Nowe płyty od MSI z Braswellami: najlepszy wybór dla budujących komputerki HTPC?

Nowe płyty od MSI z Braswellami: najlepszy wybór dla budujących komputerki HTPC?

Nowe płyty od MSI z Braswellami: najlepszy wybór dla budujących komputerki HTPC?
08.04.2015 16:37

Do tej pory najlepszym (naszym zdaniem) rozwiązaniami do budowyniedrogich, energooszczędnych komputerków HTPC było wykorzystanieczipów AMDKabini na płytach głównych AM1. Postęp jest jednak nieubłagany, iniebawem AMD może utracić prymat na tym ciekawym rynku. W ciągu kilkunajbliższych miesięcy na rynku powinny zacząć się pojawiać procesoryBraswell, następcy układów Bay Trail-D. One to, w połączeniu zodpowiednimi płytami głównymi, mogłyby okazać się znacznie lepszymwyborem przy konstruowaniu HTPC. Takie płyty główne przedstawiłowłaśnie MSI.

Tajwański producent ogłosił właśnie wzbogacenie swojej oferty otrzy nowe płyty główne z linii ECO. Zapowiadają się one na tyleciekawie, że pod nieobecność konkurencyjnych rozwiązań, uzbrojone wBraswelle MSI będzie mogło cały ten rynek miniPC zawojować. Wszystkienowe modele wykonane są w formacie mini-ITX. Na każdym znajdziemy dwasloty na moduły pamięci DDR3L-1600 (ale uwaga: SO-DIMM) o łącznejpojemności maks. 8 GB, jeden slot PCIe 2.0 x1, dwa złącza SATA-III,złącze gigabitowego Ethernetu, dwa złącza USB 3.0, złącze audio 2+1,złącza PS/2 oraz wyjścia HDMI i VGA.

Obraz

Różnice sprowadzają się do zamontowanego procesora, mamy tu doczynienia ze zintegrowanymi układami Pentium i Celeron, wykonanymi wprocesie 14 nm i chłodzonymi oczywiście pasywnie – w końcu TDPBraswelli to zaledwie 6 W. Najsilniejsza wersja, MSI N3700I ECOzawiera czterordzeniowy Pentium N3700, taktowany zegarem 2,4 GHz,model ze średniej półki to MSI N3150 z czterordzeniowym Celeronem,taktowanym zegarem 2,08 GHz, najtańszy jest zaś model z dwurdzeniowymCeleronem N3050I, taktowany zegarem 2,16 GHz.

Wszystkie zastosowane wersje procesorów korzystają z ósmejgeneracji grafiki Intela (zapewniającej dwukrotnie większąwydajność grafiki, ze wsparciem dla DirectX 12 i Windows 10),z maksymalnie 16 jednostkami wykonawczymi. Nabywców myślących ozmontowaniu HTPC przekonać ma sprzętowe dekodowanie H.265(HEVC) i możliwość podłączenia ekranu o rozdzielczości 4K przez HDMI1.4b. Oczywiście nie ma się tym co ekscytować – bez wsparciadla HDMI 2.0 czy złącza DisplayPort, wszystko co można tu osiągnąć to4K z odświeżaniem 30 Hz, co wielu fanom wideo najwyższej jakości możenie wystarczyć.

Maksymalne rozdzielczości wideo dla układów Braswell
Maksymalne rozdzielczości wideo dla układów Braswell

Nie wiemy, ile te nowe płyty mają kosztować, MSI cen nieprzedstawiło, ale sugerowana cena detaliczna dla najsilniejszego zwspomnianych procesorów, Pentium N3700, to 161 dolarów. PozostałeIntel wycenił na 107 dolarów. Widać więc, że przynajmniej na starcieHTPC z Braswellami może być droższe od sprzętu z Athlonem, który jestdo kupienia już za 200 zł. W zamian dostajemy sprzęt o znacznieniższym poborze energii (komputerek z Braswellem mogłoby zużywać niewięcej niż 10 W) i o wyższej w niektórych obciążeniach roboczychwydajności.

Sprzętowe wsparcie dla kodeków w układach Braswell
Sprzętowe wsparcie dla kodeków w układach Braswell

Fanów „czerwonych” może pocieszyć w tej sytuacji chybatylko to, że wciąż jest szansa na desktopowe układy Carizzo pasującedo gniazdek AM1, które mogłyby zastąpić układy Kabini – AMD niewypowiedziało się jednoznacznie w tej kwestii. Jeśli jednak ich w tymroku nie zobaczymy, to przy rosnącejwydajności zintegrowanej grafiki Intela i przewadze „niebieskich”w procesie produkcyjnym, rynek HTPC może zostać przez AMD całkowicieutracony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)