Pracują nad formatem, który zajmie miejsce DRM

Pracują nad formatem, który zajmie miejsce DRM

15.06.2010 12:48

Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) pracuje nad nowym formatem, który wyeliminuje nielubiany DRM. Ma on jednocześnie zabezpieczać dane i umożliwiać użytkownikom szersze pole do korzystania z nich.

Osoby kupujące muzykę online nie przepadają za formatem DRM. W zamyśle miał on chronić wydawców i artystów przed nielegalnym kopiowaniem materiałów, w praktyce zaś powszechnie uznawany jest za utrudniający życie nabywcom utworów. Użytkownik nie może na przykład dokonywać prywatnych kopii. Jeśli zaś chodzi o płyty DVD, odtwarzanie ich uzależnione jest od obszaru geograficznego, w którym zostały nabyte. Taką sytuację chce zmienić (plik PDF) organizacja IEEE, która planuje udostępnienie nowej formy ochrony danych. Miałaby być ona kompromisem między prawami wydawców, a wymaganiami klientów.

Nowa metoda będzie umożliwiała kopiowanie plików na własne potrzeby. Nazywać się będzie DPP (Digital Personal Property), a rozwijana jest przez grupę  IEEE P1817. Plik chroniony przez format podzielony będzie na dwie części: folder zawierający materiał i klucz. O ile folder z zawartością można kopiować w sposób nieograniczony, tworzyć wiele kopii bezpieczeństwa, rozdawać go rodzinie i przyjaciołom, to klucz aktywujący zabezpieczoną zawartość może być tylko jeden – umieszczony fizycznie w komputerze, routerze, odtwarzaczu czy telefonie. Użytkownik posiada klucz i może go komuś pożyczyć, jednak wówczas sam straci dostęp materiałów. Twórcy DPP argumentują, że takie postawienie sprawy będzie owocować dbaniem klienta o zakupiony materiał. Przesyłając klucz innej osobie użytkownik jest zainteresowany, by go odzyskać. W innym przypadku nie będzie mógł korzystać z zakupionych materiałów. Nie będzie mu więc zależało na rozpowszechnianiu pirackich wersji muzyki czy filmów.

Plany z wprowadzeniem DPP ujawniono już w zeszłym roku, natomiast grupa zajmująca się rozwojem projektu miała wczoraj dopiero pierwsze spotkanie. Oznacza to, że zanim DPP zostanie wprowadzony minie jeszcze sporo czasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)