Sprawdź Visual Studio for Mac – środowisko dla aplikacji mobilnych i chmury

Sprawdź Visual Studio for Mac – środowisko dla aplikacji mobilnych i chmury

Sprawdź Visual Studio for Mac – środowisko dla aplikacji mobilnych i chmury
17.11.2016 12:29

Szkoda, że Microsoft zepsuł niespodziankę i kilka dni temu wydało się, że w planach jest Visual Studio dla macOS. Znane i przez wielu cenione środowisko programistyczne dla komputerów z jabłkiem zostało już udostępnione. Wersję podglądową znajdziecie w naszej bazie programów dla macOS. Visual Studio for Mac ma zapewnić wszystko, czego potrzeba do tworzenia aplikacji .NET dla macOS, Androida, iOS, chmury czy .NET Core.

Visual Studio for Mac od razu po instalacji pozwala korzystać z języków C# i F# oraz zawiera ten sam kompilator (projekt Roslyn), co wersja dla Windowsa. W IDE znajdziemy uzupełnianie kodu IntelliSense i ten sam system refraktoryzacji kodu, co na Windowsie. Znalazł się tu także debugger, pozwalający debugować jednocześnie frontend i backend, profiler, narzędzia do testowania i wdrażania aplikacji. Najważniejsze jest jednak to, że Visual Studio for Mac korzysta z systemu MSBuild, tak samo jak na Windowsie, więc można bez problemu udostępniać projekty programistom pracującym na innym systemie operacyjnym.

Obraz

Visual Studio for Mac nastawiony jest na na chmurę i aplikacje mobilne. Przy tworzeniu aplikacji dla smartfonów można korzystać między innymi ze zintegrowanych narzędzi do projektowania oraz szablonów. Środowisko dostarcza kompletne API .NET dla systemów Android, iOS, tvOS, watchOS i macOS, zaś API Xamarin.Forms pozwala współdzielić kod między różnymi wersjami aplikacji, a w optymalizacji pomoże LLVM. Pracę przyspieszy łatwy dostęp do tysięcy bibliotek NuGet.org. Całość zwieńczają narzędzia do publikacji aplikacji w sklepach.

Obraz

Microsoft obiecuje, że Visual Studio for Mac doskonale sprawdzi się przy tworzeniu aplikacji mobilnych, współpracujących z chmurą obliczeniową, a tworzenie takich produktów będzie łatwe i przyjemne. Podejście jest słuszne, bo mało która aplikacja dziś działa samodzielnie. Backend można stworzyć korzystając z .NET Core i uruchomić na serwerze z Windowsem lub Linuksem, zarówno w Microsoft Azure, jak i w innej infrastrukturze. W szybkim uruchomieniu usługi mają pomagać liczne szablony, dostępne w IDE.

Obraz

Szczegółowe informacje o tym, co zapewnia w Visual Studio for Mac, znajdziecie na liście zmian. Z wartych odnotowania funkcji wspomnę jeszcze o dość oczywistej możliwości pracy z Gitem i Subversion, zaawansowane przeszukiwanie projektu oraz możliwość pracy z licznymi wtyczkami.

Microsoft pracuje już na wprowadzeniem kolejnych nowości do Visual Studio for Mac. W planach jest między innymi wprowadzenie kolejnych języków programowania i skryptowych do IDE, a także implementacja funkcji typowych dla tworzenia aplikacji webowych.

Obraz

Dostępna wersja Visual Studio for Mac działa przez 180 dni i nie trzeba za nią płacić. Warto jednak zauważyć, że licencja nie pozwala na wykorzystanie komercyjne i nie pozwala na udostępnianie bądź wdrażanie napisanych w środowisku programów. Wersja podglądowa służy jedynie do testowania i nauki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)