Ruszyła trzecia edycja Google Science Fair — konkursu dla młodych ludzi nauki

Ruszyła trzecia edycja Google Science Fair — konkursu dla młodych ludzi nauki

31.01.2013 20:59

Google Science Fair to kierowany do młodzieży w wieku od 13 do 18 lat konkurs na pomysł, który zmieni Świat. Będąc w tym wieku wielu znanych do dziś naukowców zaczęło przygody z nauką, które doprowadziły do wielkich osiągnięć i odkryć, więc Google, CERN, LEGO, National Geographic i Scientific American po raz trzeci już starają się, aby talenty nie pozostały niezauważone.

Uczestnicy konkursu po uzyskaniu zgody rodziców będą mieli obowiązek sformułować pytanie, na które odpowiedzi zamierzają poszukiwać, wymyślić sposób na znalezienie odpowiedzi, postawić hipotezę, opisać metodę badawczą, przeprowadzić eksperyment, przedstawić wyniki… i przygotować się do zmieniania Świata na lepsze. Prezentację należy wykonać za pomocą narzędzi Google, o czym więcej można przeczytać na stronie konkursu. Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych przez jury złożone z naukowców z CERN i pracowników firm współorganizujących konkurs, oraz między innymi laureatki poprzedniej edycji konkursu, która ma za sobą już wystąpienia na TEDx, koreańskiej astronautki i naukowców z różnych instytucji.

Pracę można złożyć do 30 kwietnia w jednym z 13 języków (polski jest na liście). Nagrody są oczywiście warte uwagi — zestawy LEGO, wycieczka na wyspy Galápagos, stypendium naukowe, wizyta w CERN, wizyta w Google, wizyta w LEGO i wsparcie Scientific American w dalszym rozwoju badań.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy taki konkurs ma w ogóle sens, warto spojrzeć na historie jego laureatów. 17-letnia wtedy Brittany Wenger, która jest w składzie jury tegorocznego konkursu, opracowała w 2012 roku metodę wykorzystania sieci neuronowej i przetwarzania w chmurze do poprawy diagnostyki raka piersi. W tym samym roku trzech chłopców w wieku 15-17 lat badało formy życia w wodzie w ich otoczeniu, para czternastolatków opracowała uproszczoną i tanią metodę uprawy hydroponicznej (bezglebowej), powstał również projekt upraw piętrowych, mających maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Rok wcześniej młodzi badacze zajmowali się między innymi obecnością rakotwórczych aminów heterocyklicznych w grillowanym mięsie, poprawą jakości powietrza, metodami leczenia raka jajnika, możliwością programowania w czystym języku angielskim czy sposobami na zapobieganie wykolejeniom pojazdów szynowych. Punktów, w których można jeszcze poprawić jakość życia w różnych zakątkach świata, wciąż jest bardzo dużo, mimo rozwoju medycyny, technologii czy metod wytwarzania żywności — trzeba tylko wpaść na pomysł i sumiennie wziąć się do pracy. W poszukiwaniu inspiracji można udać się (czy też wysłać swojego ucznia lub pociechę) na stronę konkursu, Bez względu na wiek warto też przyłączyć się do wideokonferencji z naukowcami, wynalazcami, badaczami i działaczami społecznymi na Google+, których plan znajduje się w kalendarzu na dole strony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)