PC-BSD 7.0

16.09.2008 0:20, Autor: Adam Wróblewski (adam9870), Kategoria: News
NewsImage

PC-BSD to system stworzony na bazie FreeBSD, w założeniu będący prostym w obsłudze systemem z rodziny BSD, przeznaczonym dla użytkowników biurowych i domowych. Właśnie ukazała się, długo oczekiwana finalna wersja wydania 7.0.

PC-BSD 7.0 bazuje na Free-BSD 7-STABLE, serwer grafiki to Xorg 7.3, a domyślnie oferowanym środowiskiem graficznym jest KDE 4.1.1. Najnowsze wydanie oferuje nową metodę instalacji z DVD, USB, sieci lokalnej, bądź Internetu, wraz z nowymi opcjami konfiguracyjnymi klawiatury oraz zintegrowanymi sterownikami dla kart graficznych NVIDIA i rozszerzonym wsparciem sprzętowym. Wprowadzono wsparcie dla systemów plików ZFS, UFS2, UFS2 i UFS2 z księgowaniem, schedulera (planistę) o nazwie ULE poprawiającego wydajność i responsywność działania systemu. Pojawił się tryb bezpieczny, uruchamiający jedynie serwer X11 w trybie vesa i udoskonalono obsługę komponentów opcjonalnych w aplecie Dodaj / Usuń, dzięki czemu możliwa stała się ich instalacja poprzez Internet.

W porównaniu do bety, udoskonalono wsparcie dla chipsetów graficznych ATI w zakrsie obsługi DRI. Aktualizacji uległ także instalator, który od teraz obsługuje różnego rodzaju znaki specjalne i spacje w hasłach, czy w identyfikatorach bezprzewodowych sieci WiFi (SSID).

Szczegółowe informacje na temat nowej wersji PC-BSD znaleźć można na stronach twórców, na których dostępna jest też pełna lista pakietów i adresy serwerów zwierciadlanych.

r   e   k   l   a   m   a

Komentarze (30)  

Avatar
gothmori (niezalogowany) | 16.09.2008 1:47#1

właśnie instaluję.. mam nadzieje że nie padnie tak jak beta ;ppppp

Avatar
DerDevil (niezalogowany) | 16.09.2008 1:49#2

Linuksowe dystrybucje nie nawiedzę ale do systemów z rodziny BSD czuje sympatię nie wiem czemu się tak dzieje :)

PC-BSD 7 bardzo fajnie się prezentuje. Mimo że KDE nie trawie to w PC-BSD nawet mile się korzysta, podłączony dysk przez usb z ntfs na pokładzie zostaje wykryty i można z niego spokojnie korzystać Warto przetestować PC-BSD samemu.

Nie polecam sposobu instalacji przez internet bo to bardzo długo trwa lepiej ściągnąć sobie DVD

Avatar
stefek (niezalogowany) | 16.09.2008 7:50#3

Czy ja dobrze widzę i nie ma wersji x64 w linkach?

Avatar
seed (niezalogowany) | 16.09.2008 9:03#4

"Wprowadzono wsparcie dla systemów plików ZFS, UFS2, UFS2 i UFS2 z księgowaniem"
A czym różni się ten pierwszy UFS2 od tego drugiego UFS2? ;) Ktoś niewyspany chyba pisał :)

Avatar
d4n (niezalogowany) | 16.09.2008 9:17#5

Z pewnością większość polubi pc-bsd bo tam się praktycznie klika jak na windowsie.

Avatar
deni (niezalogowany) | 16.09.2008 9:18#6

czy pożniej da się to spolszczyć jak zwykłe kde paczkami pl??

Avatar
dzonasek (niezalogowany) | 16.09.2008 10:09#7

a jak sie ma sprawa z:
1. montowaniem ntfs?
2. pendrive (czy BSD je widzi?)
3. sterownikami do kart sieciowych
4. szybkoscia dzialania systemu w porownaniu do np. Ubuntu

Avatar
lukas (niezalogowany) | 16.09.2008 10:13#8

@DerDevil, wszystkie programy, które Ci nie leżą też nienawidzisz? ;) Różne usługi internetowe, formaty, dostawców usług, dostawców sprzętu, którzy Ci nie leża też nienawidzisz? Przecież to fanatyzm ;D

Avatar
piker (niezalogowany) | 16.09.2008 10:15#9

To naprawdę świetna dystrybucja FreeBSD. Jest sympatyczniejsza od Linuxa. Znacznie prostrza w konfiguracji niż inne unixy. Ta grafika poprosto zachwyca!!
Przebojem jest bardzo prosta instalacja pakietów. Wreszcie nie trzeba martwić się o zależności. Wystarczy Enter Enter Enter. Pakiet możesz zrobić sobić sobie sam i zainstalować z pendriva gdziekolwiek chcesz.
Poprostu rewelacja

Avatar
Dux (niezalogowany) | 16.09.2008 10:28#10

Mogliby zrobić, tak jak to jest w DesktopBSD, wersję LiveCD/DVD. Początkującym byłoby łatwiej. Oczywiście nie zainstalować system (bo i terez jest banalnie prosto), ale można by system sprawdzić pod względem obługi sprzętu, sposobu pracy z nim itp.

