Pierwszy polski komercyjny satelita na orbicie w 2018 roku. Czy uda się wyjść z nędzy polskiej kosmonautyki?

Pierwszy polski komercyjny satelita na orbicie w 2018 roku. Czy uda się wyjść z nędzy polskiej kosmonautyki?

Satelita Phonesat 1.0 na bazie smartfonu Nexus (źródło: NASA)
Satelita Phonesat 1.0 na bazie smartfonu Nexus (źródło: NASA)
11.10.2016 16:19, aktualizacja: 11.10.2016 20:35

Wiemy już, kiedy i jak pierwszy polski komercyjny satelitaŚwiatowid trafi na orbitę. Firma SatRevolution podpisała w tejsprawie umowę z amerykańskim Interorbital Systems, oferującymmisje na pokładzie niewielkich modularnych rakiet systemu NEPTUNE,startujących z pływającej platformy na Pacyfiku. W pierwszymkwartale 2018 roku, później niż się spodziewano, Światowid trafina niską orbitę okołoziemską, wraz z dwoma innymi pikosatelitamiPhoneSat.

Zaprojektowany i wyprodukowany we Wrocławiu komercyjny satelitaŚwiatowid jest owocem współpracy założycieli firmy T-Bull,znanej dotąd z produkcji gier mobilnych oraz Wrocławskiego CentrumBadań EIT+. Niewielka konstrukcja w kształcie prostopadłościanu okrawędziach 10×10×20cm powstała w całości na drukarkach przestrzennych. Zawiera systemczujników do ustalenia położenia satelity, bliżej nieokreślonesensory do badania przestrzeni kosmicznej, uchwyt kamery z obiektywemoraz system rozkładania paneli fotowoltaicznych.

Światowid, czyli satelita z Wrocławia
Światowid, czyli satelita z Wrocławia

Satelita, który ma być rewolucją na polskim rynku kosmicznym,wydaje się póki co bardziej eksperymentem w dziedzinie technologiikosmicznych, w szczególności konstruowania małych obiektów, któremogłyby przejąć rolę znacznie większych i znacznie droższychsatelitów. Od początku projektowano go z myślą o wystrzeleniu zrurowej wyrzutni P-POD (Poly-Picosatellite Orbital Deployer), wraz zjeszcze mniejszymi konstrukcjami PhoneSat, czyli jedynie niecozmodyfikowanymi androidowymi smartfonami. To owoc rozwijanego przezNASA programu Small Spacecraft Technology Program, w którym chodzi owykorzystanie elektroniki użytkowej w w miniaturowych satelitach.

Satelita Phonesat 1.0 na bazie smartfonu Nexus (źródło: NASA)
Satelita Phonesat 1.0 na bazie smartfonu Nexus (źródło: NASA)

Nie wiadomo, co spowodowało przesunięcie terminu wystrzeleniapolskich satelitów. Finalnie jednak zostaną wyniesione na wysokość310 km przez rakietę Neptune N3. Jest ona zbudowana z trzechmodułów CPM (Common Propulsion Module) i pozwala wynieść na niskąorbitę okołoziemską ładunki o masie do 18 kg. To bardzo prostakonstrukcja, pozbawiona pomp czy systemu zapłonu, wykorzystuje siętu dwuskładnikowe ciekłe paliwo hipergolowe (zapalające się wmomencie zmieszania)

Testowy start Common Propulsion Module (źródło: Wikimedia)
Testowy start Common Propulsion Module (źródło: Wikimedia)

Światowid będzie czwartym polskim sztucznym satelitą Ziemi.Pierwszym był studencki satelita PW-Sat, wyniesiony na orbitę w2012 roku – nie udało się jednak zrealizować podstawowego celu jego misji, spłonął w atmosferze dwa lata temu. Drugim był Lem, wystrzelony w 2013 roku na pokładzierosyjskiej rakiety Dniepr – jest on częścią międzynarodowejsieci satelitów astronomicznych BRITE. Trzeci, Heweliusz, wyniesionyzostał na orbitę przez chińską rakietę Chang Zheng w 2014 roku –i również należy do sieci BRITE. Jak widać, polska astronautykaprzez te wszystkie lata raczkowała, cała nadzieja więc w sektorzeprywatnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)