r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Outlook czy Outlook Express

Strona główna Aktualności

Często pojawia się pytanie dotyczące podobieństw pomiędzy programami Outlook i Outlook Express, jakie są między nimi różnice i którego powinienem używać - który lepiej spełnia moje potrzeby. Zbliżone nazwy natychmiast przywołują skojarzenie, że Outlook Express jest uproszczoną wersją programu Outlook. Tak jednak nie jest. Są to zupełnie odrębne programy, stworzone przez inne zespoły programistów i przeznaczony do innych zadań. Od początku istnienia obu programów podobieństwo ich nazw wprowadzało i nadal wprowadza sporo zamieszania wśród użytkowników, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają pracować z jednym z programów. Wydaje się, że do takiego wniosku doszła również firma Microsoft i w kolejnej wersji programu Windows Vista Outlook Express zmieni nazwę na Windows Mail. Obecnie dla uniknięcia pomyłek na program Outlook często mówi się Microsoft Outlook (lub Microsoft Office Outlook), dla odróżnienia go od Outlook Express'a.

Outlook Express jest częścią przeglądarki Internet Explorer i jest typowym klientem poczty elektronicznej. Umożliwia więc odbieranie i wysyłanie poczty w formacie tekstowym i HTML przy użyciu protokołów POP3, SMTP, IMAP, wiadomości mogą być zaszyfrowane lub elektronicznie podpisane, posiada prostą książkę adresową, pozwala na przetwarzanie przychodzących wiadomości przy pomocy reguł oraz na wyszukiwanie wiadomości na podstawie różnych kryteriów. W Outlook Express wbudowana jest również przeglądarka grup dyskusyjnych. Krótko mówiąc posiada wszystkie funkcje, które pozwalają użytkownikowi wysyłać i odbierać pocztę oraz zarządzać nią na pewnym poziomie przy wykorzystaniu reguł.

Outlook Ekspress

Rys.1 Okno główne programu Outlook Express


Z kolei program Outlook jest składnikiem pakietu Microsoft Office. Można kupić go również osobno, chociaż w polskiej wersji językowej dostępny jest niestety tylko z pakietem Office. Jeśli chcielibyśmy rozpatrywać programy Outlook Express i Outlook od strony ich podobieństw, to równie dobrze możemy zająć się podobieństwami między Outlook'iem a każdym innym klientem pocztowym. Podobieństwa takie oczywiście istnieją, ponieważ Outlook jest również klientem poczty elektronicznej. Tak jak Outlook Express obsługuje pocztę przez protokoły POP3, SMTP, IMAP, również posiada książkę adresową, możliwość przeszukiwania wiadomości oraz reguły, choć nawet tutaj istnieją spore różnice - na przykład reguły w Outlook Express pozwalają przetwarzać tylko wiadomości przychodzące, podczas gdy w Outlook'u także wysyłane. Na tym oraz na nazwie podobieństwa jednak się kończą. Outlook jest programem zdecydowanie bogatszym i o większych możliwościach niż Outlook Express. Został stworzony jako program do obsługi poczty oraz do zarządzania informacją, dlatego często wykorzystywany jest do pracy przez pracowników w firmach oraz przez tych użytkowników, którzy potrzebują programu ułatwiającego organizowanie informacji.

r   e   k   l   a   m   a
Outlook Ekspress

Rys.2 Program Microsoft Office Outlook - praca z kalendarzem


Już na pierwszy rzut oka widzimy, że Outlook oferuje dużo więcej możliwości. Outlook Express używa folderów do grupowania wiadomości pocztowych. Outlook również grupuje dane w folderach, pozwala jednak tworzyć foldery a w nich elementy różnych typów - nie tylko wiadomości pocztowe. I tak użytkownik może tworzyć w Outlook'u foldery i elementy następujących typów:

  • Poczta

  • Kalendarz

  • Kontakt

  • Zadania

  • Dziennik

  • Notka


Z każdym z typów elementów/folderów wiąże się inna i często zaawansowana funkcjonalność.

Foldery poczty służą, podobnie jak w Outlook Express, do przechowywania wiadomości pocztowych.

