Światłowód w każdym nowym budynku? KE bada propozycję

Światłowód w każdym nowym budynku? KE bada propozycję

13.09.2012 11:01

Budowa sieci szerokopasmowej na terenie kraju to nie wszystko, trzeba jeszcze móc się do niej podłączyć w budynku, a WiFi nie zawsze ma sens. Dlatego też powstał pomysł, aby każdy nowy budynek od razu wyposażać nie tylko w instalację wodną i elektryczną, ale także właśnie w szkieletową sieć wykorzystującą światłowody. Rozwiązanie opracowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji czeka obecnie na ocenę Komisji Europejskiej, która ma ocenić, czy zostały zachowane równe warunki konkurencji różnych operatorów — nie tylko kablowych. Od decyzji KE zależy, czy prawo wejdzie w życie i czy niedługo będziemy mogli spodziewać się światłowodów w każdym nowym mieszkaniu.

W infrastrukturę telekomunikacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu ma być wyposażony każdy budynek wielorodzinny w kraju jeszcze na etapie budowy. Opracowywanie przepisów poprzedzono analizą finansową, która miała ocenić, czy taki zabieg spowoduje wzrost cen mieszkań. Według wiceminister administracji i cyfryzacji, Małgorzaty Olszewskiej, ten wymóg nie podniesie w zauważalnym stopniu kosztów budowy bloków mieszkalnych, które obecnie ponoszą deweloperzy, więc i nabywcy nie będą musieli dokładać do nowego mieszkania.

Jest to jeden z elementów mających pomóc wypełnić Europejską Agendę Cyfrową. Agenda zakłada, że w przyszłym roku każdy obywatel Unii Europejskiej będzie miał dostęp do Internetu (na razie nie ma mowy o jego jakości), a do 2020 roku będzie to przynajmniej 30 Mb/s. Połowa lub więcej gospodarstw domowych ma mieć za 8 lat łącza o przepustowości powyżej 100 Mb/s. Małgorzata Olszewska podkreśla także, że ważne jest budowanie w ludziach potrzeby korzystania z Internetu. Ma to pomóc w budowaniu społeczeństwa głodnego wiedzy, umożliwić rozwój biznesu w Internecie, a także podnieść świadomość przedsiębiorców, którzy często nie dbają nawet o przedłużenie domeny czy swoją obecność na mapach.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma nadzieję, że jeśli KE pozytywnie oceni propozycję wymogów budowlanych, przełoży się ona bezpośrednio na liczbę osób z dostępem do szerokopasmowego Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)