Nowy silnik Mozilli już dostępny! Sprawdzamy, jak szybki jest Servo

Nowy silnik Mozilli już dostępny! Sprawdzamy, jak szybki jest Servo

Nowy silnik Mozilli już dostępny! Sprawdzamy, jak szybki jest Servo
04.07.2016 15:13

W ostatnim czasie kolejne informacje na temat nowych wydań Firefoksa często spotykały komentarze, których autorzy otwarcie stwierdzali, że bardziej, niż na kolejne wydania przeglądarki opartej na silniku Gecko, czekają na pierwszą implementację nowego dziecka Mozilli, Servo. Z małym opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych obietnic, właśnie ukazała się pierwsza wersja przeglądarki z tym silnikiem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zgodnie z zapowiedziami, nie ma na razie mowy o tym, aby z Servo korzystać na co dzień. Zastosowaniem programu jest w zasadzie wyłączenie udostępnienie deweloperem poglądu na etap prac nad nowym silnikiem. Dlatego należałoby w zasadzie całkowicie pominąć takie kwestie jak interfejs przeglądarki (ograniczony do pasku adresu i pionowego panelu kart po prawej stronie) i skupić się na tym, co w Servo najważniejsze – jak radzi sobie z rysowaniem witryn.

W tym celu przeprowadziliśmy test, który w sposób najprostszy z możliwych bada to, jak szybko Servo radzi sobie z wyświetlaniem stron. Obiektem badań stała się, a jakże, strona główna dobrychprogramów. W szranki z nowym silnikiem Mozilli stanął Gecko z Firefoksa w wersji 47.0. Wyścig czas zacząć:

Porównanie szybkości silników Gecko i Servo

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że opublikowana właśnie wersja Servo stanowi pierwsze wydanie testowe, które znajduje się w fazie absolutnie eksperymentalnej, optymalizacji nie przysłużył się zapewne także interfejs napisany w HTML5. Jak widać, przewaga Gecko jest wciąż ogromna, a Servo nie radzi sobie na tym, najwcześniejszym z możliwych, etapie z rysowaniem sporej części stron. Firefox uporał się z zadaniem w 4,13 sekundy, natomiast Servo potrzebował aż 7,02 sekundy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nic w tym dziwnego i nie ma powodów, by na tej podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski. Może poza tym, że prace nad silnikiem trwają i, skoro w końcu udało się opublikować publicznie pierwszą implementację, przynoszą efekty. Silnik można testować po pobraniu paczek ze stron przedsięwzięcia, kod dostępny jest na GitHubie. Jak dotąd udostępniono Servo jedynie na OS X-a i Linuksa, wersje na Windowsa i Androida ukażą się wkrótce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)