OpenStreetMap prowadzi… samochodem, na rowerze i pieszo do lepszych map

OpenStreetMap prowadzi… samochodem, na rowerze i pieszo do lepszych map

OpenStreetMap prowadzi… samochodem, na rowerze i pieszo do lepszych map
17.02.2015 12:56, aktualizacja: 17.02.2015 14:53

Tworzone przez społeczność mapy OpenStreetMap zyskały kolejną funkcję, która pozwoli im trochę lepiej konkurować z komercyjnymi mapami – możliwość wytyczania tras. Na razie pozwalają wyznaczyć jedynie drogę między dwoma punktami, ale za to na kilka sposobów.

Na początek można zadać sobie pytanie, dlaczego OSM dopiero teraz sięga po tak oczywiste udogodnienie. Odpowiedzią jest filozofia projektu, która nie zakłada tworzenia uniwersalnego narzędzia do nawigacji, a przede wszystkim gromadzenie danych, z których będą korzystać inni (na przykład Apple). To oznacza też, że użytkownicy nie zawsze wiedzą, z jakich map tak naprawdę korzystają. OpenStreetMap i jego społeczność pozostają w cieniu popularnych aplikacji, co nie zawsze wpływa korzystnie na stan map – użytkownicy po prostu nie wiedzą, że mogą je poprawić. Z kolei użytkownicy OSM mogą nie wiedzieć, że nie brak narzędzi wytyczających trasę. Tymczasem po wejściu na stronę główną projektu od razu mogą sprawdzić, czy okolica została prawidłowo przeniesiona na mapę.

Warto tu zaznaczyć, że algorytmy wytyczające trasy zostały zapożyczone z usług, które od lat korzystają z danych OpenStreetMap: dla samochodowych są to MapQuest i Open Source Routing Machine, dla rowerowych – MapQuest i GraphHopper, dla pieszych zaś GraphHopper i MapQuest. Każdy z mechanizmów wytycza trasy nieco inaczej, mimo że korzystają z tych samych danych.

Aby wytyczyć trasę na otwartych mapach należy udać się na stronę główną projektu i wybrać opcję oznaczoną strzałkami obok wyszukiwarki lub korzystać z bezpośredniego odnośnika do strony OpenStreetMap.org/directions. Tam możemy podać dwa punkty, między którymi wytyczona zostanie trasa. Podobnie jak w przypadku innych wyszukiwań, można wpisać adres lub współrzędne. Na mapie punkty zostaną oznaczone dwiema „pinezkami”, które można przesuwać samodzielnie.

Algorytmy wytyczające trasy zapewniają sporą różnorodność. Kierowcy samochodów mają do wyboru trasy „krótkie”, jakie wytyczy im OSRM, lub „szybkie”, wybrane przez MapQuest.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Trasy rowerowe również wytyczane są z braniem pod uwagę różnych parametrów:

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jednak trafienie z jednego punktu miasta do drugiego nie jest tu priorytetem i nie należy tak patrzeć na wprowadzenie tej funkcji do projektu. Najważniejsze jest to, że korzystając z wyszukiwarki i analizując trasę można znaleźć na niej błędy i od razu je poprawić.

Dane zbierane przez OpenStreetMap nie są idealne i wciąż w wielu miejscach możemy znaleźć nieoznaczone ulice jednokierunkowe, skrzyżowania, na których drogi się nie łączą albo źle nazwane ulice. Takich „detali” nie zauważymy po prostu przeglądając mapy, a mogą one próbować wprowadzić kierowcę, który korzysta z Yanosika, w jednokierunkową ulicę pod prąd i być może narazić na niebezpieczeństwo.

Możliwość wyszukiwania tras ma pomóc odnaleźć te miejsca i zaangażować użytkowników w nanoszenie poprawek, dzięki czemu OpenStreetMap będzie dostarczał lepsze dane tym, którzy zechcą z niego korzystać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)