Nowy projekt UE o prywatności w Sieci: wojna ze spamem i telemarketingiem

Nowy projekt UE o prywatności w Sieci: wojna ze spamem i telemarketingiem

Nowy projekt UE o prywatności w Sieci: wojna ze spamem i telemarketingiem
10.01.2017 18:37

Komisja Europejska opublikowała właśnie komunikat o projekcie nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych w Sieci. Celem KE jest stworzenie ujednoliconego modelu zarządzania danymi w całej Unii, w ramach strategii Digital Single Market. Zmiany zapowiadają się na dość radyklane.

Metadane

Dotąd bowiem regulacje obejmowały przede wszystkim operatorów komórkowych. W nowym projekcie więcej uwagi poświęcono internetowym usługom komunikacyjnym. W samym komunikacie opublikowanym na stronach Komisji Europejskiej otwarcie przytacza się między innymi WhatsAppa, Messengera, Skype'a czy Gmaila. KE chce, by oprócz samej treści konwersacji, anonimizowane (lub nawet w ogóle nie zbierane) były także metadane.

Ciasteczka

Nowe regulacje mają także zmienić wymogi Unii Europejskiej dotyczącej zarządzania ciasteczkami. KE zapowiada, że w ręce użytkowników zostanie oddane więcej kontroli nad tym, jakie dane strony zbierają na ich temat. Nowelizacja ma zapewnić możliwość prostej metody akceptacji lub odmowy wykorzystania ciasteczek. W połowie grudnia pisaliśmy, że Unia chce, by użytkownik jednorazowo podejmował decyzję o akceptacji ciasteczek w ustawieniach przeglądarki. To z kolei skutkowałoby końcem irytujących komunikatów wyświetlanych na samych stronach.

Spam

Komisja Europejska stanowczo chce walczyć ze spamem oraz niechcianym telemarketingiem. Projekt zakazuje niechcianej komunikacji elektronicznej jakimkolwiek środkiem, np. mailem, SMS-em. Dotyczyć to ma także połączeń telefonicznych. Konieczna będzie tutaj deklaracja samego użytkownika. Ponadto KE chce zakazać telemarketerom posługiwania się numerami zastrzeżonymi, a nawet wymóc odpowiedni prefiks, który identyfikowany byłby jako połączenie telemarketingowe.

W teorii ogólne założenia projektu zapowiadają się całkiem rozsądnie, warto jednak poczekać na bardziej wnikliwe analizy i rezultaty konsultacji. Projekt stanie się teraz przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Jego wejście w życie planowane jest na maj przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)