Polacy nie chcą płacić więcej niż 50 złotych za Internet

Polacy nie chcą płacić więcej niż 50 złotych za Internet

05.01.2012 13:16

Z Internetu regularnie korzysta już 60% Polaków i większość ma stałe łącze w domu. Pozostali twierdzą, że nie jest im do niczego potrzebny, lub że łącze jest za drogie. Ile więc powinien kosztować dostęp do Internetu w Polsce?

Na to pytanie pomoże odpowiedzieć raport „Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2011 roku opublikowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Według danych zebranych na zlecenie UKE Polacy chcieliby płacić miesięcznie około 52 złotych (średnio) za dostęp do Internetu. Maksymalna cena podana przez blisko 25% ankietowanych mieściła się w zakresie 41-50 złotych, a kolejne 23% respondentów jest gotowych zapłacić między 51 a 75 złotych. Z badania wynika, że około 50 złotych to bezpieczna miesięczna opłata, którą bezboleśnie może ponosić większość Polaków. Oczywiście chętnie płacilibyśmy jak najmniej (8,9% chce płacić poniżej 20 złotych), a ceny powyżej 100 złotych miesięcznie są do przyjęcia jedynie przez 1,6% ankietowanych. Najpopularniejsza prędkość łączy w Polsce to między 1 a 8 Mb/s.

To jednak nie jedyne ciekawe dane, które zamieszczono w raporcie. Tylko 10,3% Polaków posiada inne niż komputer urządzenia pozwalające łączyć się z Internetem. Tradycyjnie najczęściej korzystamy z Internetu w domu (84,9%) i w pracy (29,8%). Najpopularniejszym zastosowaniem Internetu są zdobywanie informacji (41% Polaków odwiedza portale informacyjne codziennie, tylko 4,2% w ogóle z nich nie korzysta), i komunikacja za pośrednictwem poczty elektronicznej (43% sprawdza pocztę codziennie, 10% wcale). Popularne są również serwisy społecznościowe, z których nie korzysta 17% Polaków, a 27% odwiedza je codziennie. Nieciekawe liczby uzyskała bankowość internetowa, z której w ogóle nie korzysta 33% ankietowanych.

Ciekawe są powody, dla których Polacy nie mają łącza w domu. Prawie 75% uważa, że nie jest im ono potrzebne, zaś 32% nie chce instalować łącza z powodów finansowych. Z dostępnością łączy nie jest jednak tak źle — jedynie 2,3% ankietowanych nie ma możliwości podłączenia Internetu w domu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)