OpenSUSE 13.2 pokaże wszystko to, co najnowocześniejsze w wolnym desktopie

OpenSUSE 13.2 pokaże wszystko to, co najnowocześniejsze w wolnym desktopie

20.03.2014 12:35, aktualizacja: 20.03.2014 12:49

Ostatnie lata dla desktopowego Linuksa przynoszą ogromne zmiany,zarówno w jądrze jak i kluczowych komponentach systemu. Niektóre zinnowacji, takie jak menedżer usług systemowych systemd, stają sięczęścią stabilnych, powszechnie wykorzystywanych dystrybucji, oinnych, takich jak nowoczesny system plików Btrfs, wciąż nie mogądoczekać się produkcyjnego debiutu. Rok 2014 zapowiada się w tejkwestii bardzo ciekawie – powinniśmy wreszcie dostać kompletnylinuksowy desktop, który przyniesie wszystko to, co wopensource'owym świecie najlepsze i najciekawsze.

Deweloperzy OpenSUSE ujawnili swojeplany dotyczące wersji 13.2 systemu, która zadebiutuje rok powydaniu wersji13.1. Dłuższy niż w innych popularnych dystrybucjach okreswydawniczy Kameleona uległ więcjeszcze większemu wydłużeniu (z 8 do 12 miesięcy). Pozwoli tolepiej dopracować podstawowe narzędzia i infrastrukturę, alenajwyraźniej nie tylko, gdyż już teraz zapowiedziano dlategorocznego listopadowego wydania przełomowe zmiany.

Obraz

Przede wszystkim OpenSUSE 13.2odchodzi od systemu plików ext4, wprowadzając w zamian jakodomyślny system Btrfs. To bardzo śmiała decyzja, gdyż choć Btrfspod względem listy oferowanych funkcjonalności bije ext4 iwiększość innych systemów plików, w tym xfs, NTFS czy HFS+ nagłowę (jedynie ZFS Solarisa wydaje się wciąż bardziejzaawansowany), to do niedawna wciąż miał jeszcze problemy zwydajnością czy stabilnością. Autor tego newsa miał w zeszłymroku okazję przez miesiąc pracować na Arch Linuksie z Btrfs jakopodstawowym systemem plików – i choć znaczne zmniejszenie liczbyoperacji I/O (w porównaniu do ext4) czy wygodne robienie migawekstanu plików (np. maszyn wirtualnych) robiły wrażenie, to pojednym wyłączeniu dostaw energii elektrycznej do budynku trzebabyło przywracać wszystko z kopii zapasowej – nie udało sięodzyskać danych.

Inne ważne nowości, którezobaczymy w OpenSUSE 13.2, to:

  • wprowadzenie serwera grafiki\tWayland w wersji\t1.4(http://lists.freedesktop.org/archives/wayland-devel/2014-January/012903.html). Prawdopodobnie OpenSUSE 13.2 wciąż będzie zawierało\tklasyczny X.org, ale obecność waylanda w takiej dystrybucji jak\tOpenSUSE oznacza, że użytkownik będzie w stanie uruchomić\tgraficzne środowisko pracy bez X.
  • skoro już mowa o graficznym\tśrodowisku pracy, to dystrybucja wykorzysta KDE\tFrameworks 5(http://www.dobreprogramy.pl/Zobacz-przyszlosc-KDE-Frameworks-5-Tech-Preview-wydany,News,51438.html), wraz z najnowszymi aplikacjami z KDE Application\tand Platform z linii 4.x. Narzędzie konfiguracji systemu YaST\tkorzysta z nowego frontendu, napisanego (a jakże inaczej) na Qt5.
  • zastąpienie mechanizmu\tinitrd (używanego w procesie rozruchowym Linuksa do utworzenia\tramdysku z systemem plików roota) przez dracut(https://dracut.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page)\t– jego odmianę sterowaną zdarzeniami, zapewniającą większą\tmodularność procesu i pozwalającą pozbyć się na sztywno\tpisanych skryptów do realizacji konkretnych operacji. Powinno to\tznacznie skrócić czas uruchamiania systemu.
  • zastąpienie standardowego\tskryptu sieciowego ifup przez eksperymentalny framework wicked(https://gitorious.org/wicked),\tsterowany pisanymi w XML reprezentacjami konfiguracji sieci. \t

Oczywiście na tym nie konieczmian, choć za wcześnie jeszcze, by mówić o konkretach. Wpierwszych kompilacjach deweloperskiej wersji openSUSE 13.2wykorzystywany jest GCC w wersji 4.9, najnowsze wersje rpm,PackageKitu, systemd i pulseaudio. Do tego dochodzą najnowsze wersjehiperwizorów, języków programowania i baz danych (postgresqlwreszcie w wersji 9.3).

Zerowy, początkowy kamieńmilowy prac nad nowym Kameleonem możecie pobrać tutaj.Ostrzegamy, że to wersja bardzo pre-alfa, nikt nie bierzeodpowiedzialności za problemy czy ewentualną możliwość utratydanych.

Trudno dziś przewidzieć, czytak śmiałe wydanie może okazać się sukcesem. Największe obawybudzi na pewno decyzja o zmianie systemu plików. Niewątpliwie Linuxpotrzebuje czegoś nowocześniejszego niż ext4, jednak nie możnazapominać, że nawet Red Hat nie był gotów, by skorzystać zBtrfs, decydującsię ostatecznie na wykorzystanie w RHEL7 systemu plików xfs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)