Folder kalendarza pozwala na stworzenie elektronicznego kalendarza, w którym użytkownik tworzy terminy. Z kalendarzem związany jest też cały system umożliwiający organizowanie spotkań wielu użytkowników. Stworzenie spotkania w kalendarzu powoduje automatyczne wysłanie zaproszeń do jego uczestników i automatyczne śledzenie odpowiedzi. Organizator podczas tworzenia spotkania ma również wgląd w informacje dotyczące wolnego czasu innych uczestników, która uzyskiwana jest z ich kalendarzy.

Folder kontaktów służy, jak sama nazwa wskazuje do zapisywania informacji kontaktowych osób oraz instytucji. Użytkownik może posiadać w Outlook'u wiele folderów kontaktów, a każdy z nich może służyć jako książka adresowa.

Folder zadań pozwala do tworzenia i opisywania zadań do wykonania. Do zdania może zostać przydzielona odpowiedzialna za nie osoba - wykonawca. Po wysłaniu zdania do jego wykonawcy, Outlook będzie automatycznie śledził dokonywane przez niego zmiany i nanosił je na kopię zadania przechowywanego w folderze zadań użytkownika, który zadanie stworzył.

Folder dziennika umożliwia tworzenie elementów odpowiadających pewnym zdarzeniom. Przydatną cechą jest to, że potrafi automatycznie tworzyć wpisy odpowiadające pewnym akcjom dotyczących określonych kontaktów. Przykładowo automatycznie mogą być tworzone elementy zdarzeń za każdym razem, gdy dostajemy wiadomość pocztową od Janka Kowala. A jeszcze ciekawsza funkcjonalność jest taka, że później wszystkie zapisane zdarzenia widoczne są bezpośrednio w kontakcie reprezentującym pana Janka. W ten sposób mamy wgląd w całą historię korespondencji z daną osobą.

Jeśli chodzi o elementy typu notka to nie wiąże się z nimi żadna specjalna funkcjonalność. Są to proste elementy, w których możemy umieszczać zwykły tekst. Są odpowiednikiem małych kolorowych karteczek przyklejanych na ścianę lub ekran monitora.


Każdy z elementów zawiera także pole tekstowe, w który można umieścić dowolny opis sformatowany jako HTML lub RTF. Do elementów można również przypisywać załączniki. Dla elementów w folderach kalendarza, zadań, kontaktów i poczty można ustawiać przypomnienia. Są one bardzo pomocne zwłaszcza w folderze kalendarza i zadań, gdzie przypominają nam o zbliżających się terminach.

Jedną z funkcjonalności, które posiada Outlook, a której bardzo brakuje w programie Outlook Express (chociaż ma zostać wprowadzona w Windows Vista), jest filtr anty-spamowy. Jest on stale aktualizowany (średnio raz na miesiąc) i jest dostępny poprzez witrynę Microsoft Update.

Największą zaletą Outlook'a jest jednak jego współpraca z programem Microsoft Exchange Server. Mimo że Outlook'a można z powodzeniem używać bez Exchange Server'a, to jednak został on opracowany jako podstawowy klient Exchange'a i dopiero w połączeniu z nim można w pełni wykorzystywać jego funkcjonalność. Powyżej wspomniałem o możliwości organizowania spotkań wielu użytkowników i o przydzielaniu zadań, ale dopiero gdy Outlook współpracuje z Exchange Server'em, pojawiają się prawdziwe możliwości pracy grupowej. Przede wszystkim użytkownicy w sieci otrzymują dostęp do publicznych folderów, w których wszyscy jednocześnie mogą pracować na tych samych wspólnych danych. Publiczne foldery stwarzają firmom szerokie możliwości w zakresie pracy grupowej. Wspólne firmowe kalendarze, rezerwowanie zasobów, firmowe książki adresowe, współdzielenie poczty, grupy dyskusyjne, zarządzanie projektami - wszystkie te funkcjonalności można osiągnąć wykorzystując publiczne foldery w Outlook'u. Trzeba jednak stwierdzić, że wiele firm nie w pełni z nich korzysta przy organizacji pracy grupowej, ponieważ często nie potrafi eksploatować wszystkich możliwości jakie daje tandem Outlook - Exchange.

