Orange: Przetarg w przyszłym roku będzie ważniejszy

Orange: Przetarg w przyszłym roku będzie ważniejszy

27.08.2012 14:36

W zeszłym tygodniu Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przetarg, w którym zyskać można rezerwację na pakiety po 5 MHz z pasma 1800 MHz. Jest to łakomy kąsek szczególnie dla operatorów komórkowych, którzy zamierzają wprowadzić do swoich ofert Internet w technologii LTE. Udział w przetargu zapowiedział już między innymi Play, który bardzo liczy na przychylność komisji, oraz Orange. Chociaż w oczach wiceprezesa polskiego Orange Piotra Muszyńskiego tegoroczny przetarg jest przygrywką do przyszłorocznego przetargu na częstotliwości w pasmach 800 MHz i 2600 MHz.

Tegoroczny przetarg jest zdaniem Muszyńskiego trudny ze względu na jego strukturę, ale Orange przyjmuje wyzwanie i będzie starać się w tym przetargu zaistnieć [...] dla dobra klientów. Rozdzielenie częstotliwości w tym paśmie jest ważnym krokiem w ewolucji dostępu do Internetu w Polsce i ma powiększyć grono oferujących LTE operatorów. Jednak Muszyński uważa, że tegoroczne wydarzenia to rozgrzewka przed przyszłoroczną sprzedażą częstotliwości w pasmach 800 MHz i 2600 MHz. Co więcej, wiceprezes Orange uważa, że najistotniejsze jest to, jak zostaną zdefiniowane wymagania w przewidzianym na przyszły rok przetargu na 800 MHz, który będzie największym w historii telekomunikacji mobilnej wydarzeniem. Częstotliwość wykorzystywana przez nadawców analogowego radia i telewizji zostanie zwolniona na terenie Unii Europejskiej 1 stycznia 2013.

Orange i P4 (operator Playa) dostali dwa lata temu od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwolenie na wspólny start w przetargach, ale do tegorocznego przystąpią osobno. Muszyński nie wyklucza jednak, że w przyszłości operatorzy połączą siły w walce o częstotliwości. Jego zdaniem coraz trudniej utrzymać się na rynku operatorom, którzy nie są otwarci na współpracę z konkurencją. Przykładowo, spółka NetWorkS założona przez Orange i PTC (T-Mobile) pozwoliła operatorom korzystać wzajemnie ze swoich radiowych sieci dostępowych, dzięki czemu ograniczyli koszty i znacznie poszerzyli zasięg, co bardzo pozytywnie wpłynęło na jakość usług obu operatorów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)