Panoptykon organizuje petycję obywatelską przeciw ustawie antyterrorystycznej

Panoptykon organizuje petycję obywatelską przeciw ustawie antyterrorystycznej

Panoptykon organizuje petycję obywatelską przeciw ustawie antyterrorystycznej
25.04.2016 17:21

Znamy już projekt nowej ustawy antyterrorystycznej, o której szerzej pisaliśmy w kontekście wyłączenia kart pre-paid. A to tylko jeden z aspektów, które wywołują kontrowersje – mowa nie tylko o środkach, które często gęsto mają być niezgodne z Konstytucją, negatywnie jest oceniania przez ekspertów sama skuteczność. Fundacja Panoptykon zbiera poparcie pod apelem przeciwko licznym jej propozycjom, które wywołują wątpliwości.

Problem, według Fundacji, ma stanowić fakt, że nowa ustawa zacznie obowiązywać już od 1 czerwca, tymczasem zabrakło czasu, aby kolejne jej elementy stały się przedmiotem debaty, także publicznej, z udziałem społeczeństwa. A to właśnie na życie przeciętnych obywateli ustawa antyterrorystyczna będzie miała największy wpływ. W imieniu Fundacji sprawę skomentował Wojciech Klicki:

Powstawanie drakońskiego prawa odbywa się bez jakichkolwiek konsultacji, w aurze braku przejrzystości i wbrew wszelkim standardom. Projekt został opublikowany przez MSWiA dopiero po tym, jak Fundacja Panoptykon opublikowała projekt otrzymany z anonimowego źródła.

Obraz

Organizacja wylicza 4 podstawowe zarzuty niebezpieczne dla swobód obywatelskich propozycje zawarte w ustawie, wśród których należy wymienić przede wszystkim szersze uprawnienia służb. Te zyskają bowiem pełnomocnictwa pozwalające na nadużycia także względem obcokrajowców. Ponadto szeroka definicja „zagrożenia przestępstwem o charakterze terrorystycznym” ma ograniczyć wolność zgromadzeń, poruszona została także opisywana przez nas kwestia kart pre-paid.

W związku z tym Fundacja Panoptykon zdecydowała się na sprzeciw. Uruchomiono już petycję obywatelską, która ma stanowić oddolny sprzeciw wobec zmian, jakie ma wprowadzić od 1 czerwca kontrowersyjna ustawa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)