Outlook w połączeniu z Exchange Server'em to nie tylko foldery publiczne, ale również możliwość udostępniania własnych prywatnych folderów innym użytkownikom oraz praca w trybie offline. Gdy Outlook jest skonfigurowany do pracy z serwerem Exchange wtedy wszystkie dane użytkownika przechowywane są na serwerze i można uzyskać do nich dostęp z różnych komputerów. W trybie offline (tryb bez połączenia, zwany również buforowanym), użytkownik nie ma bezpośredniego połączenia z serwerem Exchange, ale wciąż może pracować na swoich danych, które w takim wypadku przechowywane są na lokalnym komputerze w pliku OST. Przy najbliższym połączeniu z serwerem dane zmienione w trakcie pracy w trybie offline zostaną zsynchronizowane.

Kolejną bardzo ważną cechą i zaletą Outlook'a jest jego rozszerzalność. W Outlook'u, podobnie jak w innych programach z rodziny Office, można tworzyć makra do automatyzacji pracy, można również projektować i oprogramowywać własne formy używane do wyświetlania różnego typu elementów. Można wreszcie implementować rozszerzenia, dodatki, nakładki. Dzięki temu Outlook daje ogromne możliwości w zakresie dostosowywania go do indywidualnych potrzeb i staje się platformą, w oparciu o którą można tworzyć własne nowe funkcjonalności a nawet całe procesy biznesowe związane z obiegiem informacji i dokumentów.

W sieci można znaleźć setki rozszerzeń i nakładek dla Outlook'a. Część z nich jest bardzo prosta, inne implementują zaawansowane funkcjonalności. Przykładem może tu być program C2PublicFolders autorstwa naszej firmy CodeTwo, który pozwala korzystać z publicznych folderów w Outlook'u i współdzielić dane w sieci bez konieczności posiadania serwera Exchange.

Nie sposób omówić wszystkich możliwości i funkcjonalności Outlook'a w jednym artykule, o tym pisze się całe książki, nie taki z resztą jest jego cel. Chciałem przedstawić podstawową różnice między programami Outlook Express i Outlook, pokazać, że Outlook Express to klient pocztowy, natomiast Outlook to o wiele więcej - program do zarządzania informacją oraz do pracy grupowej. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będzie Ci łatwiej zdecydować, którego z nich chcesz, czy też potrzebujesz używać. Czy potrzebny Ci nieskomplikowany program do obsługi poczty, czy może potrzebujesz również kalendarza, możliwości tworzenia zadań i bardziej zaawansowanych funkcji. Jeśli szukasz tylko programu do wysyłania i odbierania poczty to może okazać się, że lepszy będzie Outlook Express lub program pocztowy innej firmy. Outlook z dużą liczbą opcji i funkcji może być trudniejszy w użyciu i będzie z pewnością wymagał więcej czasu, abyś nauczył się go poprawnie obsługiwać. Jeśli jednak zastanawiasz się nad organizacją swoich danych, przyspieszeniem procesu ich wyszukiwania, trzymaniem wszystkich ważnych informacji w jednym miejscu i wydajnego zarządzania nimi lub jeśli planujesz wprowadzenie wsparcia dla pracy grupowej w firmie, to polecam Ci wypróbowanie programu Microsoft Outlook.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1 25.04.2006 13:13

Ciekawy wstep. Brakuje mi tylko informacji o integracji z MSN Messengerem lub Office Communicatorem oraz o mozliwosci dolaczenia interaktywnych elementow do listu (np. ankiety). Ogolnie - bardzo sympatyczny i pozyteczny tekst. :)

  #2 25.04.2006 16:46

Popatrzmy na to z innej strony...
Rozumiem, ze Outlook to wielki "kombajn" ktory potrafi prawie wszystko (nie spiewa tylko choralow gregorianskich). Niemniej jednak Outlook ma jedna wade, ktora ja okreslam mianem - za duzo bajerow. Gdy potrzebuje klienta poczty, wystaczy mi, ze w Outlooku mam kilka, kilkanascie ikonek, a nie tysiace. To tak jak z Wordem, po co mi xhtml i inne "cuda na kiju", gdy moge zapisac jedno zdanie w notatniku.
Podsumowuja, lubie Outlooka Expresa, za prostote i czytelnosc. Pozdrawiam.

