Photoshop CS6 w końcu będzie ciemny

Photoshop CS6 w końcu będzie ciemny

30.01.2012 11:16

Z jakiegoś powodu ciemne interfejsy programów graficznych czy do obróbki filmów zyskały uznanie zarówno profesjonalnych użytkowników, jak i twórców oprogramowania. Adobe na swoim kanale na YouTube udostępnił film pozwalający zajrzeć w przyszłość i dowiedzieć się czegoś o pakiecie CS6, którego premiera będzie miała miejsce w tym roku. Na pierwszy rzut oka widać, gdzie będą największe zmiany — interfejs Photoshopa będzie ciemny.

Sporo zmian widać we wtyczce Camera Raw — wiele narzędzi, na przykład Clarity, zostało przepisanych od nowa, aby umożliwić lepszą kontrolę nad obrazem i wydobywanie detali ze zdjęć. Camera Raw z CS6 dzieli silnik przetwarzający zdjęcia z wydaną niedawno betą Lightroom 4, więc możliwości wtyczki można już przetestować. Ciekawie zapowiada się również podgląd pędzli — w CS6 będziemy mogli zobaczyć nie tylko kontury pędzla, ale również kształt zostawianego przez niego śladu i szczegółowe informacje o rozmiarze. A ponieważ film ma tytuł „Sneak Peak #1”, należy się spodziewać kolejnych odcinków. Miejmy nadzieję, że kolejne powiedzą coś więcej o możliwościach samego Photoshopa, na przykład o możliwości „odporuszania” zdjęć, prezentowanej przez Adobe na MAX 2011, która być może również znajdzie się w Photoshopie CS6.

Rozważania na temat ciemnych palet narzędzi w programach do obróbki grafiki, zdjęć czy filmów mogą być niezłą wycieczką daleko w przeszłość. Obecnie na rynku jest naprawdę mnóstwo programów o ciemnej szacie graficznej w różnych klasach cenowych i w różnym wieku: Adobe Lightroom, Adobe After Effects, DxO Optics Pro, Apple Aperture, Corel AfterShot Pro, Darktable, PaintSupreme, Pixelmator i wiele innych. To może tylko świadczyć o tym, że przy obróbce materiałów graficznych, gdzie ważne są precyzyjnie dobrane barwy, takie interfejsy się sprawdzają. Wiedzieli o tym już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku twórcy programu NeoChrome na Atari. Nowy Photoshop ma mieć możliwość wyboru jednego z czterech odcieni szarości — najjaśniejszy to znany obecnie kolor, najciemniejszy jest prawie czarny. Dobrze, że Adobe w końcu zauważył potrzebny niektórych użytkowników i umożliwi taki wybór.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)