Nowe nie zawsze lepsze — LTE można łatwo zakłócić

Nowe nie zawsze lepsze — LTE można łatwo zakłócić

15.11.2012 16:48

W sieci LTE pokładamy wielkie nadzieje jeśli chodzi o szybkość, zasięg i komfort użytkowania, nie myślimy jednak za wiele o jej niezawodności i bezpieczeństwie. Badacze z MIT postanowili więc taką sieć zepsuć. Okazuje się, że było to łatwiejsze, niż się spodziewano. Sieć LTE, ze względu na swoją specyfikę, jest bardziej podatna na zakłócenia, niż GSM czy CDMA. Transmisje w sieci czwartej generacji korzystają z instrukcji kontrolnych, które zajmują jedynie wycinek pasma, a te częstotliwości zostały podane do wiadomości publicznej, mamy więc na tacy podany sposób na ich zakłócenie. Jeśli zablokowana zostanie możliwość synchronizacji urządzenia ze stacją bazową, nici z korzystania z Internetu.

Inżynierom z MIT do zakłócenia transmisji LTE w promieniu kilku mil wystarczyło niepokojąco niewiele: jedna osoba, laptop, urządzenie zakłócające za około 650 dolarów (na przykład to), akumulator (może być samochodowy) i wiedza, którą można łatwo zdobyć. Jeśli atakujący szarpnie się jeszcze na odpowiedni wzmacniacz, będzie w stanie odciąć od sieci całe miasta — a należy pamiętać, że amerykańskie miasta do najmniejszych nie należą. Dla współczesnego społeczeństwa, które bazuje na ciągłej łączności z Internetem nawet idąc na obiad, coś takiego będzie równoważne z podłożeniem bomby w metrze… nie tylko dlatego, że w centrum Nowego Jorku Siri nie powie, gdzie jest najbliższa tajska restauracja.

Obraz

Technology Review, który opisał odkrycie, zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. Podczas wydarzeń z 11 września 2001 roku poważnie szwankowała komunikacja między policjantami, strażakami i ratownikami, co niestety dołożyło się do sumy śmiertelnych ofiar. W Stanach powstaje projekt systemu alarmowego opartego o LTE — FirstNet (PDF) — który w takiej sytuacji miałby być niezawodny. Może być jednak jeszcze gorzej — gdyby sytuacja miała się kiedykolwiek powtórzyć, ale na ziemi byłby jeszcze ktoś wyposażony w sprzęt zakłócający, oparta na LTE komunikacja między służbami byłaby po prostu niemożliwa.

Ericsson szacuje, że do 2017 roku połowa populacji świata będzie z technologii LTE korzystać i będzie ona obecna nie tylko w naszych konsumenckich smartfonach i tabletach, podłączone będą także urządzenia medyczne czy systemu nawigacji dla transportu publicznego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)