  #3 25.04.2006 21:11

Po tygoniu u zywania Outlook'a nie będziecie już używać express'a, praktycznie zastapił mi parę programów, teraz mam wszystko w jednym pakiecie....czekam z niecierpliwością na wdrożenie w firmie Exchange Server'a , bo dopiero wtedy praca grupowa stanie sie łatwa i przyjemna. I jeżeli chodzi o komplikację, to naprawdę program jest prosty, z tym, ze nalezy się przyzwyczaić do filozofi programu.

  #4 25.04.2006 22:43

Być może jest to moje subiektywne odczucie, ale dla mnie Ms Outlook jest narzędziem wprost niezastąpionym. Żaden inny nie oferuje takiej funkcjonalności i prostoty obsługi, a także bepieczeństwa (szczególnie w nowszych wersjach) jak właśnie Outlook. Używam i będę używać w firmie, w domku dopóki nie wprowadzą na siłę oprogramowania typu 'open source'. Zresztą mój pogląd podzielają również przyjaciele. Nietrudno jest nauczyć się naprawdę pożytecznych funkcji tego programu. Pozdrawiam :)

  #5 26.04.2006 08:24

p.j. nie zrozumiales artykulu, wlasnie chodzilo tu o to by pokazac ze outlook to nie to samo co outlook express... poprostu nie potrzebujesz tych "bajerow" jak to napisales... pozdro

  #6 26.04.2006 11:12

Bardzo fajny artykuł ! Ale mam pytanie czy jest coś podobnego do Outlook Office w wolnym oprog. lub coś pod Linuxa (ponieważ planuje przejść) - niestety w Open offisie nie ma takiego programu ?
Dziękuje za pomoc chciałbym przejść na Outlooka lub coś podobnego a nie chce być piratem.

  #7 26.04.2006 14:57

Miałem obydwa - tylko,że Outlook może zapamiętać tylko 3 adresy : i co zrobić przy intensywnej korespondencji, jeśli klient chce wysyłania mu na 5 - 6 adresów, żeby nie blokować skrzynki podstawowej ??

  #8 27.04.2006 23:39

Czyli z tego wynika, że outlook express to taki thunderbird a ten drugi outlook to taki evolution mail.

  #9 28.04.2006 00:33

Używałem Outloka 2003 praktycznie od jego początków, zostałem jednak zmuszony do zmiany na inny program, wybór padł na Thunderbirda, powód? Jest tylko jeden.
Outlook przy nie udanej próbie zalogowania się na serwer pop3 wyświetla okienko z prośbą o wpisanie hasła (twierdzi że jest nie prawidłowe) Przy ponownym logowaniu może mu się to udać i już nie będzie twierdził ze hasło jest nieprawidłowe. Problem można rozwiązać klikając Anuluj, jednak jeśli zdarza się to powiedzmy co 10 minut (w zależności od tego co ile Outlook sprawdza pocztę) to staje się to uporczywe i nie da się tak pracować!
Gdyby ktoś pomyślał i dał opcje „nie pokazuj tego okna więcej” było by miło. Jednak tak zaawansowany niby program nie ma takiej opcji, a dla mnie opcja automatycznego pobierania poczty co x minut i praca klienta w trayu to podstawowa funkcja programu pocztowego.
Pozdrawiam

  #10 01.05.2006 12:30

Thunderbird: "opcja automatycznego pobierania poczty co x minut i praca klienta w trayu to podstawowa funkcja programu pocztowego".
Czyżbyś sugerował, że Outlook tego nie potrafi? Nie żartuj... :)

  #11 09.05.2006 21:59

A ja od 1995 roku używam TheBat!a i zdania nie zmienie - thunderbirdy i inne programy są równie dobre ale OMIJAC i to z daleka Outlooka obojętnie jakiego w szczególności jak jest się zwykłym użytkownikiem a nie firmą która potrzebuje tych pare "udogodnień" które posiada program od M$.

  #12 24.08.2006 02:52

jacos - pod linuksem, w srodowisku KDE (bardzo popularne, obecne w kazdej duzej dystrybucji) jest aplikacja Kontact. Odpowiada ona Outlookowi. Nie wiem jedynie jak jest z integracja IM i wideokonferencji, ale mail i PIM sa.

