Poznajesz tę okładkę? Słynny budynek nową londyńską siedzibą Apple

Poznajesz tę okładkę? Słynny budynek nową londyńską siedzibą Apple

Poznajesz tę okładkę? Słynny budynek nową londyńską siedzibą Apple
29.09.2016 16:59, aktualizacja: 29.09.2016 17:53

Widoczny na zdjęciu budynek to zamknięta już Elektrownia Battersea, być może jedna z najbardziej rozpoznawalnych londyńskich budowli. Wszystko to oczywiście z powodu wydanej w 1977 roku płyty Animals zespołu Pink Floyd, na okładce której znalazła się elektrownia, wpisując się tym samym na stałe w popkulturę. Dziś wiemy już, że ma ona nowego właściciela.

Oprócz tego, że węglowa Battersea Power Station jest symbolem nierozerwalnie wiązanym z Pink Floyd, to jej historia jest znacznie bogatsza niż tylko znalezienie się na okładce słynnej grupy. Budynek, którego pierwszy segment został oddany do użytku w 1933 roku, stanowi jedną z największych ceglanych budowli na świecie (największą w Europie) i wspaniały przykład modernistycznej architektury industrialnej.

Elektrownię można odszukać w wielu filmach, między innymi Sabotażu Hitchcocka i Sensie życia według Monty Pythona. W 1983 roku zamknięto blok B, choć już trzy lata wcześniej budynek został wpisany na listę Zabytków Wielkiej Brytanii. Do dziś stanowi symbol brytyjskiego przemysłu energetycznego i oczywiście progresywnego rocka. Od 2021 roku będzie jednak kojarzona przede wszystkim z branżą IT.

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Elektrownia Battersea stanie się bowiem wówczas główna siedzibą Apple w Londynie. Jak donosi Wired, po zaaranżowaniu elektrowni na przestrzenie biurowe, będzie tam dla Apple pracować 1,4 tys. osób na ponad 45 tys. metrów kwadratowych. Jest to jedno z największych tego typu przedsięwzięć, jakie miały miejsce w Londynie w ciągu ostatnich 20 lat.

Tym samym elektrownia Battersea stanie się największą siedzibą Apple poza Stanami Zjednoczonymi. Pozostaje tylko żywić nadzieję, że korporacja nie zdecyduje się na ozdobienie kultowego miejsca szczególnie wielkim wizerunkiem jabłka. Wówczas wielopoziomowy symbol na stałe osadzony w kulturze, skomercjalizowałby się szybko w sposób, jaki znamy z kiepskich filmów SF.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)