Sztab Antypiracki w akcji — ponad 600 interwencji

Sztab Antypiracki w akcji — ponad 600 interwencji

20.12.2011 12:49

Ostatnio sporo piszemy o akcjach antypirackich za granicą, gorącym tematem jest amerykański akt prawny SOPA i opinie z Unii Europejskiej, warto więc wspomnieć coś o naszym podwórku. A jest ku temu okazja, gdyż Sztab Antypiracki opublikował wyniki ostatnich trzech miesięcy swojej działalności.

Zgodnie z raportem Sztabu, jego działacze w ciągu ostatnich 3 miesięcy interweniowali 603 razy w 21 „miejscach wymiany opinii”, czyli głównie na forach internetowych. Zaowocowało to usunięciem 313 plików (filmów, gier, spakowanych albumów muzycznych czy programów). Dzięki raportowi wiemy również, co najchętniej nielegalnie udostępniają i pobierają polscy internauci: 44% interwencji dotyczyło oprogramowania, 38% gier, 10% filmów, 8% muzyki. Mimo, że głównymi miejscami interwencji były fora internetowe, jak Zapytaj.com.pl czy Precyl, najwięcej interwencji przeprowadzono na YouTube. Z YouTube Sztab usuwał głównie materiały instruktażowe uczące pobierać nielegalne treści oraz zawierające odnośniki do nielegalnych materiałów wideoporadniki.

Sztab Antypiracki to inicjatywa przeciwdziałająca naruszaniu praw autorskich w Internecie. Zadaniem Sztabu jest informowanie posiadaczy praw autorskich o sposobach obrony, a piratów o konsekwencjach ich działań. Za Sztabem stoi Koalicja Antypiracka, której członkami są Business Software Alliance, Związek Producentów Audio Video oraz Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej.

Jak przystało na inicjatywę interwencyjno-edukacyjną, Sztab zbadał również opinię na temat piractwa na forach internetowych, również na tych, na których nie interweniował. Okazuje się, że mimo ogromnej popularności nielegalnego pobierania treści i łatwego dostępu do nich, większość (58%) internautów tych praktyk nie pochwala i wypowiada się o nich negatywnie, a jedynie 18% uważa je za pożyteczne. Wygląda jednak na to, że świadomość konsekwencji prawnych i ekonomicznych piractwa nie powstrzymuje nas przed ściąganiem krakowanych programów i gier.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)