Nowy wymiar zabawy w wannie: ekran dotykowy na wodzie

Nowy wymiar zabawy w wannie: ekran dotykowy na wodzie

Nowy wymiar zabawy w wannie: ekran dotykowy na wodzie
28.11.2013 14:42

Kąpiel w wannie przez wiele pierwszych lat życia była dla mnie niepowtarzalną okazją do odegrania bitwy morskiej, zabawy w podwodne wyprawy, czy też puszczania ogromnych baniek mydlanych z płynu do kąpieli. Szczytem radości było przemycenie do wanny dyngusówki… Wspomnienia ożyły dziś za sprawą fragmentu reportażu na BBC Technology, który prezentuje wynalazek studentów Uniwersytetu Tokijskiego, prezentowany w Koike Laboratory — ekran dotykowy na powierzchni płynu w wannie (Aqua Top Display).

AquaTop Display

Na powierzchni wody wyświetlana jest grafika gry. Aby zagrać, należy zanurzyć ręce w płynie. W interakcje z ekranem dotykowym można wejść dotykając go zarówno „z gory”, jak i „od spodu”. W prezentacji tego wynalazku, opublikowanej przez jego autorów, można zauważyć także przenoszenie obiektów nad powierzchnią ekranu przez „wyłowienie” z wody, można także usunąć obiekt przez „utopienie”. Twórcy zapewniają, że można wykonać w ten sposób identyczne operacje, jak podczas operowania na plikach z użyciem myszki.

Dodatkowych wrażeń dostarcza zestaw wodoodpornych głośników, umieszczonych na dnie wanny, które uaktywniając się wprawiają płyn w ruch. Jeśli gracz zgodziłby się na udział w zabawie wymagającej wejścia do wanny bądź basenu, można by pokusić się o wysyłanie prądów lub wibracji do różnych części ciała bądź różnych graczy w obrębie jednego basenu, jeśli projekt rozwinie się na taką skalę. Możliwości są tu dużo szersze, niż w przypadku, wibrujących kontrolerów, które przekazują wrażenia jedynie do naszych dłoni.

Obraz

U podstaw tej konstrukcji leży Kinect, który rozpoznaje kształt, w jaki składają się dłonie osoby korzystającej z tego interfejsu. Układ palców tłumaczony jest na odpowiedni dla działającego akurat programu gest — w przeglądarce zdjęć będzie więc przetwarzać je na operacje, w grze zaś na odpowiedni rodzaj broni używanej przeciwko meduzom. Sposoby wykorzystania tego interfejsu zależą tylko od fantazji twórców oprogramowania.

Obawiam się jednak, że ze względu na zastosowanie barwnika w wodzie, urządzenie to nie będzie nadawać się do używania w naszych łazienkach. A szkoda.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)