Nowy rekord transmisji danych po światłowodzie

Nowy rekord transmisji danych po światłowodzie

Mirosław Truchan
08.03.2012 14:23, aktualizacja: 08.03.2012 17:04

Deutsche Telekom podczas testów udało uzyskać się rekordową prędkość transmisji danych w warunkach nielaboratoryjnych — 512 Gbps. Dokonano tego używając zaledwie pojedynczej nitki światłowodu. Czy to początek wyścigu, na którym skorzystają konsumenci?

Niemiecki gigant do przeprowadzenia testu użył nowej technologii OSIRIS (Optically Supported IP Router Interfaces), którą opracował przy współpracy z firmą Alcatel-Lucent. Próba wykonana została na nitce światłowodu umieszczonego między Berlinem a Hanowerem. Dane wysłane tam i z powrotem pokonały łącznie 734 kilometry. Co prawda, do komercyjnych zastosowań udało się uzyskać „tylko” 400 Gbps, jednak i tak jest to cztery razy więcej niż osiągnęli pracownicy Caltechu i Uniwersytetu Wiktorii w grudniu 2011 roku. Nieco nieaktualne, wobec powyższego, pozostają chyba także zapowiedzi organizatorów festiwalu The Gathering 2012, którzy planują wykorzystać w kwietniu łącze o przepustowości 200 Gbps.

Jak chwali się Deutsche Telekom, prędkość którą udało się uzyskać równa jest przesyłowi 77 płyt CD w tym samym czasie. Gdyby wykorzystano wszystkie 48 nitek w jednym kablu światłowodowym, prędkość przesyłu wyniosłaby 24,6 Tbps, co równe byłoby wysłaniu 3696 płyt CD w tym samym czasie. Głównym powodem, dla którego technologia OSIRIS może okazać się przydatna w zastosowaniu komercyjnym jest brak konieczności wymiany już położonych światłowodów — wystarczy wymienić terminale.

Co prawda uzyskiwano już większe prędkości, np. Japończycy przełamali barierę 100 Tbps dla pojedynczej nitki, jednak tylko w warunkach laboratoryjnych. Podstawowe pytanie to jednak: co oznacza to dla zwykłych konsumentów i kiedy taka infrastruktura zostanie wprowadzona na masową skalę? Prawdopodobnie nieprędko — dostawcom zależy raczej na powolnym zwiększaniu transferu i abonamentów, dzięki temu mogą zachować przecież większą elastyczność. To czysty biznes, a kto ma zapłacić i tak to zrobi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)