Outsourcing IT zamiast wielkich kontraktów – polski rząd chce zinformatyzować się sam

Outsourcing IT zamiast wielkich kontraktów – polski rząd chce zinformatyzować się sam

Outsourcing IT zamiast wielkich kontraktów – polski rząd chce zinformatyzować się sam
17.02.2017 12:39

Kilka tygodni temu nowy wiceprezes ZUS Michał Możdżonekzapowiedziałwielkie zmiany w strategii informatycznej Zakładu – zmiany, któremogą budzić lęk wśród molochów branży IT, od lat żyjących zogromnych zamówień publicznych. Ale na ZUS-ie oszczędzaniepieniędzy się nie skończy. Teraz Centralny Ośrodek Informatyki(COI) ogłasza, że administracja państwowa będzie informatyzowaćsię sama, jedynie tam gdzie to niezbędne, korzystają zoutsourcingu.

COI poinformowało, że zamierza wydzierżawić informatyków „nagodziny”. Z budżetem 100 mln złotych poszukuje poprzez wyłonionew przetargu firmy zewnętrzne 500 doświadczonych programistów Javyi 125 testerów, w grę wchodzić mają 23 specjalizacje. Oni odwaląbrudną robotę, czyli jak to delikatnie określił rzecznik prasowyCOI Igor Ryciak, żmudne i czasochłonne prace programistyczneoraz testy oprogramowania.Swoich ludzi COI wykorzysta do prac koncepcyjnych i nadzoru.

Branża nie ma i nie może miećjednolitego stanowiska w tej sprawie. Zyskają na tej nowej strategiifirmy, które specjalizują się w outsourcowaniu procesów i zadańIT. Stracą przede wszystkim firmy intergratorskie, które do tejpory specjalizowały się w zarządzaniu dużymi projektami IT wramach zamówień publicznych, wykorzystując to, że urzędnicyniespecjalnie się na zarządzaniu znali.

W grę wchodzą miliardy złotych,bo nie tylko COI idzie realizować zapowiedzi minister cyfryzacjiAnny Streżyńskiej. Takie najmowanie zewnętrznych pracowników, bezpodpisywania kontraktów z integratorami, realizują jużMinisterstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda GłównaPolicji oraz Agencja Rynku Rolnego. Wszystkie one uważają, żeporadzą sobie z zarządzaniem same. Tak np. realizowana jest*transformacja służb IT w ramach Krajowej AdministracjiSkarbowej – outsourcing mapozwolić na wdrożenie KAS bez żadnych komplikacji,zachowując ciągłość realizacji zadań ustawowych – *wyjaśniłrzecznik Ministerstwa Finansów.

Pytany przez Puls Biznesu o ocenętej zmiany analityk BZWBK Łukasz Kosiarski nie potrafiłjednoznacznie powiedzieć, czy ta zmiana będzie dobra. Wskazujeprzede wszystkim na konieczność większej dywersyfikacji. Firmy,które do tej pory żyły z zamówień publicznych, muszą bardziejpomyśleć o zamówieniach dla sektora prywatnego.

Ireneusz Piecuch, prezes PolskiejIzby Informatyki i Telekomunikacji jest znacznie bardziej sceptyczny.Podnosi kwestię niedoboru kadr w administracji i ostrzega przedzakłócaniem wysokiej konkurencyjności branży przez rządowowąautarkię, tj. podejście „zrób to sam” – które możezabetonować rozwój branży IT. Czy urzędy faktycznie posiadająkompetencje i wiedzę, by umieć zarządzać wartymi setki milionówprojektami? I kto w razie czego weźmie na siebie odpowiedzialnośćza fiasko projektu?

Szerzej z tematem zapoznać sięmożecie w artykulept. Urzędnicy wynajmą informatyków,opublikowanym na łamach Pulsu Biznesu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)