Notabene zintegrowany Kmail (mozna uzywac takze osobno) to najprzyjemniejszy klient mail jakiego uzywalem, z mnostwem przemyslanych opcji i nieodzalowana strata jest brak go dla Windows. Ma kilka unikatowych opcji np.GENIALNA w swej prostocie opcje sprawdzania jakie protokoly wspiera serwer podczas konfigurowania konta.

Wiecej o Kontakcie na stronie:
http://www.kontact.org/

Pozdrawiam

  #13 29.11.2006 16:22

witam mam outlook expres i za kazdym razem jak korzystam z internetu wyskakuje mi okienko tej poczty doslownie co chwila bralem juz opcje blokuj okienka ale to nie pomaga moze mi ktos pomoc ?pozdr

  #14 05.12.2006 01:00

prostota jest o wiele lepsza na cholere mi tyle tego wszystkiego jak chche wysłać list z bajerami o i tak wstawiam załacznik.
ja wole prostote :))
ale jak to teraz odmienic :))

  #15 09.03.2007 21:55

ani to ani to

  #16 24.06.2007 06:52

Byłbym szczerze zobowiązany, gdyby ktoś podpowiedział mi, gdzie znaleźć możliwość darmowego skopiowania kalendarza Outlook.
Miałem ostatnio awarię i utraciłem wszystkie dane z Outlooka podzczas przeinstalowywania systemu. Jestem nowicjuszem i należy do mnie przemawiać zrozumiałym językiem "dobrej rady". Bardzo proszę o pomoc. Sumsong, to mój nik. mój mail, to song_tokarski@interiam.pl
Mieszkam w Krakowie i tu pracuję. Można też do mnie dzwonić; 0 12 411 00 48.
Bardzo proszę kogoś życzliwego o pomoc.
Pozdrawiam forumowiczów. Bye.

  #17 20.03.2008 14:24

płatny Outlook nie potrafi otwierać plików EML tworzonych przez OExpress. poprostu żenada.

  #18 26.02.2009 20:58

PROBLEM I TO ZASADNICZY
Mam i Outlook Exspresa łącznie z IE6 do obsługi dwuch adresów prywatnych (wszyscy zachwalają IE7 a nawet jest już IE8) lecz po zainstalowaniu nowej przeglądarki kasowany jest outlook expres
W Microsowcie sobie wykombinowali ze w ten sposób sprzedarzą Vistę
Posiadam równiez Microsoft Outlook do obsługi dwóch adresów firmowych
MOZE KTOŚ WIE JAK TO WYKOMBINOWAC ABY ZACHOWAC OUTLOOK EXPRES 6 PRY PRZEGLĄDARCE INTERNET EXPLORER 7 ???
ABY SKASOWANY ZNOWU PRZYWRUCIĆ
Swoja droga uwazm że Outlook Expres jest o wiele funkcjonalniejszy niż rozbudowany Microsoft Outlook który jest bardzo trudny w konfiguracji (do tej pory nie wiem jak to zrobić aby odbierał pocztę po włączeniu)
MOŻE MA KTOS POMYSŁY ???

  #19 28.02.2009 16:39

widac ze nie kazdy wie do czego MSO sluzy, a arta sie przeczytac nie chcialo...

  #20 19.08.2009 19:37

Bzdura nic nie jest kasowane po instalce IE 8. Ja używam O. Express cały czas i nie mam problemów z niczym.

  #21 23.10.2009 23:43

Straciłem pocztę Outlook Express i nie wiem jak ją odzyskać?

