Podręczniki elektroniczne według Apple, czyli na iPadzie

Podręczniki elektroniczne według Apple, czyli na iPadzie

19.01.2012 17:48

Właśnie zakończyła się konferencja zorganizowana przez firmę Apple w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Szef marketingu firmy z Cupertino, Phil Schiller, zaprezentował podczas spotkania to, o czym Internet plotkował już od tygodni — Apple zamierza spróbować swoich sił w przemyśle książkowym.

Nowa inicjatywa firmy Apple ma zbliżyć firmę do wydawców książek elektronicznych, a konkretnie elektronicznych podręczników. Firma z Cupertino zaprezentowała aplikacje do tworzenia i publikacji treści edukacyjnych prosto na iPada. Jest więc tak, jak przewidywał TechCrunch — do App Store trafiło coś na wzór książkowego Garage Band, czyli iBooks Author. Aplikacja ma pomóc w tworzeniu interaktywnych publikacji dla iPada na Makach. iBooks Author została uzbrojona w potężne narzędzia, które pozwolą umieścić w publikacjach zawartość 3D, interaktywne pola, galerie, filmy, a nawet aplikacje stworzone w HTML5 i JavaScript, przy czym praca wygląda identycznie, jak w programach z pakietu iWork.

Cyfrowe podręczniki będą dostarczane w ramach drugiej wersji aplikacji iBooks, w której znalazła się stosowna kategoria. iBooks 2 ma możliwość wyświetlania również interaktywnych książek z zawartością 3D i z możliwością dodawania w nich notatek. Na razie dostępne będą książki do matematyki, chemii, biologii i fizyki wydawane przez Pearsona i McGraw-Hill, ale oferta z pewnością będzie się rozszerzać. Książki mają kosztować poniżej 15 dolarów. Miejmy nadzieję, że również polskie podręczniki trafią do iBooks, choć polscy studenci raczej nie mają drogich iPadów. iBooks AUthor jest dostępny w Mac App Store, iBooks 2 można pobrać z App Store, a całość uzupełnia iTunes 10.5.3, który umożliwia synchronizację interaktywnych podręczników z iPadem.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Wolfram również spróbuje swoich sił w wydawaniu podręczników. Wydawca dobrze znanego w kręgach akademickich programu Wolfram Mathematica nawiązał współpracę z fundacją CK-12 i będzie udostępniał darmowe materiały edukacyjne. Prezentacje, filmy i wykłady będą stopniowo pojawiać się na Wolfram Education Portal, gdzie już znajdziemy kursy algebry i rachunku różniczkowego. Materiały są dostępne dla posiadaczy konta w usługach Wolfram.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)