Priv8: skorzystaj z piaskownicy w Firefoksie już teraz

Priv8: skorzystaj z piaskownicy w Firefoksie już teraz

Priv8: skorzystaj z piaskownicy w Firefoksie już teraz
Redakcja
17.12.2014 12:46

Choć z ochrony za pomocą wbudowanej w stabilną wersję przeglądarki piaskownicy będziemy mogli skorzystać w Firefoksie dopiero w przyszłym roku, to już teraz dzięki pewnemu dodatkowi możemy poprawić bezpieczeństwo serfowania w Internecie. Wykorzystuje on pewne mechanizmy sandboxa nad którym pracuje Mozilla, oferując użytkownikowi samodzielny wybór i izolację na poziomie kart.

Wspomnianym dodatkiem jest Priv8, który możemy zainstalować nawet w obecnej, stabilnej wersji Firefoksa, na dodatek nie wymaga ponownego uruchamiania aplikacji. Wykorzystuje on niektóre mechanizmy modelu zabezpieczeń zastosowanego w systemie Firefox OS, pozwala tym samym na odizolowanie od siebie i innych części przeglądarki poszczególnych kart. Funkcja została co prawda stworzona z myślą o zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa i ochronie prywatności użytkownika, ale może być przydatna także dla osób o innych wymaganiach. Można wykorzystać ją np. w chwili, gdy zachodzi potrzeba stworzenia osobnych sesji na niektórych serwisach z ich zachowaniem między uruchomieniami przeglądarki.

Po zainstalowaniu rozszerzenia w przeglądarce pojawi się nowy przycisk pozwalający na jego konfigurację. Interfejs co prawda nie zachwyca, ale przecież nie to jest tutaj najważniejsze. Na sam początek użytkownik musi utworzyć swoje osobiste piaskownice. Dokonać tego może w menadżerze dodatku: wystarczy wprowadzić nazwę sandboxa, opcjonalnie domyślny adres jaki będzie otwierany, a także kolor. Po co? Aby w jakiś sposób odróżnić karty działające w ramach jednej piaskownicy. Po konfiguracji możemy przejść do wykorzystania w praktyce. Wystarczy kliknąć ikonę dodatku, a następnie wybrać interesującą nas piaskownicę. Uruchomiona zostanie nowa, izolowana karta, z której możemy korzystać tak samo, jak z każdej innej dostępnej w przeglądarce.

Obraz

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że poszczególne piaskownice nie współdzielą swoich danych: każda ma na dysku osobny obszar na sesje, ciasteczka i pliki tymczasowe. Są one współdzielone tylko w kartach przynależących do danej piaskownicy. Możemy więc w ramach jednego okna przeglądarki zalogować się na np. dwa odrębne konta Gmaila – każde w innej piaskownicy. Co więcej, po ponownym uruchomieniu przeglądarki piaskownice te zachowują swoje dane. Możemy więc wrócić do zajęć, nad którymi pracowaliśmy. Taka funkcjonalność może przydać się np. twórcom stron internetowych, którzy bez przełączania okna i bez uruchamiania trybu prywatnego (w przypadku którego dane są kasowane po zamknięciu przeglądarki) są w stanie wygodnie pracować nad projektem będąc w razie potrzeby tak administratorem, jak i zwykłym użytkownikiem.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kodem źródłowym dodatku, znaleźć go może w serwisie GitHub. Dodatek póki co nie pozwala na wywoływanie window.open() w JavaScripcie (co jest logiczne, bo nowe karty musza mieć określoną piaskownicę), nie jest też możliwe korzystanie z projektu Electrolysis, czyli rozwiązania Mozilli, które ma na celu rozdzielenie procesów poszczególnych kart. Mimo to dodatek jest nad wyraz ciekawy i z pewnością będzie przydatny dla wielu osób. Zachęcamy do jego wypróbowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)