Sony zaprezentowało kasetę kompaktową o pojemności 185 TB

Sony zaprezentowało kasetę kompaktową o pojemności 185 TB

Sony zaprezentowało kasetę kompaktową o pojemności 185 TB
Redakcja
07.05.2014 18:18, aktualizacja: 08.05.2014 10:09

W przypadku nośników danych najważniejsze cechy to szybkość oraz pojemność. Sądzicie, że te nieco ponad 4 GB danych na płycie DVD to coś, co można nazwać dużą pojemność? Że mieszczący do kilkunastu GB pendrive, bądź też takowa płyta Blu-ray to naprawdę sporo? Biorąc pod uwagę ostatni pokaz technologiczny firmy Sony, są to pojemności wręcz śmiesznie małe. Firma ta zaprezentowała bowiem nośnik, którego pojemność to, bagatela 185 TB. Tak, dobrze czytacie, chodzi tutaj o 185 000 GB. Co to za nośnik? Kaseta… z taśmą magnetyczną.

Obraz

Niektórym osobom może się wydawać, że kasety i napędy tego typu już dawien dawno wyszły z użycia. W przypadku elektroniki użytkowej, skierowanej do typowych odbiorców jest tak w istocie, co pokazuje chociażby pewien eksperyment, w którym kilku młodszym osobom pokazano walkamana. Okazała się, że miały one wyraźny problem z jego obsługa, a na początku nawet stwierdzeniem, co to takiego jest. Nic dziwnego w tym, że osoby wychowane w erze smartfonów i ekranów dotykowych stwierdziły, że zdecydowanie preferują to czego używają na co dzień aniżeli walkmana. Wracając jednak do temat, nie oznacza to wcale, że taśmy wyszły z użycia. Nadal są one szeroko wykorzystywane chociażby do archiwizacji informacji w dużych firmach i korporacjach. Gęstość zapisu na nich może być ogromna, całość jest również w takim zastosowaniu bardziej energooszczędna i bardziej niezawodna w porównaniu do dysków talerzowych czy płyt.

Trzeba przyznać, że Sony w swoim najnowszym dziele pokazało sporo. Gęstość zapisu jego najnowszych taśm magnetycznych to bowiem aż 148 gigabitów na cal kwadratowy. Tym samym firma pięciokrotnie przebiła poprzedni rekord ustanowiony przez firmę IBM w roku 2010. Jest to też gęstość aż 74 razy większa niż w przypadku taśm, jakie na ogół stosuje się przy archiwizacji danych. Wszystko to za sprawą wykorzystania warstwy z drobnymi cząstkami magnetycznymi, których wielkość to zaledwie 7,7 nm. Póki co technologia ta nie została jeszcze skomercjalizowana, jak na razie stanowi raczej pokaz technologiczny… rozwoju czegoś, co ma przeszło 60 lat. Teoretycznie pamięta epokę dinozaurów IT, a jednak wciąż żyje i jak widać, ma się naprawdę nieźle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)