Ruszył społecznościowy konkurent Ubera. Użytkownicy Arcade City grają o odblokowanie miast

Ruszył społecznościowy konkurent Ubera. Użytkownicy Arcade City grają o odblokowanie miast

Ruszył społecznościowy konkurent Ubera. Użytkownicy Arcade City grają o odblokowanie miast
09.09.2016 22:43

Arcade City, usługa, która ma być wolną i zdecentralizowaną alternatywą dla Ubera (i nie tylko Ubera), jużdziała. Gra się rozpoczęła: choć nigdzie naświecie nie zamówicie w ten sposób jeszcze auta, to możecie byćwśród tych, którzy odblokują wasze miasto i wyniosą je na Poziom 1, uaktywniającw ten sposób przewozy pasażerskie.

O Arcade City szerzejpisaliśmy w lipcu br., jako o aplikacji współdzielonejgospodarki drugiej generacji. Powstałe w Teksasie rozwiązanie mabyć niezawodną siecią P2P dla dostawców usług i konsumentów,pozbawioną centrali, kontroli i pośredników, w którejnajważniejsza jest społeczność, w której liczy się człowiek.

Przeciw robotycznym korporacjom

Na rynek trafia więc nie jakaś tam kolejna mobilna aplikacja,spinająca działającą w chmurze usługę, ale jak twiedzą osobystojące za projektem, nowa metoda interakcji międzyludzkich. Jestto zarazem też gra o to, by stworzyć alternatywę dlasamoprowadzących się robotycznych taksówek przyszłości i ichkorporacyjnych władców, marzących o tym, by zastąpić ludzkierelacje algorytmami.

W praktyce oczywiście należy pobrać aplikację. Tu zaczyna sięgra, na początku w odblokowanie swojego miasta. Wszystkie miastazaczynają jako zablokowane (locked), nie dają dostępu do niczegopoza systemem karmy i poleceń. Aby odblokować miasto, należyzgromadzić punkty karmy dla miasta (CKP) w liczbie mniej więcejodpowiadającej jego populacji, oraz stworzyć konstytucję,zawierającą wizję społeczności.

Dobra karma zawsze wraca

Gdy użytkownik zakłada konto w Arcade City, wybiera miasto, zktórym chce się związać. Zdobywane przez niego punkty karmy są miarą jego powiązań z członkami społeczności i wkładu w ekosystem Arcade City. Osobistym punktom karmy towarzyszą podarunkowe punkty karmy, którymi możemy obdarzać innych godnych zaufania użytkowników. Obydwa rejestry są powiązane: im więcej karmy otrzymaliśmy, tym więcej możemy sami dać.Suma wszystkich punktów karmy użytkowników w danym mieście składa się na karmę miasta, i to ona właśnie pozwoli odblokować Poziom 1.

Drugi istotny, a już działający system to polecenia (referral). Służy on do pozyskania kierowców i utrzymania ich w systemie. Użytkownik zarabia 1% z wszystkich płatności przeprowadzonych przez osoby, które korzystają z jego kodu polecenia. Dotyczy to zarówno płatności przez karty kredytowe, jak i w przyszłości bitcoinami. By dostać swój kod poleceń, należy wpierw podać kod innej osoby (kod autora tego newsa: eimi779576), potem już możemy udostępniać własne kody. Liczba kodów do udostępnienia jest ograniczona, zależy od karmy. Co więcej, same kody wiążą karmicznie ze sobą użytkowników, tak że ich pozytywne i negatywne działania będą na siebie wpływały.

To na razie tylko gra w budowanie społeczności

Tyle na początek: jako że wszystkie miasta są zablokowane, zainteresowanym pozostaje na razie założyć konto w usłudze poprzez aplikację mobilną. Już niebawem twórcy projektu zapowiadają dwie istotne nowości: na stronie internetowej pojawić się tablica z informacjami o stanie karmy miast i system profili. Z kolei konta osobiste powiązane zostaną z portfelami bitcoinowymi, na bazie usługi Airbitz.

Tak ma wyglądać profil użytkowników po odblokowaniu miasta
Tak ma wyglądać profil użytkowników po odblokowaniu miasta

Gdy już całe miasto ruszy, otworzy się system klas, poziomów, zdobywania punktów doświadczenia; prawdziwa gra RPG, w której będzie można być Kierowcą poziomu 3., Pasażerem poziomu 4., Kurierem poziomu 6. i Gospodarzem poziomu 2. Albo jeszcze inaczej. Jak się dobrze domyślacie, Arcade City to więcej niż przejazdy pasażerskie. Liczba klas postaci jest nieograniczona. Zobaczymy w praktyce: będzie to wielki eksperyment.

Uwaga: w Sieci pojawiają się opinie, że aplikacja jest oszustwem, ponieważ nie zawiera w sobie kodu związanego z przejazdami. Zdekompilowano ją, i faktycznie, niczego takiego tam nie znaleziono. Z drugiej jednak strony twórcy nie twierdzą, że Arcade City obecnie umożliwia przejazdy, a jedynie że obecna wersja aplikacji służy do budowania społeczności. Mechanizm obsługi przewozów pasażerskich miałby zostać dodany w kolejnych wersjach.

A co z tymi wszystkimi ubezpieczeniami? Cóż, powiedzmy sobie otwarcie: nikt niczego nie gwarantuje. To nie jest firma taksówkowa, to społeczność. Skoro gotowi byliście jednak jeździć Uberem, albo kupować rzeczy z serwisów pokroju Gumtree...

Aplikację Arcade City możecie pobrać z naszej bazy oprogramowania, w wersjach na Androida oraz iOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)