  #22 05.11.2009 16:43

Outloka 2003:
To podstawowy i najważniejszy pogram zorganizowany ludzi …. tyle w tym temacie… jeśli ktoś uważa że ma za dużo bajerów… to nie wie co mówi.
nie ma problemu z organizacją dlatego że jest nie przedsiębiorczym nudziarzem

  #23 14.12.2009 21:47

Mam pytanko chcialam korzystac z outloka...czy jest taka mozliwosc....chcialam zciagac poczte z konta np..z tlenu...chcialam moje konto podlaczyc tak by emaile byly tez na tlenie...ze w razie czego moge czytac gdy nie bede miala swojego komputera co mam zrobic by tak zkonfigurowac...gdy np padnie mi kom..poczta bedzie w skrzynce na tlenie
prosze o pomoc moj email : icek717@tlen.pl

  #24 19.12.2009 22:04

Dobry,ale dla firm,prywatnie zabiera pamięć i miejsce na twardym,czasu.Ekspres to fajny i dobry w swojej prostocie program,artykuł typowo objaśniający,ale ma też na celu marketing i zrozumiałe,jest dużo firm które potrzebują czegoś takiego.Mnie ten artykuł barzo dobrze wyjaśnił różnicę.

  #25 27.12.2009 23:55

Bardzo ciekawie napsane.Nareszcie coś zrozumiałem, co autor chciał przekazać gdyż sama treść jest dla mnie niezrozumiała.
Po naprawie gwarancyjnej Toshiby nie mogę wklepać zdjęć a po tygodniach prób komp.napisał,że mam zainstalować Outlook Express.Mam Viste legalną i ósmy krzyżk więc zaciąłem się na zdjęcia z samsunga F 480.Przedtem wszystko działało.Jak toto mogę zainstalować?Jestem niemiecko języczny.
Pozdrawiam Jerzy B. W skype jerzy.b.hi

  #26 15.01.2010 09:03

panie pilmajor o co kaman? :)

  #27 22.01.2010 22:21

Straciłem pocztę Outlook Express i nie mogę jej odzyskać.
Proszę podać sposób numeru serwera poczty wchodzącej
SMTP z 25 na 587.
Drugi adres : Klerad@wp.pl

  #28 24.01.2010 21:45

Dobry,ale xd dla firm,prywatnie zabiera xd

  #29 05.05.2010 22:07

bardzo dobry

martynka234   1 #30 06.09.2011 19:49

Też uważam ,że jest bardzo dobry.

  #31 24.11.2011 08:27

niewiem ja to dziala

  #32 22.02.2012 13:43

Mam skrzynke pocztowa outlok ekspres ,laptop był w naprawie,teraz wszystko się popsuło wyskoczyły błedy,okienko podaj hasło wpisuje, okazuje sie ,że błędne i tak na okrągło . Poczta nie dochodzi.Dlaczego nie można tego hasła zmienić .Czy ktoś może mi pomóc?

  #33 22.02.2012 14:40

Co mam zrobic? ,zapomniałam hasła do otlook ekspress .Moja poczta nie działa ,chciałam wpisać nowe ale nie mogę dlaczego?

  #34 14.09.2012 12:13

Wszyscy zachwalają Outlooka, ale ma jedną wielką wadę (a nawet dwie). Zabiera miejsce na dysku i jak przekroczy pojemność 2GB to nie działa (sprawdzone na własnej skórze). Należy sprawdzać co jakiś czas i kompaktować pocztę. Nie znam się na tym, ale to jest rada informatyka. A co zrobić, żeby Outlook nie ściągał mi poczty, która została ściągnięta już dwa tygodnie temu? Zostawiam wiadomości na serwerze dla bezpieczeństwa, ale to nie oznacza, że ten program ma ją ściągać kilkadziesiąt razy. Jak temu zaradzić? Co dziennie odbieram 200 wiadomości z czego np. 10 to z właściwego dnia, reszta została ściągnięta ponownie z datą np. sierpniową. Po co? Jak to zablokować? Jak tak dalej pójdzie to "zje" mi całe miejsce na dysku... Pomóżcie :( kasiuuulek1@gmail.com. Outlook Express pod tym względem był lepszy...

  #35 08.03.2013 14:25

Mam inny problem,modem łączy mnie bezprzewodowo z internetem,ale łączenie zostaje zerwane w momencie otworzenia programu pocztowego Windows,nie mogę ponownie się połączyć,błąd 680-brak sygnału wybierania.Modem jest w porządku,przyczyna tkwi w konfiguracji programu pocztowego, która jest prawidłowa,korzystam z niego kilka lat,zmieniłam jedynie modem.Błagam o pomoc informatyka!Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  #36 18.02.2014 14:51

@jolmaga (niezalogowany):

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.