Nowy polski superkomputer zajmie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce najszybszych systemów

Nowy polski superkomputer zajmie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce najszybszych systemów

10.10.2014 15:34, aktualizacja: 10.10.2014 16:03

Pomimo naukowych ambicji i aspiracji naszego kraju, nigdy niebyliśmy superkomputerową potęgą. W Polsce mamy tylko dwiemaszyny, które wciąż można zaliczyć do tej kategorii – Zeusa zCyfronetu (obecnie 175. miejsce w rankingu Top500) i BlueGene/Q wUniwersytecie Warszawskim (miejsce 275.). Dla porównania Holandiadysponuje pięcioma superkomputerami, a w Niemczech znajdziemy ich22. Tymczasem stojące przed nauką polską wyzwania, zarówno wdziedzinach strategicznych dla państwa, jak i w zagadnieniachpodstawowych, w coraz większym stopniu wymagają dysponowaniaodpowiednią mocą obliczeniową. Jest nadzieja, że do końca tegoroku potrzeby naukowców zostaną zaspokojone. Politechnika Gdańskaotrzyma klaster obliczeniowy, który powinien znaleźć się wpierwszej czterdziestce najszybszych superkomputerów świata.

Dostawcą superkomputera, który będzie pracował w ramachprojektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury WytwarzaniaAplikacji (CD NIWA), jestkonsorcjum Megatel/Action. Jego producentem jest Hewlett-Packard. W30 szafach znajdziemy łącznie 2600 procesorów z rodziny XeonE5-16xx (Haswell EP). Zapewnią one szczytową moc obliczeniową napoziomie 1,2 PFLOPS, porównywalną np. z chińskim Tianhe-1A. Łączny koszt sprzętu wyniesie ok. 30 mln złotych.Znaczna część tych pieniędzy pochodzi z działania 2.3 Inwestycjezwiązane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki w ramachPOIG 2007-2013.

Obraz

Co będzie uruchamiane na nowym klastrze obliczeniowym?Informatycy z Politechniki Gdańskiej mówią o trzech platformach –BeesyCluster do zarządzania obliczeniami, analizą danych,symulacjami i modelowaniem, Kaskada – do przetwarzania strumienimultimedialnych w czasie rzeczywistym i Wiki-WS – do budowaniausług sieciowych i bazujących na nich aplikacji. Całość działaćbędzie pod kontrolą Red Hat Enterprise Linuksa 6.4, ewentualniejego klonów (CentOS-a lub Scientific Linuksa).

Trzeba przyznać, że dobrze przemyślano zagospodarowanie takcennego zasobu. CD NIWA będzie centrum kompetencji, oferującymdostęp do wiedzy i usług związanych z wytwarzaniemspecjalistycznego oprogramowania. Dostarczy narzędzia do tworzenia iwykonywania aplikacji naukowych, multimedialnych i mobilnych izapewni utrzymanie infrastruktury informatycznej, udostępnianejprzez specjalistyczne platformy wytwarzania aplikacji. Świadczyć mateż usługi doradcze w tym zakresie.

W założeniu Centrum będzie wspierało przeróżne projektynaukowe (ze szczególnym naciskiem na energetykę, ochronęśrodowiska naturalnego i medycynę), jak i prowadziło badania nadsamym wykorzystaniem superkomputerów i projektowaniem aplikacjispecjalistycznych. Rektor Politechniki Gdańskiej mówi o nowymsprzęcie jako o „superkomputerze dla Pomorza”, ale oczywisciebędzie on dostępny też i dla badaczy z innych regionów Polski.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)