Przywiązani do „dziesiątki”: Intel Kaby Lake to koniec starych Windowsów

Przywiązani do „dziesiątki”: Intel Kaby Lake to koniec starych Windowsów

Przywiązani do „dziesiątki”: Intel Kaby Lake to koniec starych Windowsów
04.09.2016 12:01, aktualizacja: 04.09.2016 13:57

W tym tygodniu Intel oficjalnie zapowiedział swoją nowąmikroarchitekturę Kaby Lake. Koniec z cyklem tik-tak, zastępuje gostrategia Process-Architecture-Optimization, więc to wciąż jestlitografia 14 nm (choć Intel nazywa to 14nm+). O zmianach powiemyoczywiście więcej, ale najważniejsza z nich wcale nie dotyczyIntela, lecz Microsoftu. Kaby Lake to definitywny koniec starychWindowsów. Przygotujcie się na czas, gdy wybierając międzysystemami, będziecie mogli wybrać między Windowsem 10 a Windowsem10, co najwyżej w różnych odmianach.

Tik-tak się skończył, zastąpiła go strategia PAO
Tik-tak się skończył, zastąpiła go strategia PAO

Trzeba przyznać, że na slajdach Kaby Lake wygląda całkiemobiecująco. Wzrost wydajności o nawet 12% w porównaniu do Skylakemożliwy ma być m.in. dzięki podwyższeniu wytrzymałościtranzystorów, ulepszeniu profilu ich „płetwy” i zwiększeniuodległości między elementami, pozwalając na zmniejszenie gęstościenergetycznej układu. Przekłada się to wszystko po prostu napodkręcenie zegarów, przy zachowaniu tego samego profilutermicznego i zużycia energii. Przykładowo mobilny procesori7-7500U pracuje z maksymalną szybkością 3,5 GHz, podczas gdy jegopoprzednik i7-6500U osiągał maksymalnie 3,1 GHz.

Obraz

Oprócz tych optymalizacji na poziomie procesu, Kaby Lakeotrzymały też nowy silnik przetwarzania mediów, który opróczulepszeń w wydajności i zużyciu energii przynosi wyczekiwane pełnewsparcie dla sprzętowej obsługi kodeka HEVC z 10-bitową głębiąkoloru. Biorąc pod uwagę to, że Netflix już pokazuje pierwszeseriale w 4K i 10 bitach na kanał (i wygląda to cudownie na dobrychtelewizorach) – zmiana jak najbardziej na czasie. Niepokojącąinformacją jest jednak to, że ci, którzy kupili komputery zprocesorami Skylake zostaną zostawieni przez Netfliksa na lodzie.Podobno „chroniący” wideo DRM tego serwisu nie ruszy nastarszych czipach.

Obraz

Intel ulepszył także technologię Speed Shift, pozwalającąprocesorowi samodzielnie zarządzać swoimi stanami energetycznymi,bez oglądania się na system operacyjny. Jej nowa wersja, nazwana poprostu Speed Shift 2, pozwala procesorowi osiągnąć maksymalnączęstotliwość taktowania w ciągu zaledwie 15 ms. Szybkieprzełączanie się między stanami pracy może oznaczać dłuższyczas pracy na baterii o nawet 20-30%, w zależności od konkretnegoczipu.

Przywiązani do Windowsa 10

Wiemy już na pewno, że Kaby Lake będzie na dobre przywiązanydo cyklu życia Windowsa 10. Intel potwierdził, że ani Windows 7,ani Windows 8.1 nie otrzymają już sterowników pozwalających nawykorzystanie możliwości Kaby Lake. Zrozumcie to dobrze –prawdopodobnie te stare systemy uda się na procesorach Core 7.generacji uruchomić, ale między uruchomieniem, a zastosowaniamiprodukcyjnymi jest przepaść… w końcu Windowsa XP też możnauruchomić na Core 6. generacji, ale na poprawną pracę nie ma coliczyć.

Windows XP na Haswellu (źródło: yeokhengmeng.com)
Windows XP na Haswellu (źródło: yeokhengmeng.com)

Warto wspomnieć, że taki los miał spotkać już procesorySkylake, jednak pod naciskiem korporacyjnych klientów Microsoftwycofał się z pomysłu i obiecał, że zapewni wsparcie dlawyposażonych w nie komputerów, na których właściciele niechcieli instalować „dziesiątki”. Z Kaby Lake już tak niebędzie, 7. generacja Intela ma być spaleniem mostów doprzeszłości, przeszłości przecież nieodległej. O ile w wypadkuWindowsa 7 można to jeszcze zrozumieć, w końcu to system mającyjuż siedem lat, to w wypadku Windowsa 8.1 decyzja taka jest znacznietrudniejsza do usprawiedliwienia. W końcu 8.1 zadebiutowało narynku niecałe trzy lata temu!

Być może więc już niedługo przyjdzie nam pisać poradniki,jak instalować Windowsa 7/8.1 na nowoczesnym pececie, z tymzastrzeżeniem, że nie ma co liczyć na stabilną i wydajną pracę.Niestety, „pójście w czerwone” niczego nie rozwiąże – AMDjuż wcześniej zapowiedziało, że jego nowa platforma Summit Ridgez rdzeniami Zen (zarówno APU jak i CPU) będzie działała tylko zWindowsem 10. Nie wiadomo jeszcze, czy oznaczać to by mogło takżekoniec wsparcia dla nowych Radeonów, ale możemy spodziewać się,że w przyszłości łatwiej będzie znaleźć stare komponenty izłożyć z nich komputer działający ze starymi Windowsami, niżwykorzystać do poważnych celów nowy komputer ze starszym systemem.

Oczywiście dla niektórych pewną ucieczką w niektórychzastosowaniach może być wirtualizacja. W końcu kto powiedział, żeWindows powinien mieć dostęp do sprzętu? Lekki Linux, albo w ogolejakiś hiperwizor zainstalowany na metalu, a dopiero na tym Windows7/8.1, ze sterownikami do zwirtualizowanego środowiska. Może niejest to rozwiązanie do gier, ale w zastosowaniach profesjonalnych,przemysłowych, może okazać się najlepsze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)