Płytki podłogowe mogą generować prąd, kiedy po nich chodzimy

Płytki podłogowe mogą generować prąd, kiedy po nich chodzimy

16.07.2013 13:28

Pozyskiwanie energii z różnych źródeł bez zanieczyszczania środowiska już jest nie lada wyzwaniem, a z czasem będzie jeszcze trudniej — apetyt na prąd rośnie, a zasobów naturalnych nie przybywa. Wynalazcy na całym świecie pracują więc nad nowymi metodami pozyskania energii. Jednym z popularniejszych czynników, które mogą ją generować, jest ruch naszych ciał — na przykład w czasie chodzenia. Wcześniej pisaliśmy o tym, że podczas chodzenia mógłby ładować się trzymany w kieszeni telefon, a dziś na łamach BBC Technology pojawił się artykuł o rozwiązaniu pomyślanym na większą skalę.

Opisane w artykule płytki podłogowe zostały zaprojektowane dla przestrzeni, w których porusza się dużo osób, jak stacje kolejowe, przejścia podziemne, biura, stacje metra czy centra handlowe. Wynalazek 27-letniego Lawrence'a Kemballa-Cooka z Londynu, założyciela firmy Pavegen, przetwarza na energię elektryczną ruch uginających się w zakresie 5 mm płytek, które pracują pod ciężarem przechodniów. Energia wygenerowana w ten sposób wystarczy aby zasilić na przykład oświetlenie w obiekcie. W firmie Pavegen powstała także samowystarczalna mata do tańca, którą zasilają kroki bawiących się osób. Podczas TEDxRio+20 w zeszłym roku Kemball-Cook demonstrował, jak jedna taka płytka zasila lampę. Jego wystąpienie można zobaczyć na YouTube.

Obraz

Wynalazek ten znalazł już kilka komercyjnych zastosowań. Największym z nich jest podłoga w jednym z największych punktów przesiadkowych — stacji West Ham — na drodze do Wioski Olimpijskiej. Kroki przechodniów, nie tylko podczas Olimpiady, pozwalają w pełni zasilić oświetlenie stacji. Największą instalacją do tej pory był zbierający energię odcinek Paryskiego Maratonu, złożony ze 176 płytek. Przebiegło po nich 40 tysięcy osób. Koszt montażu takiej podłogi jest porównywalny z kosztem położenia „zwykłych” płytek w obiekcie użyteczności publicznej, wyższy jest jedynie koszt ewentualnego doposażenia obiektu.

Kemball-Cook powiedział BBC, że chciałby, aby jego firma została Facebookiem w sektorze wykorzystywania energii kinetycznej. Jego zdaniem ten sektor będzie się dynamicznie rozwijał. Obecnie jego 4-letnia firma jest w stanie się samodzielnie utrzymać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)