do Internetu w Korei Południowej, a co z Polską?

Najszybciej do Internetu w Korei Południowej, a co z Polską?

Redakcja
15.01.2010 13:22

Coraz szybciej łączymy się z Siecią, a dostęp do szerokopasmowego Internetu jest coraz bardziej powszechny. Według opublikowanego właśnie raportu firmy Akamai, jednej z największych sieci dystrybucyjnych w Internecie, na pierwszym miejscu pod względem prędkości połączeń internetowych znajduje się Korea Południowa.

Dawno już minęły czasy, kiedy jedyną możliwością łączenia się z Internetem było gniazdko telefoniczne krajowego monopolisty. Obecnie na rynku można przebierać w ofertach i promocjach, którymi operatorzy zasypują potencjalnych klientów. Akamai udostępniło właśnie kolejną edycję kwartalnego raportu zatytułowanego State of Internet - można się z niego dowiedzieć, które kraje oferują najszybszy dostęp do Internetu, które cieszą się niechlubną popularnością wśród cyberprzestępców, a które najwolniej włączają się do ruchu na światowej infostradzie.

W ostatnim kwartale minionego roku w pierwszej dziesiątce państw w rankingu Akamai zanotowano aż 18-procentowy wzrost prędkości połączeń internetowych. Na pierwszym miejscu znajduje się Korea Południowa, w której wzrost wyniósł 29%. Następne w kolejności są: Hong Kong (10%), Japonia (8,2%), a także... Rumunia. Państwo to znajduje się na czwartej pozycji krajów z najszybciej rozwijającym się dostępem do sieci. W ostatnim kwartale 2009 roku średnia przepustowość łącz w Rumunii wynosiła 6,2 Mbps. Poza tym w pierwszej dziesiątce można znaleźć między innymi Czechy, Szwecję, Niemcy czy Irlandię. Daleko w tyle znajdują się natomiast Stany Zjednoczone - na osiemnastym miejscu w rankingu Akamai.

Na 226 krajów badanych przez firmę w 103 średnia prędkość połączeń plasuje się poniżej 1 Mbps. Tylko w 7 państwach na świecie dostęp do Internetu jest poniżej 100 Kbps. Najszybciej rozwijają się kraje Azji, natomiast w niektórych państwach Afryki i Ameryki Południowej prędkość połączeń w ostatnim kwartale zeszłego roku spadła. Pod względem ilości cyberataków na pierwszym miejscu znajduje się Rosja (13% światowych ataków), za nią Brazylia (8,6%), Stany Zjednoczone (6,9%) i Chiny (6,5%).

Polska ani razu nie pojawia się w raporcie Akamai, choć - mimo wszystko - chyba może jednak pochwalić się nieco szybszą prędkością niż 100 Kbps. Każdy musi więc już sam dopowiedzieć sobie, jak wygląda dostęp do Internetu w naszym kraju. Pełen raport Akamai dostępny jest na stronach firmy po uprzednim zalogowaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)