@DerDevil
Rzecz, która mnie interesuje, to flash. Jest w "siódemce", czy trzeba doinstalować?
Pytam bo widzę, że miałeś styczność z tą wersją systemu:)

Avatar
Wój_Sam (niezalogowany) | 16.09.2008 11:24#11

Gothmori lub ktoś, kto instaluje - napisz czy uruchamia się i pracuje szybciej niż win XP. SZCZERZE ;)

Avatar
Dux (niezalogowany) | 16.09.2008 12:19#12

@dzonasek
Na przykładzie starczych wersji (po prostu zakładam, że tu zmian nie było;)
1. Automat (w przeciwieństwie do FreeBSD i DBSD, gdzie musisz montować partycję "ręcznie" - można to zmienić edytując plik /etc/fstab).
2. Nie wiem, nie używam.
3. Odpowiedź banalna - zależy jakie karty:P
Moja karta wifi działa bez problemu na FreBSD (i pochodnych), a mam problem z "ujażmieniem" jej pod Linuksem. Ot i tak bywa;)
4. Prawdę powiedziawszy, wszystko zależy chyba od sprzętu i konfiguracji. W moim przypadku prędkości te były w miarę porównywalne, coć chyba jednak z lekkim odchyleniem na korzyść PC-BSD. Za to ten drugi ustępował w szybkości DBSD, o FreeBSD nie wspominając. Ale byli i tacy, którzy twierdzili, że u nich bił Ubu na głowę.

Avatar
Kozodoj (niezalogowany) | 16.09.2008 12:56#13

@ Dzonasek
Generalnie KDE uruchamiane pod Free/PC-BSD dziala jakby szybciej.

---

Ja tam potrzebuje dzis wiekszego hardcore, dlatego odpalilem Syllable pod VirtualBoksem. ;)

Avatar
Bingo (niezalogowany) | 16.09.2008 13:09#14

Za 15 lat to bedize system równie dobry jak Mac OSX Leopard :) Bo przyszłości linuxów nie widze, no oprócz Ubuntu który idzie w dobrym kierunku, ale przydał by mu sie taki klikalny system instalek zamiast repozytoriow.

Avatar
halvmork (niezalogowany) | 16.09.2008 13:55#15

@Bingo

hahaha dobre może napisz więcej tych swoich mądrości ;)

Avatar
kepin (niezalogowany) | 16.09.2008 14:20#16

@Bingo moze jak bys potestowal repozytoria zmienil bys zdanie. Dla mnie to jedna z fajniejszych cech dystrybucji. Przy instalacji 50 programow mozna sie zaklikac :) Pozatym repozytoria nie wykluczaja klikalnych systemow instalek.

Avatar
adiksw (niezalogowany) | 16.09.2008 14:26#17

I ich serwer padł :P

Avatar
Krzy$iek (niezalogowany) | 16.09.2008 14:35#18

Bingo | IPHASH : H9-2Z-I8-2K | 16.09.2008, 13:09 wizjoner sie znalazł haha

Avatar
Kozodoj (niezalogowany) | 16.09.2008 14:51#19

Duże repozytoria to wielka zaleta. Dzięki temu przy szybkim łączu mogę w 10 minut zainstalować cały potrzebny mi soft. Nie muszę dodawać, że pod Windows (którego używam równie często jak Ubuntu) przygotowanie kompa do pracy zajmuje wiele godzin...
Do tego trzymając dane osobiste na partycji /home mogę sobie w razie kaprysu (swojego lub os-a ;) przeinstalować system i w ciągu godziny (zaokrąglając w górę) mieć świeże środowisko do pracy. Oczywiście w tej godzinie nie zmieścimy się raczej z jakimiś "upiększeniami", ale mimo wszystko jest to procedura ekspresowa w porównaniu z przeinstalowywaniem Windows (zakładając, że wiemy co chcemy osiągnąć, ma się rozumieć).

A systemów klikalnych instalatorów pod Linuksa jest kilka i nikt nikomu nie zabrania ich używać... :)

Avatar
Janusz47 (niezalogowany) | 16.09.2008 14:55#20

kiedyś instalowałem PC-BSD,
Wszystko było dobrze i system mi się podobał, tylko pakietów było TYLE CO KOT NAPŁAKAŁ.

Czy czy coś oprócz wyglądu tego BSD się zmieniło (ilość programów w repozytoriach)?

