Świadomy sen Linuksa: jest tyle rzeczy do zrobienia podczas uśpienia

Świadomy sen Linuksa: jest tyle rzeczy do zrobienia podczas uśpienia

04.05.2015 18:25

Jedną z ciekawszych innowacji, jakie przyniosło Windows 8.1,jest funkcja InstantGo, dzięki której uśpione urządzenie wciążmoże utrzymywać połączenie sieciowe, dokonywać aktualizacji wtle, pobierać pocztę, a w razie potrzeby błyskawicznie wrócić donormalnego stanu. Użytkownicy wolnych systemów operacyjnych do tejpory nie mieli niczego podobnego – nietrywialny argument na rzecztego, że Windows dla laptopa jest najlepszym systemem operacyjnym.Jednak dzięki pracy programisty z firmy Collabora już niebawem iLinux będzie mógł świadomie śnić.

Kilka dni temu nowe ChromebookiPixel otrzymały możliwość przeprowadzania niektórych operacjisieciowych w stanie uśpienia. To pierwszy krok na drodze dowprowadzenia do Chrome OS-a funkcji o nazwie LucidSleep (świadomy sen),czyli hybrydowego stanu zasilania, w który wejść mogą uśpioneurządzenia, by przeprowadzić operacje takie jak połączenie się zpunktem dostępowym, zaktualizowanie danych użytkownika w odpowiedzina przesłany komunikat, zsynchronizowanie stanu aplikacji webowej zserwerem, sprawdzenie stanu baterii czy zrobienie porządków nadysku – oczywiście wszystko to przy zminimalizowaniu zużyciaenergii.

Obraz

Rozwiązaniem tym zainteresowałsię Tomeu Vizoso, deweloper od jakiegoś czasu zajmujący sięprzenoszeniem niektórych funkcji Chrome OS-a do głównej wersjiLinuksa (upstream). Zauważył, że to co oferuje Lucid Sleep nachromebookach można w normalnych linuksowych dystrybucjachzrealizować prościej, bez ingerencji w jądro. Wystarczą zmiany wsamym demonie zarządzania energią, działającym w warstwieużytkownika.

To co zrobiło Google,wprowadzając swoje łatki w linuksowym jądrze Chrome OS-a, pozwalajednak na znacznie szybsze budzenie urządzeń, tak że są gotowe dopracy w momencie, gdy użytkownik podniesie ekran. W normalnymLinuksie trzeba czekać na uaktywnienie się całej przestrzeniużytkownika. Może to zająć sporo czasu, głównie ze względu nakonieczność wyczekiwania na obudzenie wszystkich urządzeń.

Vizoso, który obecnieeksperymentuje z Lucid Sleepem na chromebookach z procesorem TegraK1, sugeruje więc wykorzystanie kilku ulepszeń, które już trafiłydo podsystemu zarządzania energią w jądrze. Jedno z nich polega nazastąpieniu normalnego usypiania przełączaniem procesora na jałowybieg (co powinno dobrze się sprawdzać na nowoczesnych układachSoC), inne polega na pozostawianiu na jałowym biegu urządzeń,które już były przełączone na niskie zużycie energii w trakcieusypiania – dzięki czemu nie trzeba będzie czekać na ichwznowienie podczas wybudzania.

Do zakończenia prac nadogólnolinuksową implementacją Lucid Sleep zostało jeszcze sporo,ale jeśli jesteście zainteresowani postępami w tej kwestii, tozapraszamy na bloga pana Vizoso. Czas pokaże, czy opensource'owerozwiązanie będzie w stanie dorównać temu, co zrobił Microsoft.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)