Powstaje iEmu — wieloplatformowy emulator iPhone'a

Powstaje iEmu — wieloplatformowy emulator iPhone'a

30.08.2011 12:19

Jeden z posiadających najdłuższy staż jailbreakerów iPhone'a, Chris Wade, rozpoczął tworzenie wieloplatformowego emulatora telefonu firmy Apple.

Projekt nazywa się iEmu i powstaje na bazie popularnego QEMU — szybkiego, otwartoźródłowego emulatora. Wade ma nadzieję, że przez modyfikację QEMU uda mu się w pełni emulować procesor Samsung S5L8930 (znany również jako Apple A4), który jest sercem iPhone'a 4, iPada, iPoda Touch czwartej generacji oraz drugiej generacji Apple TV. To powinno wystarczyć do uruchamiania systemu iOS i aplikacji na dowolnej platformie: Windowsie, Mac OS X, Linuksie i Androidzie. A po co? Żeby udowodnić, że można.

Zgodnie z informacjami na stronie domowej projektu Wade i jego koledzy już wiedzą jak działa procesor A4, ale muszą jeszcze złożyć w jedno emulację procesora, procesora grafiki, kontrolera USB, systemu audio, systemu wejścia wielodotykowego, pamięci, i całej gamy komponentów drugorzędnych (kontroler Bluetooth, GPS, kompas itp.). Zadanie bynajmniej nie będzie proste, bo gdy już uda się opracować emulację komponentów i zmusić je do współpracy, na programistów czeka prawdziwe wyzwanie — zmusić system iOS do działania na emulowanym sprzęcie. Na razie udało się uruchomić na iEmu jądro systemu, ale wciąż daleko do celu.

Aplikacje dla iOS można uruchamiać na systemie Mac OS X, ale rozwiązanie firmy Apple to symulacja służąca do testowania tworzonych w Xcode aplikacji a nie właściwy emulator urządzenia. Symulator od Apple nie uruchamia zwirtualizowanego systemu iOS, więc nie nadaje się do wielu zastosowań, jak na przykład badania bezpieczeństwa samego systemu. iEmu, jeśli powstanie, oczywiście umożliwi uruchomienie pełnego systemu i pracę z wszystkimi komponentami, które znajdziemy w prawdziwym telefonie lub tablecie firmy Apple. Ale firmę z Cupertino może poirytować istnienie tego projektu, gdyż dzięki emulatorowi hakerzy będą mogli testować złośliwe programy i znajdować luki w systemie bez ryzyka uszkodzenia własnych urządzeń, a być może nawet dekompilować system w podobnym celu.

Wade zamierza zebrać 20 tysięcy dolarów na swój projekt i zająć się nim w pełnym wymiarze godzin przez co najmniej 3 miesiące. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem portalu Kickstarter.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)