Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Quiet Hours w Windows Phone 8.1

Wraz z udostępnieniem 14 kwietnia, w kanale deweloperskim, najnowszej aktualizacji dla systemu Windows Phone, czyli 8.1 każdy z nas tj. posiadacz urządzenia z systemem Windows Phone 8, może sam sprawdzić, co nowego Microsoft oferuje w swoim mobilnym systemie.

Nie będę się w tym wpisie skupiał na przedstawieniu wszystkich zmian, ani oceniał ich jako całości.
Przedstawię tylko jedną z nowych funkcji, której najbardziej brakowało mi w systemie Windows Phone 8.

Mowa o Quiet Hours, czyli funkcji, dzięki której nasz telefon w wyznaczonych godzinach bądź sytuacjach, nie przeszkadza nam dźwiękiem dzwonka, informującym o nowym połączeniu, nowej wiadomości, nowym emailu etc.

Krótka informacja

Zanim przejdę do szerszego omówienia, wyjaśnię że nowa funkcja jest połączona z inną nowinką wprowadzoną w Windows Phone 8.1 tj. asystentem głosowym, czyli Cortaną.
Jak wiadomo Cortana, na ten moment, dostępna jest wyłącznie dla rynku amerykańskiego, więc aby skorzystać z Quiet Hours, należy w telefonie zmienić region na United States.

Podstawy

W celu konfiguracji Quiet Hours, należy udać się do ustawień systemowych i wybrać odpowiednią pozycję z menu.

Ekran główny ustawień pozwala nam aktywować funkcję "od teraz", wystarczy przełączyć opcję z Off na On, w sekcji Right Now:

Jeżeli jednak chcemy skorzystać z Quiet Hours na żądanie dużo prostszym rozwiązaniem jest włączenie funkcji w Action Center. W tym celu wystarczy „przeciągnąć” ekran ku dołowi, i kliknąć w kafelek Quiet Hours.
Dodam, jeszcze że Action Center, możemy uruchomić również na ekranie blokady, nie ma potrzeby odblokowywania ekranu telefonu:

Automatic rules

Kolejną sekcją na ekranie głównym są Automatic rules, czyli miejsce gdzie mamy możliwość ustawienia, kiedy Quiet Hours mają włączać się automatycznie.

W celu aktywacji przełączamy opcję z Off na On, w sekcji Automatic rules. Wyboru dokonujemy spośród określonych dni tygodnia, oraz godzin. Nie ma niestety możliwości skonfigurowania funkcji tak, aby jednego dnia Quiet Hours włączały i wyłączały się o tej porze, a następnego dnia o innej.
Mi jednak takie ograniczenie w niczym nie przeszkadza. Zapewne znajdą się jednak osoby, dla których będzie to spory minus.

Kolejną możliwością jest włączenie opcji, aby Quiet Hours aktywowały się wówczas, kiedy w naszym kalendarzu mamy wydarzenia oznaczone statusem zajęty.

W tym celu zaznaczamy opcję Turn on when I have a calendar event market Busy:

a następnie, korzystając z opcji Select calendar przechodzimy do ekranu, na którym wybieramy kalendarz zawierający nasze wydarzenia:
Wyboru możemy dokonać na podstawie dowolnego kalendarza połączonego z naszym kontem, nie jesteśmy ograniczeni wyborem do jednego z nich.

Jak wygląda to w praktyce, widzimy na zdjęciu poniżej:

W kalendarzu, między 12:50 a 13:00, zapisane jest wydarzenie TEST, więc o godzinie 12:50 automatycznie włączana jest funkcja Quiet hours widoczna na pasku pod postacią ikony księżyca.

Breakthrough rules

Kolejna opcja konfiguracyjna to Breakthrough rules, czyli możliwość skonfigurowania Quiet Hours w taki sposób, aby wybrane przez nas osoby mogły się z nami skontaktować w momencie, gdy funkcja jest aktywna.

Aby dodać wybrany kontakt, bądź kontakty do grupy „uprzywilejowanych osób” należy kliknąć w opcję edit inner circle:

i wybrać go, albo spośród kontaktów polecanych przez Cortanę, albo samodzielne za pomocą ikony plusa:

Konfiguracja Breakthrough rules podzielona jest na sekcję Calls oraz Texts.

Calls

Sekcja Calls zawiera dwie opcje, pierwsza - pozwalająca na kontakt z nami osobom, które dzwonią określoną ilość razy, w określonym przedziale czasu (Anyone breaks through if they call 2 times in 3 minutes).
Oraz druga, (Inner circle breaks through), gdzie możemy zdecydować czy wybrane przez nas osoby mogą dodzwonić się do nas, gdy aktywna jest funkcja Quiet Hours:

Texts

W sekcji Texts znajdziemy trzy opcje konfiguracyjne.