Avatar
Kozodoj (niezalogowany) | 16.09.2008 15:22#21

@ Janusz47
Możesz korzystać z portów - jest tam kilkanaście tysięcy programów. Za mało?
PC-BSD jest prostą dystrybucją FreeBSD, a nie forkiem. Więc zachowuje kompatybilność z protoplastą.
Ale znane są problemy przy mieszaniu portów i paczek PBI, stąd niektórzy uważają Desktop BSD za lepszą odmianę FreeBSD z "ludzką twarzą".
Pozdr!

Avatar
Plichu (niezalogowany) | 16.09.2008 15:27#22

Przecież ilość softu w portach (bo w pcbsd sa porty a nie repozytoria!) jest olbrzymia tak jak we freebsd.

Avatar
pow3r_shell (niezalogowany) | 16.09.2008 16:16#23

@kozodoj nie wiem jak ty ,ale ja mam świeżo postawionego Windowsa w 20 minut - mam ghosta :)

Avatar
Kozodoj (niezalogowany) | 16.09.2008 16:59#24

@pow3r_shell

Przywróciłeś OS z obrazu? To teraz go zaktualizuj. ;P
O ile z aktualizacją softu od MS nie ma może wielkiego problemu (poza zaśmieceniem), o tyle aktualizacja oprogramowania innych firm to skakanie między rozmaitymi " rami" wbudowanymi w aplikacje, sprawdzaniem na stronie producenta, instalatorami. Ogólnie niewygodne i czasochłonne.

PS,
Akurat pod Windows używam Acronisa True Image, więc mam ten sam sposób. Ale w "debianowatych" dystrybucjach (akurat za te mogę ręczyć, bo używam) jest naprawdę wygodniej.

Avatar
windozer (niezalogowany) | 16.09.2008 17:50#25

Hehe aż strona im padła, ale muszą mieć branie :) swoją drogą całkiem interesujący system , nie jest lepszy od windowsa.. za to na pewno jest lepiej przemyślany niż linux , o legendarnej już szybkości i bezpieczeństwie BSD wspominać nie trzeba ;].

Avatar
janusz47 (niezalogowany) | 16.09.2008 17:53#26

to nawet nie wiedziałem o tych portach.
Znaczy to , że trzeba spróbować jeszcze raz tego PC-BSD.

Avatar
Dux (niezalogowany) | 16.09.2008 19:41#27

@janusz47
Jeśli chodzi o porty (i paczki "tbz"), to zainstaluj sobie najpierw pakiet "desktopbsd-tools". Jest też w portach. Dzięki temu będziesz miał graficzne narzędzie do obsługi "oryginalnego" oprogramowania FreeBSD. Chyba działa troszkę wolniej niż przez konsolę, ale na początek bardzo poręczne;)

Avatar
Romano (niezalogowany) | 16.09.2008 21:14#28

obecnie siedzę na DesktopBSD i już zasysam PC-BSD. Instalacja systemu zajmuje około 15 minut po polsku oczywiście i obsługa systemu jest banalnie prosta gdyż wchodzi się na stronę http://www.pcbsd.org/ i ściąga programy które są prawie wszystkie po polsku klikajac dalej dalej. Firefox posiada flash ale w wersji 8 i nie wszystkie stronki które zbudowane są na 9 lub 10 sie otworzą :( ale producent systemu ma podpisaną umowę z Adobe i mam nadzieję że w wersji PC-BSD 7.0 będzei najaktualniejszy flash.

Avatar
piker (niezalogowany) | 23.09.2008 22:57#29

Ciekawe w PC-BSD 1.5.1 jest
- otwieranie okienka po włożeniu pendriva
zamykanie po wyjęciu
- podsyła aktualizacje paczek ściągniętych z pbidir.com
- podsyła aktualizacje systemu
- jednym kliknięciem włączamy i wyłączmy CompizFusion
- Sterowniki do karty graficznej NVidia instalowane w trybie wpomagania 3D

Avatar
adam (niezalogowany) | 25.09.2008 15:59#30

Czy ktoś może wie czy jest w PC-BSD7 dostępne KDE3?
Chciałbym zainstalować ten system 7 i mam nadzieję go polubić ale wolałbym z KDE 3.5.
Czy może jest możliwość zainstalowanie PC-BSD7 i potem doinstalować sobie KDE3.5 z portów?
Czy da sie zrobić?

Dodaj komentarz

Zasady publikowania komentarzy
Autor
Treść
 
Polecamy
Testujemy: Manta Smart TV Box

Internet w telewizorze
Huawei E583C

Test przenośnego routera 3G
Spotkajmy się na HotZlocie!

13-15 07 2012, Zamek na Skale
Test: PocketBook Pro 612

Biblioteka w kieszeni
Top programy
  •  
Top programy ostatnie 7 dni
  •  
Top programy ostatnie 30 dni
  •  
Skanery antywirusowe
skaner av