Otwarte narzędzia Microsoftu coraz bardziej ułatwiają przenoszenie aplikacji z iPhone'a na Windowsa

Otwarte narzędzia Microsoftu coraz bardziej ułatwiają przenoszenie aplikacji z iPhone'a na Windowsa

Otwarte narzędzia Microsoftu coraz bardziej ułatwiają przenoszenie aplikacji z iPhone'a na Windowsa
19.07.2016 13:22

Projekt Islandwood miał rozwiązać jeden z podstawowychproblemów mobilnego Windowsa – brak oprogramowania. Zestawnarzędzi do przenoszenia aplikacji z iOS-a w końcu dojrzał,otrzymał oficjalną nazwę „Windows Bridge for iOS” (WinObjC),jednak wciąż problem pozostaje nierozwiązany. Na tym fronciejednak Microsoft nie chce się poddać. Zamiast zamknąć go podobniejak to się stało z Projektem Astoria, mającym pozwolić naprzenoszenie aplikacji z Androida, firma z Redmond zdecydowała sięrozwijać Islandwood, tak by przenoszenie aplikacji stało się naprawdę łatwe.

W czerwcu Windows Bridge for iOS otrzymało ulepszone wsparcie dlawielu iOS-owych interfejsów programowania, kilka nowych funkcji(m.in. AutoLayout) oraz co chyba najważniejsze, integracjęz frameworkiem CoreFoundation, który wykorzystywany jest wwiększości aplikacji pisanych na iOS-a. Było to możliwe dziękiprzyjaznej polityce Apple, które w grudniu zeszłego roku nie tylkootworzyło język Swift i jego narzędzia, ale też udostępniłopełen kod źródłowy CoreFoundation. Dzięki temu właśnieoficjalna implementacja frameworka znalazła się w WinObjC – którezarazem zadebiutował w nowym repozytorium naGitHubie.

Obraz

Teraz Microsoft przyjrzał się bliżej jednej z największychbolączek deweloperów chcących korzystać z WinObj, tj. obsłudzeUIKitu, czyli wysokopoziomowego frameworku, który zarządza całyminterfejsem graficznym iOS-a. Microsoftowa implementacja jest mocnoniedopracowana, niektóre klasy są zaimplementowane, inne nie, ajeszcze inne niby działają, ale nie tak jak przyzwyczajony dosystemu Apple’a programista mógłby oczekiwać. Sama firma zRedmond przyznawała, że nie do końca dla niej jest jasne, codziała, a co nie działa.

Nie ma raczej co liczyć na przepisanie całej implementacjiUIKitu, tym bardziej, że Microsoft wolałby, by programiści uczylisię robić interfejsy za pomocą XAML, jednak firma oświadczyła,że zamierza zaoferować prostą metodę przenoszenia interfejsówUIKitowych na XAML-owe. Na łamach bloga Building Apps przedstawionolistę najważniejszych zmian, jakie czekają teraz iOS-owy mostekdla mobilnego Windowsa:

szybsze wywoływanie kontrolek iOS-a, tak by UIKit był bardziej dostępny,poprawiony model obsługi interfejsu dotykowego, by wydajniej obsługiwać zdarzenia,poprawione wsparcie dla dostępności i lokalizacjiusprawniona automatyka testów, która przyniesie stabilniejsze i lepsze jakościowo kontrolki,znacznie ulepszona integracja z windowsowym frameworkiem XAML.

Dzięki tym wszystkim zmianom znacznie łatwiej będzie przenieśćiOS-owe aplikacje korzystające z UIKita na Windows, a poprzeniesieniu będą one znacznie lepiej wyglądały. Z drugiejjednak strony oznacza to, że idealne odtworzenie całejfunkcjonalności UIKita nie jest możliwe. Microsoft będzie próbowałodtwarzać poszczególne funkcjonalności w zachowaniach swojegoXAML-a, na tyle, na ile to jest możliwe w warunkach innego systemu.Programistom póki co zaoferowano narzędzie Xib2Xaml, które pozwalakonwertować interfejsy użytkownika zbudowane w Xcode na pliki XAML,które można otworzyć w Visual Studio.

Czy zaowocuje to wszystko większym zainteresowaniem mobilnymWindowsem ze strony programistów, którzy zarabiają dziś krocie nalukratywnym iOS-owym rynku? Naszym zdaniem choć dostępnośćnarzędzi to świetna sprawa, to jednak wciąż do końca Microsoftnie potrafi wyjaśnić, po co robić oprogramowanie na system, którytak szybko znika z rynku. By powstrzymać tę sytuację, Redmondpowinno raczej otworzyć swój skarbiec i zapłacić autorompowiedzmy setki najpopularniejszych aplikacji na iPhone’a, byprzenieśli je do Windows Store, najlepiej za darmo. Wówczasnakłonienie ludzi z iPhone’ami do tego, by na następny telefonwzięli jakąś Lumię z wyższej półki nie byłoby tak trudne jakdzisiaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)