Problemy z wydajnością powodem braku rozmycia tła paska zadań w Windows 10

Problemy z wydajnością powodem braku rozmycia tła paska zadań w Windows 10

Problemy z wydajnością powodem braku rozmycia tła paska zadań w Windows 10
Redakcja
04.08.2015 12:30

Podczas wydawania kolejnych kompilacji systemu Windows 10 mogliśmy na bieżąco sprawdzać, jak zmieniają się decyzje projektowe Microsoftu i jakie rozwiązania trafiają do systemu. Jedno z nich, związane z interfejsem użytkownika było dostępne przez pewien czas, a potem z nieznanych przyczyn nagle zniknęło – okazuje się, że wszystkiemu są winne problemy z wydajnością.

Sprawa dotyczy rozmycia tła pod paskiem zadań. Ten jest częściowo przezroczysty, bez problemu odczytamy litery na np. znajdujący się pod nim dokumencie, czy choćby nazwę okna. Jest to oczywiście forma ostateczna, ale w trakcie prac nad systemem mogliśmy zobaczyć i inny eksperyment. Kompilacja 10074 jaka wyciekła w kwietniu pozwalała przez edycję rejestru włączyć rozmycie tła. Choć w rejestrze nadal znajdziemy odpowiednią opcję, jej zmiana nie daje już żadnych rezultatów.

Rozmycie tła paska zadań w Windows 7
Rozmycie tła paska zadań w Windows 7

Kwestię tę wyjaśnił na ramach reddit jeden z pracowników Microsoftu. Zgodnie z jego wpisem pomysł został zarzucony, ponieważ powodował zbyt duże problemy z wydajnością. Zamiast tego zdecydowano się jedynie na dodanie rozmycia do Menu Start, bo te nie jest cały czas otwarte i w efekcie tego typu problemów nie powoduje. Trzeba jednak przyznać, że o spójności możemy zapomnieć: pasek pozostaje częściowo przezroczysty, a Menu Start dodatkowo tło rozmywa. Ograniczenia tego typu nie pojawiły się dopiero w Windows 10. Już w przypadku Windows 8/8.1 pasek zadań nie rozmywa tła. Tego typu efekty możemy podziwiać jedynie w przypadku Aero Glass, który zadebiutował w Viście, a który został nieco rozszerzony w Windows 7.

Kwestia ta może się wydawać mało istotna, ale ma duże znaczenie – obecnie coraz więcej komputerów to laptopy, tablety, a także hybrydy. W ich przypadku nie ma miejsca na zastosowanie bezkompromisowo wydajnych podzespołów, a na dodatek bardzo istotny jest czas pracy na baterii. W większości przypadków już Windows 8 wypada znacznie lepiej niż Siódemka: Aero może być i ładne, niemniej kradnie energię równie dobrze, co i przestrzeń roboczą. Oczywiście nadal możemy zapomnieć o czasach pracy takich jak w przypadku urządzeń Apple, niemniej zmiany były konieczne i dlatego je wprowadzono. Szkoda tylko, że korporacja nie rozwiązała lepiej kwestii spójności interfejsu.

Nie spodziewajmy się więc powrotu do Aero Glass w formie takiej, jaką znamy z Windows 7. Jeżeli oczekujemy od środowiska graficznego licznych efektów, które będziemy mogli na dodatek dokładnie dopasować do własnych potrzeb, powinniśmy zwrócić uwagę na znacznie bardziej rozbudowane alternatywy. Najlepszym przykładem jest KDE, które potrafi być nie tylko zaskakująco ładne, ale i szybkie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)