Pierwsza z nich Inner circle breaks through, pozwala wybranym przez nas osobom na wysłanie do nas wiadomości, gdy aktywna jest funkcja Quiet Hours:

Dzięki drugiej opcji, Ask inner circle: Break through?, wybrane przez nas osoby, wysyłając do nas wiadomość, otrzymają wiadomość zwrotną informującą ich, że jesteśmy teraz zajęci.
Mogą oni wówczas zadecydować, czy chcą wysłać nam wiadomość później, czy teraz:
Dużym minusem jest brak możliwości ustawienia własnej informacji zwrotnej.

Trzecia opcja, No one can break through to możliwość zadecydowania, aby nikt nie przeszkadzał nam, gdy aktywna jest funkcja Quiet Hours:

Poniżej mamy jeszcze możliwość włączenia automatycznego wysłania wiadomości do osób, którym nie zezwoliliśmy na kontakt z nami, gdy aktywna jest funkcja Quiet Hours:

Tutaj również nie mamy możliwości ustawienia własnej informacji zwrotnej.

Na zakończenie jeszcze dwa zdjęcia prezentujące jak wygląda informacja, którą otrzymujemy w momencie, gdy ktoś próbuje się z nami skontaktować, a my mamy aktywną funkcję Quiet Hours. W tym przypadku połączenie telefoniczne:

Informację widzimy zarówno w Action Center, jak również po kliknięciu w odpowiedni kafelek.

Podsumowanie

Quiet Hours to funkcja, na której brak część osób narzekała, część osób zapewne powie, że jest ona im do niczego nie potrzebna. Osobiście uważam, że jest to jeden z tych drobiazgów, które w znaczący sposób potrafią uprościć nam codzienne korzystanie z naszego urządzenia.

I jeszcze jedno słowo na koniec, jeżeli zauważyłeś/aś w powyższym wpisie literówki, błędy merytoryczne, ortograficzne bądź jakiekolwiek inne proszę o pozostawienie informacji w komentarzy pod wpisem.
Dziękuje.
 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Scorpions.B WSPÓŁPRACOWNIK  20 #1 18.04.2014 19:39

Nie wiedziałem o tej funkcji mimo, iż starałem się na bieżąco śledzić wszystkie zapowiedzi WP 8.1. Dla mnie funkcja naprawdę przydatna, znacząco ułatwiłaby przemieszczanie się między domem, a uczelnią :)

Wawrzino   8 #2 18.04.2014 22:12

Właśnie dzięki takim funkcjom coraz bardziej przekonuję się do Windows Phone. Możliwe, że nawet porzucę Androida przy najbliższej wymianie telefonu. Tak, wiem, że pewnie w Google Play znajdę tysiące aplikacji tego typu do pobrania już teraz, ale ja nie chcę bawić się z kolejną zewnętrzną appką z reklamami i szemranymi uprawnieniami. Chcę taką funkcję WBUDOWANĄ w system.

Dzięki, za wpis, który przybliżył tę funkcję, nic tylko czekać na pełne wsparcie dla Polski.

Hitm3n   7 #3 18.04.2014 22:12

Bardzo podobne "coś" jest na Androidzie wydane przez Sony Smart Connect, dzięki któremu, poza standardowym wyciszeniem telefonu (tzw. tryb nocny), można dodatkowo można przypisać (na telefonach Sony/Sony Ericsson) inne funkcje, jak włączenie odtwarzacza muzyki i odtworzenie playlisty po podłączeniu słuchawek, albo jakiejś wybranej akcji na podłączenie ładowarki. Minusem jest tylko to, że jest to dodatkowa aplikacja (w Soniaczach chyba jest firmowo zainstalowana), a na telefonach innych producentów nie ma pełnej funkcjonalności (sprawdzałem na Samsungu Galaxy Ace I).

Aplikacja wygląda na przydatną, chociaż ustawianie specjalnie telefonu na angielski - to chyba dla części użytkowników będzie największym minusem, niekoniecznie brak przypisania godzin do poszczególnych dni.

xomo_pl   20 #4 18.04.2014 23:08

Quiet Hours jak i to co oferuje sony w ramach smart connect jest ciekawym bajerem ale i tak najczęściej korzystam po prostu ze ściszenia dzwonka klawiszami głośności :D

enedil   9 #5 19.04.2014 00:09

@Wawrzino W moim Cyanogenmodzie taka opcja jest od co najmniej pół roku w ustawieniach... mam wersję bazującą na andku 4.2.2. Tak samo jest na iOSie, tylko, że od co najmniej dwóch lat.

