Przyszłość to nie smartokulary, lecz inteligentne soczewki kontaktowe?

Przyszłość to nie smartokulary, lecz inteligentne soczewki kontaktowe?

Przyszłość to nie smartokulary, lecz inteligentne soczewki kontaktowe?
12.04.2016 19:29

Mieliśmy już Google Glass, czyli inteligentne okulary, które mimo wzbudzanego dużego zainteresowania nie odniosły rynkowego sukcesu. Samsung postanowił pójść o krok dalej i opatentował kontaktową smartsoczewkę – Gear Blink. Natomiast inny zespół naukowców już teraz pracuje nad soczewką kontaktową wyposażoną w autofocus, ma ona ułatwić życie osobom chorym na starczowzroczność (prezbiopię).

Smartfony, smarttelewizory, smartzegarki i tak dalej, powoli niemal każdy otaczający nas przedmiot staje się bystrym, przynajmniej z nazwy. Kwestią czasu są smartubrania, które dostępne będą w prawie każdym sklepie odzieżowym. Jednak zanim założymy bystre buty czy bystre spodnie, to możliwe, że będziemy mogli włożyć sobie do oka skomputeryzowaną soczewkę kontaktową.

Gear Blink
Gear Blink

W zgłoszeniu patentowym Samsung pokazał jak będzie wyglądać soczewka przyszłości. Gear Blink ma być urządzeniem wspomaganej rzeczywistości. W małej soczewce kontaktowej ma znaleźć się wyświetlacz, kamerka, kilka czujników oraz antena. Nie obędzie się bez sparowania smartfonem, to on będzie przetwarzał zbierane dane. Według Samsunga, przewagą inteligentnej soczewki ma być lepsza jakość obrazu i większe kąty widzenia niż w smartokularach. Ma to pozytywnie wpłynąć na odbiór wspomaganej rzeczywistości.

Samsung jeszcze nie stworzył smartsoczewki, złożył tylko patent, urządzenie może nie wyjść poza laboratoria. Warto więc zainteresować się innym projektem, nie skierowanym dla wszystkich, ale mogącym ułatwić życie chorym na prezbiopię. W skrócie, ta występująca u osób po 40 roku życia wada wzroku sprawia, że przedmioty znajdujące się blisko stają się rozmazane. Oczywiście można skorzystać z okularów, ale nie zawsze są one optymalnym wyjściem.

Gear Blink
Gear Blink

Rozwiązaniem mają być specjalne soczewki kontaktowe dostosowujące się do różnych warunków, w taki sposób aby obraz był cały czas odpowiednio ostry. Soczewki będą więc wyposażone w technologię zbliżoną do autofocusu znanego z aparatów. Przed naukowcami stoi jeszcze wiele problemów – zmniejszenie rozmiarów czujników czy zapewnienie źródła zasilania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)