Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka

Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka

Rozszerzenie szyfrujące komunikację w Messengerze zablokowane przez Facebooka
04.02.2016 15:27, aktualizacja: 04.02.2016 15:46

Crypter to rozszerzenie dostępne dla przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox, które ma zabezpieczyć komunikację użytkowników korzystających do tego celu z Facebooka. Twórcy wyszli z całkiem rozsądnego założenia, że nie ma sensu tworzyć kolejnego niszowego programu i lepiej pracować nad szyfrowaniem komunikatora wykorzystywanego codziennie przez miliony użytkowników, Messengera. To jednak nie spodobało się władzom serwisu.

Crypter - A very dull conversation.

Po zainstalowaniu Cryptera, w oknach czatu na Facebooku pojawia się nowa ikona, kłódka. Jest ona dostępna tylko w przypadku komunikacji na stronie samego serwisu, pozostaje niedostępna na aplikacjach Messengera, nie jest także aktywna w przypadku rozmów grupowych. Ograniczeń jest zatem całkiem sporo, niemniej darmowy Crypter jest dziecinnie prosty w obsłudze i pozwala na zaszyfrowaną komunikację także z osobami, które nieszczególnie zabiegają o poufność swojej korespondencji.

Po kliknięciu na kłódkę, użytkownik ma możliwość wybrania hasła, które innym kanałem dostarcza swojemu rozmówcy. Po ustaleniu haseł, całość rozmowy zostaje zaszyfrowana lokalnie z wykorzystaniem implementacji CryptoJS i AES. Możliwy jest także wybór pomiędzy automatycznym szyfrowaniem i odszyfrowaniem wiadomości a każdorazowym wykorzystywaniem hasła. Tak przynajmniej było dotychczas.

Obraz
Obraz

Na oficjalnej stronie rozszerzenia pojawił się bowiem komunikat, że Crypter stał się obiektem zainteresowania Facebooka, który zablokował możliwość korzystania z rozszerzenia. Twórcom programu nie został w tej sprawie dostarczony żaden oficjalny komunikat, który uzasadniałby taką decyzję administracji serwisu. Komunikacja z wykorzystaniem Cryptera po prostu z dnia na dzień przestała być możliwa.

W praktyce błąd występuje w momencie ustalenia hasła. Po kliknięciu na kłódkę, wprowadzeniu hasła i zatwierdzeniu go, przeglądarka zwraca komunikat o błędzie rozszerzenia. Tamże zawarta jest prośba o kontakt z jego twórcami. Ci z kolei deklarują, że prace nad Crypterem skupią się teraz na próbach obchodzenia zabezpieczeń Facebooka i przywróceniu rozszerzeniu pełni funkcjonalności. Zachęcają zatem wciąż do instalowania Cryptera, czego można dokonać na stronie rozszerzenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)