Nie trać czasu, nie czekaj na translatory, ucz się języków z Duolingo

Nie trać czasu, nie czekaj na translatory, ucz się języków z Duolingo

Nie trać czasu, nie czekaj na translatory, ucz się języków z Duolingo
Redakcja
07.09.2015 12:38, aktualizacja: 07.09.2015 14:41

Wiele osób wróciło już do szkół, inne chcą rozwinąć się we własnym zakresie. Jednym z najważniejszych aspektów dzisiejszego, coraz mniejszego świata jest umiejętność komunikacji. Znajomość języków obcych to niezaprzeczalny atut, który pozwala nam lepiej przystosować się do życia i pracy w nowym otoczeniu. Tu pomocne może być darmowe Duolingo.

Nie znać obecnie Duolingo to w zasadzie przyznanie się do tego, iż nigdy nie zainteresowaliśmy się poszerzeniem własnych możliwości językowych przy pomocy telefonu czy tabletu. Nic jednak nie szkodzi, zawsze można to nadrobić, bo program jest wciąż dostępny, producent oferuje go nie tylko bezpłatnie, ale zarazem na wiele platform jednocześnie. To, co oferuje, w kilku aspektach przebija natomiast aplikacje konkurencyjne, a wygodna obsługa powoduje, że naukę możemy zacząć bardzo szybko. Wystarczy zainstalować aplikację i zalogować się na swoje konto, do tego celu możemy wykorzystać np. konto Google.

Obraz

Kolejnym krokiem jest wybranie kursu, a więc języka, jakiego chcemy się uczyć. Jako iż nauka w Duolingo składa się z kilku różnych ćwiczeń, nie każdego języka możemy uczyć się, bazując na naszym rodzimym. Żadnego problemu nie stanowi wybranie jednego z najpopularniejszych, angielskiego. Jeżeli operujemy już nim w odpowiednim stopniu, możemy spróbować swoich sił w nauce innego, właśnie poprzez angielski. Będzie to nie tylko nauka czegoś zupełnie nowego, ale także szansa na odświeżenie i przypomnienie już poznanego słownictwa. Tutaj wybór jest większy: użytkownik może uczyć się np. języka hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego, szwedzkiego, ale także niedoszłej nadziei rozbitego świata, wywodzącego się z Polski esperanto. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z kilku kursów jednocześnie.

Po wybraniu kursu możemy przejść do tego, co najważniejsze, czyli nauki. Całość została podzielona na poszczególne sekcje np. zbiór podstaw, najważniejszych wyrażeń i często używanych słów. Każda z sekcji kończy się punktem kontrolnym, który umożliwia przejście do dalszych zajęć. Sekcje składają się z poszczególnych lekcji. Cała hierarchia może więc wydawać się nieco skomplikowana, ale w praktyce jest bardzo prosta. Każda z lekcji uczy nas tylko kilku słówek lub zasad gramatycznych, na końcu sekcji znajdziemy natomiast lekcję zwracającą uwagę na najsłabsze słówka.

Obraz

Nauka jest podzielona na ćwiczenia kilku typów. Najpierw aplikacja zapoznaje nas z danym słówkiem: odczytuje jego wymowę i przedstawia obrazki z kilkoma elementami, także z tym, o którym mowa. Użytkownik musi wybrać prawidłową odpowiedź. Inne z ćwiczeń wymaga przetłumaczenia zapisanego zdania: te również jest odczytywane, w miarę postępu jego długość zwiększa się. W dowolnym momencie możemy podejrzeć, jak powinniśmy przetłumaczyć pojedynczy wyraz. Oczywiście nie gwarantuje to sukcesu, nie możemy przecież zapominać o gramatyce. Kolejny typ ćwiczeń to składanie tłumaczenia z już gotowych kawałków. Wystarczy poustawiać je w odpowiedniej kolejności. Inne z ćwiczeń wymagają od nas łączenia w pary słów w jednym i drugim języku, a także wpisywania tego, co usłyszymy, już bez pomocy ze strony zapisanego tekstu.

Ogromną zaletą Duolingo, jakiej próżno szukać u konkurentów takich jak np. Memrise jest to, iż oferuje także ćwiczenia wymowy. Samo powtarzanie słówek w pamięci i ich zapisywanie na niewiele się zda, znajdziemy tu więc zadanie wymagające od nas wypowiadania zadanego słowa. Próba jest następnie sprawdzana na serwerach producenta. Oczywiście osiągnięcie idealnej wymowy może być trudne, ale system wydaje się do tego podchodzić nieco luźno: liczy się to, iż zostaniemy zrozumiani, a nie próby perfekcyjnego opanowania np. akcentowania w danym języku.

Obraz

Oprócz zwykłej nauki w aplikacji tej znajdziemy także elementy grywalizacji, jakie mają nas dodatkowo zachęcić do nauki. Za naukę i przeprowadzanie lekcji otrzymujemy punkty doświadczenia, a także odblokujemy dodatkowe poziomy. Nie zabrakło także odpowiedniej rywalizacji z innymi: w dowolnym momencie możemy udostępnić profil innym, zaprosić ich do grupy przyjaciół i tym samym walczyć o lepsze wyniki. Opcje programu umożliwiają wybranie planowanego dziennego celu do zrealizowania, a także wyłączanie poszczególnych typów ćwiczeń, gdyby te okazały się niemożliwe do zrealizowania jak np. trening wymowy w trakcie pracy.

Za sprawą przypomnień Duolingo nie pozwoli o sobie zapomnieć i będzie nas zachęcało do dalszej nauki. Ogromną zaletą całej tej platformy jest fakt dostępności na wiele platform: znajdziecie ją w sklepie dla Windows 10, w wersji mobilnej na Androida, iOS, a także Windows Phone. Wszystkie dane i nasze postępy są oczywiście synchronizowane. Warto więc spróbować swoich sił i wzmocnić umiejętności językowe, translatory jeszcze długo nie przeskoczą niektórych barier językowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)