ReactOS zbiera pieniądze na Community Edition. Zadecyduj, co ma wspierać otwarty klon Windows

ReactOS zbiera pieniądze na Community Edition. Zadecyduj, co ma wspierać otwarty klon Windows

ReactOS zbiera pieniądze na Community Edition. Zadecyduj, co ma wspierać otwarty klon Windows
04.04.2014 15:05

Niezrażeni niepowodzeniem swojej pierwszej zbiórki deweloperzyReactOS-a – wolnego systemu operacyjnego, który docelowo mazapewnić kompatybilność z aplikacjami i sterownikami dla Windows –zdecydowali się na drugie podejście. Tym razem poprzez serwisIndiegogo zbierają na ReactOS Community Edition, czyli wersjęsystemu, która przyniesie zgodność przede wszystkim z tymiaplikacjami, które wybrali sobie sponsorzy projektu.

Na początku roku główny deweloper ReactOS-a, Aleksiej Bragin,ogłosiłzbiórkę pieniędzy na bardzo ciekawy pomysł, komercyjnądystrybucję ReactOS-a o nazwie Thorium Core, która pozwoliłabyuruchamiać w chmurze dowolne oprogramowanie dla Windows, takdesktopowe i serwerowe, ze znacznie mniejszym narzutem, niżoryginalne „okienka”. W tym celu chciał zdobyć 120 tys.dolarów, niestety jednak się nie udało. Projekt wsparło tylko 347osób, które zaoferowały niespełna 49 tys. dolarów.

Niepowodzenie projektu może być związane przede wszystkim zjego hermetycznością – jeśli ktoś jest zainteresowanyuruchamianiem Exchange czy SharePointa w chmurze, to raczej niebędzie bawił się w unikanie Windows, po prostu kupi licencję naWindows Server. Jeśli zamierzał uruchomić w chmurze np. bazęPostgreSQL, to z kolei nie będzie bawił się w ogóle w Windows, poprostu wykorzysta Linuksa czy FreeBSD. Nowy projekt twórcówReactOS-a adresowany jest jednak do znacznie szerszego kręguodbiorców, praktycznie każdego, kto na co dzień korzysta zWindows.

ReactOSCommunity Edition bazować ma na najnowszej wersji React OS-a0.4.0, przynoszącej znacznie większą zgodność z Windows, adodatkowo dostosowanej do oczekiwań płacącej społeczności.System otrzyma nowy interfejs użytkownika (autorzy obiecują, żenie będzie on miał nic wspólnego z Metro) i pozwoli nainstalowanie ulubionych aplikacji podczas wstępnej konfiguracji.

Oczekiwania nie są zbyt wygórowane. W ciągu dwóch miesięcytwórcy ReactOS-a chcązebrać 50 tys. dolarów. Każdy, kto zaoferuje przynajmniej 20dolarów, będzie mógł zagłosować na zapewnienie swojej ulubionejaplikacji pełnego wsparcia, każdy kto zaoferuje 40 dolarów, będziemógł zagłosować za wsparciem dla konkretnego komponentusprzętowego. Za 600 dolarów można zaś będzie otrzymać małykomputerek z preinstalowanym ReactOS-em CE. Możliwe jest teżwymuszenie wsparcia dla konkretnej aplikacji czy sprzętu, ale to jużznacznie większe pieniądze, odpowiednio 10 tys. i 35 tys. dolarów.Jeśli uda się zebrać więcej pieniędzy, deweloperzy wyznacząsobie dodatkowe cele.

[yt=http://www.youtube.com/watch?v=2bqNOcSRLGs]

Są dwa ograniczenia we wskazywaniu wsparcia – musi ono dotyczyćkonkretnej aplikacji, a nie pakietów aplikacji (a więc np. Excel, anie Microsoft Office), nie może ono też dotyczyć aplikacjiwykorzystujących grafikę 3D. ReactOS po prostu nie jest jeszczegotowy na wspieranie takich aplikacji, wymagana obsługa DirectXpojawić się ma dopiero w wersji 0.5.0 systemu.

Deweloperzy zapewniają, że bez względu na wynik zbiórki,wersja 0.4.0 i tak zostanie wydana. To przełomowewydanie, zapewniające pełne wsparcie dla wirtualizacji wVMware, z obsługą dźwięku, sieci przewodowych i bezprzewodowych,oraz interfejsów USB i SATA. Sprawdzana jest za pomocą 9,5 mlntestów, o 2,3 mln więcej niż wersja 0.3.9 – i już pierwszekompilacje okazują się o wiele stabilniejsze, przechodząc 65% znich (wersja 0.3.9 przechodziła 43% swoich testów).

Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani specjalnie uruchamianiemReactOS-a jako podstawowego systemu operacyjnego, sukces tegoprojektu może mieć ogromne konsekwencje dla wszystkich tych, którzywykorzystują np. środowisko Wine do uruchamiania oprogramowaniaWindows na Linuksie. Deweloperzy ReactOS-a nie tylko bowiem samikorzystają z osiągnięć zespołu pracującego nad Wine, ale teżdostarczają liczne łatki do Wine od siebie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)