Hrustus   7 #6 19.04.2014 01:38

W skrócie: kijem bym tego nie dotknął. WM to chyba najbrzydszy i najmniej spersonalizowany mobilny system.

AntyHaker   17 #7 19.04.2014 03:36

@Hrustus

Jak już coś piszesz, to chociaż zorientuj się co komentujesz ... WM - Windows Mobile =/= WP - Windows Phone ...

Hitm3n   7 #8 19.04.2014 09:20

@zomo_prl

Jak jesteś zabiegany, nie zawsze zdążysz/zapamiętasz wyciszyć - takie coś ułatwia sprawę znacznie, szczególnie, jak masz spotkania jakieś dzięki integracji z kalendarzem.

direct39   5 #9 19.04.2014 09:25

@Hrustus
Może i najbrzydszy, ale po pierwsze - wygląd to kwestia gustu (nie ładne, co ładne, tylko co się komu podoba), a po drugie - WP ma inne zalety, np. płynność działania, nawet na budżetowych urządzeniach typu Lumia 520. Na tym polu Android nie ma szans pod względem wydajności.

Hrustus   7 #10 19.04.2014 10:07

@silvax - racja, późna pora, małe przeoczenie ;d

@direct39 - Android sam w sobie nie jest taki zły. Problem najczęściej leży w nakładkach producentów i brandowanych syfach. Posiadam budżetową Xperię L ze stockowym 4.2.2 (niebrandowany) i działa płynnie od samego początku ;)

rgabrysiak   11 #11 19.04.2014 12:08

Wychodzę z założenia, że o gustach się nie dyskutuje ;) Wygląd Windows Phone jaki jest każdy widzi, jednym on odpowiada innym nie. Wszystkim nie da się dogodzić.

Zdaję sobie sprawę, że to co jest nowinką dla użytkownika mobilnego systemu od Microsoftu, dla innych jest już standardem na innych urządzeniach. Tyle tylko, że ten wpis jest kierowany przede wszystkim do użytkowników systemu Windows Phone.
Naprawdę czy na każdym kroku musimy szukać porównań pomiędzy różnymi systemami?
Ja staram się takich porównań unikać, aby nie powodować "wojenek" w komentarzach.

Dlatego powiem krótko: koniec offtopu ;)

W kwestii użyteczności Quiet Hours, wiem że dla części osób jest to zbędny bajer, dla mnie jest to jedna z podstawowych funkcji, która powinna być zawarta w mobilnym systemie.
Dla jednych prostszym rozwiązaniem jest manualne ściszanie telefonu, ja natomiast preferuję rozwiązanie dzięki któremu nie muszę zaprzątać sobie głowy włączaniem i wyłączaniem dzwięku telefonu.

Jak wspomniałem we wpisie, na ten moment Quiet Hours są zintegrowane z Cortaną.
Czy tak samo będzie w momencie oficjalnej premiery nie wiem. Nie śledzę tak dokładnie wszystkich informacji związanych z Windows Phone 8.1
Podejrzewam, że oba rozwiązanie zostaną rozdzielone. Ale czy tak będzie, zobaczymy.

charper   6 #12 20.04.2014 09:48

@Hrustus lepsze wszystko co ma Modern UI niż ten kolorowy android dla gimnazjalistów. Zanim na androidzie wejdziesz w kontakty ja zdążę zaktualizować system do wersji 8.1;) W ogóle dostałeś kiedyś jakąś aktualizację na telefon? No może dostałeś, ale pewnie zanim kupiłeś androida;)

Aragorn77   8 #13 20.04.2014 16:56

@Hrustus
Najczęściej, ale nie zawsze. W tablecie ASUS ME301T (1 GB RAM, Tegra 3, Android 4.2.1) Chrome się zacina, a wbudowana aplikacja YouTube klatkuje. Z tego co zauważyłem to w przypadku ASUS nakładka jest bardzo lekka, na pewno nie jest zasobożerna. W tym samym czasie na bardzo taniej LUMIA 620 IE działa płynnie i YouTube nawet przez chwilę nie ma problemów z wydajnością, więc... Nie jestem fanboyem WP, ale Android polega na moim domowym podwórku w temacie wydajności, i coraz częściej sprawia mi zawód. Stety-niestety, gdyż wydałem na tego ASUSa "trochę" pieniędzy.
Co do brzydoty -> pomijam domyślne ustawienia (kolory kafelków), Android też nie jest mistrzem piękna przy pierwszym uruchomieniu... I w LUMIA i w ANDROIDZIE po kilku minutach klikania możesz zmienić "toto" w przyjemne dla oka wrażenia estetyczne.