Strony polskich urzędów wciąż są za trudne dla niepełnosprawnych

Strony polskich urzędów wciąż są za trudne dla niepełnosprawnych

Strony polskich urzędów wciąż są za trudne dla niepełnosprawnych
16.02.2016 12:10

Strony internetowe polskich urzędów wciąż nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 1 czerwca 2015 roku w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które nałożyło instytucje państwowe i organizacje prowadzące działalność w przestrzeni publicznej obowiązek dostosowania stron. Kontrola wykazała jednak, że przytłaczająca większość stron wciąż nie nadaje się do obsługi przez osoby niepełnosprawne.

Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał bardzo pesymistyczne dane. Zbadane zostały 23 serwisy internetowe i po pół roku od wejścia w życie rozporządzenia tylko dwa (!) zostały odpowiednio dostosowane. Tym zaszczytnym wyróżnieniem może pochwalić się Ministerstwo Zdrowia i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), co było do przewidzenia, gdyż strona 3 czerwca 2015 roku uzyskała certyfikat Strona internetowa bez barier. Biorąc pod uwagę, do kogo kierowany jest portal PFRON, nie ma innej możliwości.

Strona Ministerstwa Zdrowia w trybie dla osób niedowidzących
Strona Ministerstwa Zdrowia w trybie dla osób niedowidzących

Pozostałe witryny, a jest ich niemało, wymagają jeszcze wielu poprawek. Na pozostałych 21 badanych stronach NIK znalazł poważne błędy, przez co nie zostały one ocenione pozytywnie. Co więcej, trzy z tych stron dostały ocenę negatywną. Oznacza to, że osoby niepełnosprawne w ogóle nie byłyby w stanie z nich korzystać.

Gdy rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności wchodziło w życie, odsetek stron spełniających wytyczne standardu WCAG 2.0 i zasługujących na ocenę AAA był żenująco niski. Fundacja Widzialni oszacowała, że było to mniej niż 13%. Po kilku miesiącach jest niewiele lepiej. Z perspektywy formalnej jest nawet gorzej, gdyż od 1 czerwca 2015 roku przytłaczająca większość stron łamie prawo.

Mogłoby się wydawać, że wymagania nie są wyśrubowane, ale to tylko pozory. Wytyczne obejmują między innymi odpowiednie dobieranie barw, publikowanie materiałów audiowizualnych z napisami czy umożliwić obsługę strony wyłącznie klawiaturą. Na stronach nie może być także zabezpieczeń CAPTCHA, muszą też dobrze wyglądać powiększone do 200%. Konieczne jest także tworzenie dokumentacji i przeprowadzanie audytów kontrolnych. Z wytycznymi można zapoznać się w opublikowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Mapie dostępności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)